Uzun ömürlülük başlangıcı Gero AI, sağlık değişikliklerini ölçmek için bir mobil API'ye sahiptir


Akıllı telefonlardan ve giyilebilir cihazlardan alınan sensör verileri, bir bireyin "biyolojik yaşını" ve strese karşı direncini anlamlı bir şekilde tahmin edebilir. Gero AI.

Misyonunu "Gero AI ile yaşlanmayı ve karmaşık hastalıkları hacklemek" gibi özlü bir hedefe yoğunlaştıran "uzun ömürlülük" girişimi, adım sayacındaki kalıpları belirlemeye dayanan "dijital biyobelirteçler" kullanarak morbidite riskini tahmin etmek için bir yapay zeka modeli geliştirdi. mobil kullanıcıların fiziksel aktivitesini izleyen sensör verileri.

Tartışma, "adımların" basit bir ölçüsü, kendi başına bireysel sağlığı tahmin edecek kadar incelikli değildir. Gero'nun yapay zekası, morbidite riskiyle bağlantılı olabilecek modelleri tespit etmek için büyük miktarda biyolojik veri konusunda eğitildi. Aynı zamanda, bir kişinin biyolojik bir stresten – yaşam süresiyle bağlantılı başka bir biyobelirteci – ne kadar çabuk iyileştiğini ölçer; Yani vücut stresten ne kadar hızlı kurtulursa, bireyin genel sağlık prognozu o kadar iyi olur.

Bir Araştırma kağıdı Gero, hakemli biyomedikal dergisinde yayınladı Yaşlanma mobil cihaz sensör verilerinden morbidite riskini tahmin etmek için derin sinir ağlarını nasıl eğittiğini ve biyolojik yaş hızlandırma modelinin kan testi sonuçlarına dayanan modellerle karşılaştırılabilir olduğunu gösterebildiğini açıklıyor.

Dergide basılacak başka bir makale Doğa İletişimi Bu ayın ilerleyen günlerinde, biyolojik dayanıklılığın cihazdan türetilen ölçümü hakkında ayrıntılı bilgi verilecek.

Rusya'da araştırma kökleri olan ve teorik fizik geçmişi olan bir Rus bilim insanı tarafından 2015 yılında kurulan Singapur merkezli girişim, bugüne kadar toplam 5 milyon dolarlık tohum fonu topladı (iki dilim halinde).

Kurucu ortak Peter Fedichev'e göre destekçiler hem biyoteknoloji hem de yapay zeka alanlarından geliyor. Yatırımcıları arasında Belarus merkezli yapay zeka odaklı erken aşama fonu Bulba Ventures (Yury Melnichek) bulunuyor. İlaç tarafında, Rus ilaç geliştirme firması Valenta ile bağlantıları olan bazı (isimsiz) özel kişilerden destek alıyor. (İlaç şirketinin kendisi bir yatırımcı değildir).

Fedichev, doktorasından sonra ve akademide yaklaşık on yıl geçirdikten sonra, moleküler modelleme ve ilaç keşfi için makine öğrenimi üzerine çalışmak üzere biyoteknolojiye geçen – yaşlanma sorunuyla ilgilenen ve şirketi kurmaya karar veren teorik bir fizikçi.

Kendi biyolojik yöntemini yürütmenin yanı sıra uzun ömürlülük araştırması (fareler ve nematodlar üzerinde çalışmak), mobil cihazların yakaladığı sensör verileri aracılığıyla biyolojik yaşı ve insanların strese karşı direncini tahmin etmek için bir yapay zeka modeli geliştirmeye odaklanmıştır.

Fedichev, "Elbette sağlık birden fazla sayıdır" diye vurguluyor. Bu konuda illüzyonlara kapılmamalıyız. Fakat insan sağlığını tek bir sayıya yoğunlaştıracaksanız, o zaman birçok insan için biyolojik yaş en iyi sayıdır. Size – temelde – yaşam tarzınızın ne kadar toksik olduğunu söyler … Kronolojik yaşınıza göre biyolojik yaşınız ne kadar fazlaysa – buna biyolojik hızlanma denir – kronik hastalığa yakalanma, mevsimsel bulaşıcı hastalıklara yakalanma veya ayrıca komplikasyonlar geliştirme şansınız o kadar artar. o mevsimsel hastalıklar. "

Gero kısa süre önce (şimdilik ücretli) bir API başlattı. GeroSense, bu sağlık ve fitness uygulamalarını hedefliyor, böylece kullanıcılarına biyolojik yaş ve dayanıklılığın bireysel bir değerlendirmesini (diğer bir deyişle stresten söz konusu kişinin taban çizgisine geri dönme oranı) sunmak için AI modellemesinden yararlanabiliyorlar.

İlk ortaklar, diğer uzun ömür odaklı şirketler, AgelessRx ve Humanity Inc. Ancak fikir, yapay zekanın öngörü yeteneklerini daha da beslemek ve ilerlemeyi umduğu daha geniş araştırma görevini desteklemek için Gero'ya sürekli bir boylamsal aktivite verisi akışı gönderebilecek olan modeli geniş bir şekilde fitness uygulamalarına gömmek. ilaç şirketleriyle ortaklaşa çalışan yaşlanma karşıtı ilaç keşfi.

Fitness sağlayıcılarının API'yi yerleştirmeleri için havuç, kullanıcılarına eğlenceli ve potansiyel olarak değerli bir özellik sunmaktır: Olumlu (veya olumsuz) biyolojik değişiklikleri izleyebilmeleri için kişiselleştirilmiş bir sağlık ölçümü – hangi fitness hizmetinin değerini belirlemelerine yardımcı olur. kullanarak.

"Her sağlık ve zindelik hizmeti sağlayıcısı – belki bir spor salonu – örneğin kendi uygulamasına koyabilir … ve bu şey spor salonundaki tüm derslerini, spor salonundaki tüm sistemlerini farklı türdeki kullanıcılar için değerlerine göre sıralayabilir," diye açıklıyor Fedichev.

“Bu yetenekleri geliştirdik çünkü yaşlanmanın farelerde değil, insanlarda nasıl işlediğini anlamamız gerekiyor. Bir kez geliştirdikten sonra, genleri bulmak için karmaşık genetik araştırmalarımızda kullanıyoruz – onları laboratuvarda test ediyoruz – ancak bu teknoloji, giyilebilir cihazlar gibi sürekli sinyallerden yaşlanmanın ölçülmesi, onun için iyi bir numara. kendi. İşte bu yüzden bu GeroSense projesini duyurduk ”diye devam ediyor.

“Yaşlanma, kötü olan, ancak spor salonuna gidebilir ve potansiyel olarak onları geliştirebileceğiniz fonksiyonel yeteneklerinizin kademeli olarak azalmasıdır. Ama sorun şu ki, bu dayanıklılığı kaybediyorsun. Bu, sen olduğun zaman [biologically] normlara mümkün olduğunca çabuk geri dönemeyeceğinizi vurguladı. Bu yüzden bu esnekliği rapor ediyoruz. Dolayısıyla, insanlar bu dayanıklılığı kaybetmeye başladığında, artık güçlü olmadıkları ve 20'li yaşlarında olduğu gibi aynı düzeyde stresin onları alacağı anlamına gelir. [knocked off] raylar.

"Bu dayanıklılık kaybının yaşlanmanın en önemli fenotiplerinden biri olduğuna inanıyoruz çünkü size gelecekteki hastalıklar için bu hastalıklar ortaya çıkmadan önce bile savunmasız olduğunuzu söylüyor."

“Kurum içi her şey eskiyor. Kendimizi tamamen yaşlanmaya adadık: Ölçüm ve müdahale, ”diye ekliyor Fedichev. "Uzun ömür ve sağlık için bir işletim sistemi gibi bir şey geliştirmek istiyoruz."

Gero ayrıca, Fedichev'in esasen bu aşamada iş modelinin bir kanıtı olarak çalıştığını söylediği "üst sınıf" sigorta şirketleriyle iki pilottan bir miktar gelir elde ediyor. Ayrıca Pepsi Co. ile erken bir pilottan bahsediyor.

Sağlık sonuçları alanında sigorta şirketleriyle nasıl çalışmayı umduğu ile Elon Musk'ın sensör yüklü Tesla sahiplerine sigorta ürünlerini nasıl sürdükleri hakkında bildiklerine dayanarak nasıl sunduğu arasında bir bağlantı çiziyor – çünkü her ikisi de Kelime oyununu affederseniz, sürücü koltuğundaki sensör verileri. ("Elon Musk'ın arabalara yapmaya çalıştığı şeyi esasen insanlara yapmaya çalışıyoruz", böyle ifade ediyor.)

Ancak daha kısa vadeli plan, daha fazla fon sağlamak ve potansiyel olarak veri yakalama potansiyelini gerçekten büyütmek için API'yi ücretsiz olarak sunmaya geçmektir.

Küçük bir bağlam için uzaklaştırma, iGoogle destekli olalı neredeyse on yıl oldu Calico "ölümü düzeltme" aya atış misyonuyla başlatıldı. O zamandan beri, küçük ama büyüyen bir "uzun ömürlülük" alanı ortaya çıktı ve genişleyen (başta) insan ömrü. (Son ölüm, açıkça, ayın tepesindeki ayın görüntüsüdür.)

Elbette ölüm hala bizde, ancak ölüm meleğinin kapışmasını engellemek için olası ilaçları ve terapötikleri belirleme işi hızlanmaya devam ediyor ve yatırımcıların artan hacmini çekiyor.

Bu eğilim, açık araştırma veri girişimleri ve sağlığı izlemeye yönelik dijital cihazların ve hizmetlerin yaygınlaşması sayesinde sağlık ve biyolojik verilerin giderek daha bol ve erişilebilir hale gelmesiyle besleniyor ve bu, alanlarda hızla gelişen makine öğrenimi alanındaki umut verici gelişmelerin yanı sıra tahmini sağlık hizmetleri ve ilaç keşfi gibi.

Koronavirüs salgını zihinleri genel olarak sağlık ve zindelik ve özellikle de ölüm oranı üzerinde yoğunlaştırdığından, uzun ömürlülük de son zamanlarda ilgide biraz artış gördü.

Yine de karmaşık, çok disiplinli bir iş olmaya devam ediyor. Bu biyoteknoloji ay görüntülerinden bazıları biyomühendislik ve gen düzenlemeye odaklanıyor – hastalık teşhisi ve / veya ilaç keşfi için baskı yapıyor.

Pek çok kişi – Gero gibi – biyolojik yaşlanmayı daha iyi anlamak ve buna karşı koymak için yapay zeka ve büyük veri analizini kullanmaya çalışıyor, fizik, matematik ve biyolojik bilimdeki uzmanları yaşa bağlı hastalıklar ve kötüleşmeyle mücadeleyi amaçlayan daha ileri araştırmalar için biyomarker avlamak üzere bir araya getiriyor.

Bir başka yeni örnek de, gizlilikten çıkan yapay zeka girişimi Deep Longevity'dir. geçen yaz – AI ilaç keşfi başlangıcından bir spinout olarak Insilico Tıp – Bir bireyin biyolojik yaşını "geleneksel yöntemlerden önemli ölçüde daha doğru" tahmin edebileceğini iddia ettiği bir AI 'hizmet olarak uzun ömürlülüğünü' öne sürmek (ve aynı zamanda bilim adamlarının hangi "biyolojik suçluların yaşlanmaya bağlı hastalıkları tetiklediğini" bulmalarına yardımcı olacağını umuyor, koyduğu gibi).

Gero AI, insanların biyolojilerini incelemek için bir vekil sinyal olarak yanlarında taşıdıkları (veya giydikleri) günlük mobil cihazlara gömülü aktivite sensörleri tarafından üretilen verilere odaklanarak, aynı kapsayıcı hedefe doğru farklı bir yol izliyor.

Avantajı, kişinin kendi sağlık durumunun sürekli olarak ölçülmesini sağlamak için düzenli (invazif) kan testlerinden geçmesini gerektirmemesidir. Bunun yerine kişisel cihazımız biyolojik çalışma için proxy sinyalleri oluşturabilir pasif – geniş ölçekte ve düşük maliyetle. Dolayısıyla Gero’nun "dijital biyobelirteçleri" nin vaadi, bireysel sağlık tahminine erişimi demokratikleştirebilmeleridir.

Peter Thiel gibi milyarderler, ölümden bir adım önde olmaya çalışmak için ısmarlama tıbbi izleme ve müdahaleler için para harcayabilirken, bu tür üst düzey hizmetler geri kalanımız için ölçeklenmeyecek.

Dijital biyobelirteçleri Gero'nun iddialarına uyuyorsa, yaklaşımı en azından milyonları daha sağlıklı yaşam tarzlarına yönlendirmeye yardımcı olurken, aynı zamanda uzun ömürlü Ar-Ge için zengin veriler oluşturabilir ve insan ömrünü uzatabilecek ilaçların geliştirilmesini destekleyebilir. Ömrü uzatan hapların maliyeti olabilir, tamamen başka bir konudur).

Sigorta endüstrisi doğal olarak ilgileniyor – bu tür araçların bireyleri daha sağlıklı yaşam tarzlarına yönlendirmek ve böylece ödeme maliyetlerini düşürmek için kullanılma potansiyeli.

Fedichev, sağlıklarını kendileri iyileştirmek için motive olmuş bireyler için şu anda sorunun insanların hangi yaşam tarzı değişikliklerinin veya müdahalelerinin kendi biyolojilerine en uygun olduğunu tam olarak bilmesinin son derece zor olduğunu söylüyor.

Örneğin, bazı çalışmalarda oruç tutmanın biyolojik yaşlanmaya karşı mücadeleye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak yaklaşımın herkes için etkili olmayabileceğini belirtiyor. Aynı şey, genel olarak sağlık için faydalı olduğu kabul edilen diğer aktiviteler için de geçerli olabilir (egzersiz yapmak veya yemek yemek veya belirli yiyeceklerden kaçınmak gibi).

Yine bu genel kurallar, bir bireyin belirli biyolojisine bağlı olarak çok fazla nüansa sahip olabilir. Ve bilimsel araştırma, kaçınılmaz olarak, finansmana erişimle sınırlıdır. (Bu nedenle araştırma, diğerlerini dışlayarak belirli gruplara odaklanma eğiliminde olabilir – örneğin kadınlardan ziyade erkekler; ya da orta yaşlı yerine genç.)

Bu nedenle Fedichev, bir önlem oluşturmanın, temelde hiçbir bireysel maliyet olmaksızın sağlıkla ilgili bilgi boşluklarını ele alabileceğinden çok daha fazla değer olduğuna inanıyor.

Gero sana sahipmodelinin biyolojik yaş ve dayanıklılık ölçümlerini doğrulamak için araştırma ortaklarından biri olan İngiltere'nin biyobankasından alınan boylamsal veriler. Ancak elbette daha fazla veri aldıkça daha da ileri gitmeyi umuyor.

"Teknik olarak yaptığımız şey tam anlamıyla farklı değil – sadece şu anda yapabiliriz çünkü Birleşik Krallık biobank gibi çabalar var. Devletin parası ve ayrıca bazı endüstri para sponsorları, belki de insanlık tarihinde ilk kez, yüzbinlerce kişiden elektronik tıbbi kayıtlara, genetiklere, giyilebilir cihazlara sahip olduğumuz bu duruma sahibiz, yani mümkün oldu. Bu, teknolojik ve aynı zamanda "sosyal teknolojiler" olarak adlandırdığım birçok gelişmenin yakınsamasıdır. [like the UK biobank], ”TechCrunch'a söylüyor.

"Her diyet, her eğitim rutini için, meditasyon … yaşam tarzlarını gerçekten optimize edebildiğimizden emin olmak için – hangilerinin işe yaradığını, hangilerinin işe yaramadığını anladığını hayal edin. [for each person] veya belki zaten kanıtlanmış bazı deneysel ilaçlar [to] Hayvanlarda ömür uzadıkça çalışıyoruz, belki farklı bir şey yapabiliriz. "

"1 milyon parçamız olduğunda [half a year’s worth of data on 1M individuals] bunu genetikle birleştirip yaşlanmayı çözeceğiz ”diye ekliyor, girişimciliğin gelişmesiyle. "Bu planın iddialı versiyonu, yıl sonuna kadar bu milyon parçayı alacağımızdır."

Fitness ve sağlık uygulamaları, veri seven uzun ömürlülük araştırmacıları için bariz bir hedef ortaktır, ancak bunun karşılıklı bir çekim olacağını tahmin edebilirsiniz. Bir taraf kullanıcılara, diğer tarafa derin teknoloji ve sert bilimden oluşan bir güvenilirlik halesi getirebilir.

"Bunların [apps] çok sayıda insan alacağız ve bu insanları, kullanıcıları için ilk olarak eğlenceli bir özellik olarak onlar için analiz edebileceğiz. Ancak arka planda insan yaşlanmasının en iyi modelini inşa edeceğiz ”diyen Fedichev, farklı zindelik ve zindelik tedavilerinin etkisini puanlamanın zindelik ve sağlık için" bir sonraki sınır "olacağını tahmin ediyor (Ya da daha doğrusu:" Sağlık ve sağlık dijital ve nicel hale gelmelidir. ")

"Yaptığımız şey, fizikçileri insan verilerinin analizine dahil ediyoruz. Yakın zamandan beri çok sayıda biyobankamız var, insan yaşlanma sürecine birkaç yıllık uzun pencereler gibi bir şey üreten mevcut cihazlardan gelenler de dahil olmak üzere çok sayıda sinyale sahibiz. Dolayısıyla, hava durumu tahmini veya finansal piyasa tahminleri gibi dinamik bir sistem, ”diyor.

"Tedavilere sahip olamayız çünkü bunların patentini alamayız, ancak belki kişiselleştirmeye sahip olabiliriz – bu tedavileri sizin için kişiselleştiren yapay zeka."

Başlangıç ​​açısından bakıldığında, bir şey çok net görünüyor: Kişiselleştirme uzun vadede burada.