Podcast: AI cüzdanınızda ne yapıyor?

Podcast: AI cüzdanınızda ne yapıyor?


Tüm finansal sistemimiz güven üzerine inşa edilmiştir. Başka türlü değersiz kağıt faturalarını taze yiyeceklerle değiştirebiliriz veya bir parça plastiği yeni giysiler için kaydırabiliriz. Ancak bu güven – tipik olarak merkezi hükümet destekli bir bankada – değişiyor. Finansal yaşamlarımız hızla dijitalleştikçe, ortaya çıkan veriler yapay zeka için yem haline geliyor. Apple, Facebook ve Google gibi şirketler bunu, insanların paraları hakkında nasıl düşündüklerine ve paralarıyla nasıl etkileşimde bulunduklarına dair tüm deneyimi bozmak için bir fırsat olarak görüyor. Ama tüketiciler olarak mali durumumuz üzerinde gerçekten daha fazla kontrole sahip olacak mıyız? Otomasyon ve cüzdanlarımızla ilgili bu serinin ilkinde, bir şeyler için nasıl ödeme yaptığımıza dair dijital bir devrimi keşfediyoruz.

Buluşuruz:

  • Onyx CEO'su Umar Farooq, J.P. Morgan Chase
  • Josh Woodward, Google Pay ürün yönetimi direktörü
  • MasterCard operasyon ve teknoloji başkanı Ed McLaughlin
  • Craig Vosburg, MasterCard'ın Baş Ürün Sorumlusu

Kredi

Bu bölüm, Jennifer Strong, Karen Hao, Will Douglas Heaven ve Emma Cillekens'ın yardımıyla Anthony Green tarafından üretildi. Michael Reilly tarafından düzenlendik. Yapay zeka konferansımız Emtech Digital'de bu bölümün bir kısmını kaydettiği için etkinlik ekibimize özel teşekkürler.

Transcript

[TR ID]

Kuvvetli: İnsanlar bir şeye ihtiyaç duydukları sürece, biz de … onlar için ödeme yapmanın bir yoluna ihtiyacımız vardı. Takas ve ticaretten… paranın icadına… ve nihayetinde, bugünlerde sık sık telefonlarımızdaki uygulamalar aracılığıyla kullandığımız kredi kartlarına kadar.

Farooq: Hiç kimse, 10 yıl önce, kimse bir yemek masasından kalkıp arkadaşınıza beş dolar göndermek için Zelle veya Venmo kullanacağınızı düşünmemişti. Ve şimdi yapıyorsun.

Kuvvetli: Bir şey için ödeme yapma eylemi basit görünebilir. Ancak market alışverişi için kağıt takas etmek … veya bir parça plastiği yeni giysiler için kaydırmak, değerli şeyleri temsil etmemize ve değiş tokuş etmemize olanak tanıyan birkaç güçlü fikir üzerine inşa edilmiştir.

Tüm finansal sistemimiz bu anlaşma üzerine inşa edilmiştir … (ve güven).

Ancak bu model değişiyor… ve artık şehirdeki tek oyuncular bankalar değil.

[Sounds from an advertisement for Apple Card]

[Ad music fades in]

Spiker: Bu Apple Kartıdır. Bir banka değil, Apple tarafından oluşturulan bir kredi kartı. Yani basit, şeffaf ve özeldir. Apple Pay ile çalışır. Yani bir şey satın almak kadar kolay: * iPhone ding *.

Kuvvetli: Bu sadece Apple değil. Diğer birçok teknoloji devi cüzdanlarımıza taşınıyor… Google dahil… ve Facebook …

[Sounds from Facebook’s developer conference]

Mark Zuckerberg: Birine para göndermenin fotoğraf göndermek kadar kolay olması gerektiğine inanıyorum.

Kuvvetli: Facebook Pay, Instagram ve Whatsapp dahil olmak üzere sosyal uygulamaları üzerinden çalışır ve yöneticiler, bu ödemelerin bir gün Facebook'un kendi para birimiyle yapılacağını umuyor.

Ve bir şeyler için ödeme yapmak için kullandığımızın ötesinde, bir şeyler için nasıl ödeme yaptığımız da değişiyor.

[Sounds from an advertisement for Amazon One]

Spiker: Amazon One ile tanışın. Avucunuzu kullanarak bir şeyler için hızlıca ödeme yapmanıza, erişim elde etmenize, ödüller kazanmanıza ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir hizmet.

Kuvvetli: Bu ürün avucunuzu tarayarak çalışır … ve sadece ödemeler için değildir. Aynı zamanda bir kimlik olarak da pazarlanıyor. Böyle bir şey bir gün ofiste kapının kilidini açmak veya bir uçağa binmek için kullanılabilir.

Ancak şirketlerin vücudumuzdaki verileri bu şekilde kullanmasına izin vermek, özellikle diğer kişisel verilerle karışması halinde her tür soruyu gündeme getirir.

Vosburg: Örneğin, insanların cihazlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğunu çok ayrıntılı olarak görebiliriz. Ellerinde tuttukları konumu görebiliriz. Yazma şekillerini anlayabiliriz. İnsanlar tuş vuruşlarına basarken ekranda uygulanan baskıyı anlayabiliriz. Tüm bunlar, bir tür etkileşim parmak izi oluşturmak için verileri işlemek için yapay zeka kombinasyonu ile faydalı olabilir.

Kuvvetli: Ben Jennifer Strong ve otomasyon ve cüzdanlarımızla ilgili bu ilk serimizde, bir şeyler için ödeme yapma şeklimizde dijital bir devrimi keşfediyoruz.

[SHOW ID]

Farooq: Dolayısıyla, bugün nasıl çalıştığımızı düşünürseniz, öncelikle merkezi yetkililer aracılığıyla çalışıyoruz.

Kuvvetli: Omar Farooq, Onyx'in CEO'su… J.P. Morgan'dan. Fütüristik ödeme ürünlerine odaklanır.

Farooq: Açıkçası, ABD'de bazı yönlerden en büyük merkezi otorite, para amacıyla ABD federal rezervi ve ABD Hazinesidir. Bir dolarlık banknot çekiyorsun. ABD Hazinesi diyor. Biliyorsunuz, bazı açılardan alıntı-alıntı yap, evin tepesinden verilir. Evin üstü bunu garanti ediyor. Ve onu yanınızda taşıyorsunuz. Ama bunu birine verdiğinizde, sonuçta nasıl işlem yaptığınız konusunda o merkezi otoriteye güveniyorsunuz.

Kuvvetli: Bu iyi bir şey olabilir. Aksi takdirde değersiz olan kağıt banknotun değeri garanti altına alınmıştır çünkü ABD hükümeti tarafından düzenlenir ve desteklenir. Ama aynı zamanda işleri yavaşlatabilir. Ve şimdi gerçek zamanlı olarak para transfer edebildiğimizi kabul etmemize rağmen, bunu yapma yeteneği o kadar uzun süredir ortalıkta değil.

Farooq: Ödemeler aslında bir teknoloji olarak biraz yavaş gelişiyor. Size bir örnek vermek gerekirse, birkaç yıl önce, U S, gerçek zamanlı ödeme planını başlattı; bu, onlarca yıldır ABD'deki ilk yeni ödemeler, yani bir nevi raylı sistemdi. Kulağa ne kadar çılgınca gelse de.

Kuvvetli: Ödeme rayı, paranın bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan altyapıdır. Ve bu "gerçek zamanlı ödemeler" çok önemli çünkü yakın zamana kadar para hesabınızdan çıkana kadar, hedefine ulaşması genellikle günler, zaman alıyordu.

Venmo gibi uygulamalar aracılığıyla para gönderebilmemizin ve sadece birkaç saniye sonra diğer kişinin telefonunda geldiğini duymamızın nedeni budur. Ayrıca, Venmo’nun en büyük rakibi olan Zelle, yalnızca aksi halde rakip bankalar arasındaki eşi görülmemiş işbirliği nedeniyle var olur.

Farooq: Bence dünyanın gittiği yer, sadece bir tarafın değil, aynı zamanda birden fazla partinin yeteneklerinin bir araya geldiği daha açık platformlara doğru gidiyor. Ve yaratılan değer, herhangi birinin başka birine bağlanma yeteneğidir. Bu yüzden gördüğümüz şey, ister toptan ister perakende olsun, giderek daha fazla ödeme türünün yeni modlara, yeni raylara, 24/7, 365'e, herhangi bir yerde herhangi bir kişiye ödeme yapabilme becerisine girdiği dijital alanda hızlı bir evrim olduğunu düşünüyorum. herhangi bir para birimi. Bütün bunlar temelde hızlanıyor.

Kuvvetli: Burası kripto para birimlerinin devreye girebileceği yerdir. Bu sadece dijital parayla ilgili değil.

Farooq: Paranın kendisinin daha akıllı olabileceği bir yol olduğuna inanıyoruz. Böylece parayı gerçekten programlayabilir ve kime gideceğini kontrol edebilir.

Kuvvetli: Diğer bir deyişle, genellikle bankalara veya hükümetlere verdiğimiz güven, bir algoritmaya ve paylaşılan bir deftere aktarılır.

Farooq: Yani neredeyse algoritmanın merkezi olmayan doğasına güveniyorsunuz ve "Sanırım jetonunuzun bana geldiğine güvenebilirim" diyorsunuz çünkü bilirsiniz, size gösteren bir defterin X… X bin veya X yüz bin kopyası var o jetonun sahibi olarak. Ve sonra onu bana verdiğinizde, tüm bu kopyalar güncellenir. Ve şimdi bu beni o jetonun sahibi olarak gösteriyor.

Kuvvetli: Ve bu, ödemeleri daha hızlı ve daha sorunsuz hale getirmekle kalmaz. Bankacılık sisteminden büyük ölçüde dışlanmış kişilere de yardımcı olabilir.

Farooq: Ne yaparsak yapalım, bu Müşterinizi Tanıyın sorununu gerçekten aşamayız. Ve bence, biliyorsunuz, görüşümüze göre teknoloji neredeyse orada, ancak etrafındaki düzenleme ve altyapı henüz orada değil. Ancak, yapmak istediğimiz şey, bu insanların zamanla dahil edilebileceği merkezi olmayan sistemleri yaratmak istiyoruz.

Kuvvetli: Ama teknolojiyi çözmek … madalyonun sadece bir yüzü. Ayrıca daha iyi bir düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Farooq: Ama maalesef bu bir bankanın yapabileceğinden biraz daha fazla. Sanırım bu… Bunlardan bazıları şu seviyeye yükseliyor, bilirsiniz, bir hükümet nasıl olur ya da bir devlet küresel düzeyde kimliği gerçekten nasıl etkinleştirir? Ve bence bu yüzden Çin'e baktığınızda veya İskandinav ülkelerine veya bazı ülkelere baktığınızda, yani ulusal kimliklere sahipsiniz ve birinin kim olduğunu bilmek için çok standart bir yönteminiz var.

Kuvvetli: Bankacılıkta izin verdiği değişim dönüştürücü olabilir …

Farooq: Dolayısıyla, Hindistan gibi bir ülkeye bakarsanız, Hindistan, cep telefonlarında cüzdan bulundurma konusunda kaç kişinin bankasızlıktan bankaya geçtiği konusunda dramatik bir ilerleme kaydetmiştir. Bu yüzden bu teknolojilerin insanların bu ekosisteme girme yeteneklerini güçlendireceğini düşünüyorum. Buraya göç etmeden önce gelişmekte olan dünyada büyüyen biri olarak umduğum şey, bu bağlantıları sizin kurmanızdır, böylece, bilirsiniz, bu ülkelerdeki herkesin pazarlara, daha büyük pazarlara erişimi vardır. Yani, ister Sahra Altı Afrika'da oturuyor olun, ister Hindistan'da, Pakistan'da veya Bangladeş'te bir köy gibi oturuyor olun, nerede olursa olsun, aslında Amazon aracılığıyla bir şey satabilir ve bunun için ödeme alabilirsiniz. Demek istediğim, bilirsin, bu tür şeyler. Dünyanın bazı bölgelerine dijital bir şekilde ödeme alabilirsek, ortaya çıkabilecek muazzam bir potansiyel insan potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Kuvvetli: Ve bu vizyon?… Sadece birini herhangi bir yerde bir bankaya bağlamayı değil… aynı zamanda internet bağlantısı olan herhangi bir şeyi de kapsıyor.

Farooq: IOT alanında bazı ilk Ar-Ge çalışmaları yapmak, yani eğer, bilirsiniz, yani, buzdolabınız bir gün kendi başına süt siparişi vermek zorunda kalırsa. Mesela, bankanızdan geçmesi gerekiyor mu yoksa parayı sadece sütünüzü teslim edecek birine gönderebilir mi?

McLaughlin: Kullandığınız her cihaz bir ticaret cihazı olma potansiyeline sahiptir ve ağımız bunu bir araya getirir.

Kuvvetli: Ed McLaughlin, MasterCard için operasyonlar ve teknoloji başkanıdır. A-I konferansımız EmTech Digital'de konuşuyor.

McLaughlin: Peki, tüm bu bağlantı ne ile sonuçlanıyor? Dünyadaki hemen hemen her finans kurumunu, on milyonlarca tüccarı, hükümeti, teknoloji şirketlerini ve bunların hepsini bir araya getiriyor, bu da her yıl milyarlarca işlemle sonuçlanıyor. MasterCard, tüm bu cihaz ve kartlarda yaklaşık iki buçuk milyar hesaba hizmet veriyor. Bu nedenle, verileri ve işlemleri Facebook büyüklüğündeki bir popülasyondan alıyoruz, eğer bunu düşünürseniz … Ve kapsama bakıldığında, muhtemelen Çin dışındaki tüm internet işlemlerinin% 20 ila 25'ini görüyoruz. bir internet.

Kuvvetli: Ancak bu bağlantı, kendi yeni sorunlar kümesini yaratır. Belki şehir dışına çıkma deneyimi yaşamışsınızdır ve yer değişikliği bir sahtekarlık uyarısını tetiklediği için aniden kartınız çalışmayı durdurmuştur.

McLaughlin: Yapay zekayı uygulamadaki anahtarlardan biri, soruyu nasıl çerçevelediğinizdir ve ekiplerimiz çok erken bir zamanda ve bunun işlemleri durdurmak olmadığını söylediler. Mümkün olduğunca çok sayıda iyi işlemin yapılmasını sağlamaktı.

Kuvvetli: Diğer bir anahtar da bol miktarda veriye sahip olmaktır.

McLaughlin: Ağımızda, üzerinde yaklaşık 200 analitik vektör bulunan 2 milyardan fazla kart profili tutan devasa bir bellek içi ızgaradır. Ve akan her işlemde kararlar alırız. Bu kararı vermek için 50 milisaniyeden az zamanımız var. Bunu yapmak için, uyguladığımız yıllar boyunca modellediğimiz ve denediğimiz 13 farklı AI teknolojimiz var.

Kuvvetli: Bankalar ayrıca kara para aklama aramak için A-I'ye yöneliyor. Fiziksel dünyada, organize suç genellikle gerçek işletmelerin vitrinlerinin arkasına gizlenir. Ve dijital dünyada? Saklanmak daha da kolay.

Yasadışı para hızla onlarca kez el değiştirebilir ve kaynağına doğru net bir iz kalmayana kadar sınırları aşabilir. Bu çok büyük bir problem. Ve çoğu fark edilmeden gider. Suçlular tarafından kazanılan kârın yalnızca yüzde birinin yakalanması mümkündür. Ve geçen yıl küresel ekonominin çalkantısı işleri daha da kötüleştirdi.

McLaughlin: Düşmanımız .. Onlar da AI kullanıyor. Ve çevrimiçi bakarsanız, sadece botlarla savaşan botlardır. Bu yüzden, daha önce aramadığınız şeyleri, içeride kaldıkları düşük ve yavaş saldırılar gibi, kabul edilebilir toleranslar gibi görünen, ancak sistemlerinize sürekli olarak araştırma yapıyorlar ya da tumbler saldırısı yapıyorlar. Anlaması zor. COVID çarptığında, biliyorsunuz, dünya çevrimiçi oldu. Harcama kalıpları önemli ölçüde değişti. Ve biz bunu başardık çünkü yapay zekalar yeterince zengin ve pek çok farklı değişkene bakıyor .. Gerçekten hala siz olduğunuzu ve sadece biraz farklı davrandığınızı söyleyebildik.

Kuvvetli: Ve saldırı türleri de değişir …

McLaughlin: Bu yüzden bir saldırı faktörü gördük, bu oldukça şaşırtıcıydı, tamam, insanlar kişisel koruyucu donanım için işlemleri engellemeyeceklerini düşündüler. Sahip olduğumuz belirli bir tüccar sınıfı. Dolandırıcıların işlem almaya çalışırken arttığını gördük çünkü kimsenin engellemeyeceğini anladılar. İyi haber şu ki, bunu hemen alıp bu işlemleri engelleyebileceğimiz yeterince başka öğeye bakıyoruz.

Kuvvetli: Normal aktivite modellerini belirlemek için makine öğrenimi araçları geliştiriyorlar. Ve tespit edildiklerinde aykırı değerleri işaretlemek. İnsanlar daha sonra bu uyarıları iki kez kontrol edebilir ve onaylayabilir veya reddedebilir.

McLaughlin: Sürekli olarak çalışan AI'larımız da var, sadece sahtekarlığı engellemek ya da ona bakmakla kalmıyor, ben buna sadece tuhaflık tespiti diyorum – sürekli olarak ne görmeyi umduğumuzu tahmin ediyoruz. Aslında bu, yapay zekaya adım atmanın harika bir yoludur çünkü zaten takip ettiğiniz KPI'larınız var. Onları tahmin etmeye başlayın. Ondan ani bir sapma olan bir şey gördüğünüzde, aslında yaptığımız ilk şey, burada neler oluyor demek oluyor? Yani modelin yakalamadığı bir şeyi görebiliriz, onu engellemek için bir kural koyarız. Ve bunu anında yapabiliriz.

Kuvvetli: Ödeme endüstrisi eskiden yavaş ilerliyordu … ancak bir gün herhangi bir cihazın bir ödeme ağına bağlanabileceği bir dünyaya adapte oluyor… sürücüsüz arabalar da dahil.

McLaughlin: Yani tarayıcınızı çevrimiçi sipariş vermek için kullanıyor olsanız da, iPhone'unuzsa, dokunmak için bir Apple Pay kullanıyoruz veya Mercedes, arabalarını benzin pompalarına bağlayacaklarını açıkladı. Böylece, doğrudan arabanızdan işleminizi basitçe sürdürebilir ve işleminize yetki verebilirsiniz. Ve aslında, bir şeyler karttan cihazlara doğru hareket ederken, ağ üzerinden daha da fazla veri geldiğini görüyoruz.

Kuvvetli: Hemen sonra geri döneceğiz.

[MIDROLL]

Kuvvetli: Giderek daha fazla sayıda finansal yaşamımız belgelenirken, takip edilir ve çevrimiçi olarak aracılık edilirken, bu veriler AI için yem haline geliyor – bu da ödemelerle birlikte bir dizi başka rolde yer alıyor.

Woodward: İnsanların paralarıyla gerçekten karmaşık bir ilişkisi var. Stresli olabilir. Çoğu zaman sıkıcıdır.

Kuvvetli: Josh Woodward, ABD için Google Pay ekibine liderlik ediyor. Bunu sadece ödemeleri değil … insanların nasıl düşündüklerine dair tüm deneyimleri … ve paralarını … değiştirmek için bir fırsat olarak görüyor.

Woodward: Ve takım olarak yapmaya çalıştığımız şey, insanların kontrolü ellerinde hissettiği ve uygulamamızı kullanırken ve harcamalarının nasıl girip çıktığını gördüklerinde kendilerini güvende hissettikleri, parayla bu ilişkiyi nasıl basitleştirebileceğimizi düşünmek.

Kuvvetli: Google Pay, temel amacın cüzdanınızdaki plastik kartları dijital hale getirmek olduğu uçtan uca bir ödeme çözümü olarak başladı. Ancak yıllar geçtikçe, mali durumunuzu ve işletmelerle ilişkilerinizi daha bütünsel bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak bir araca dönüştü.

Kuvvetli: Ve sosyal medyadan bazı ipuçları alındı. İşlemler, kart numaraları veya hesaplar yerine, yakın zamanda ödeme yaptığınız kişi ve işletmelerin resimleri etrafında düzenlenir.

Woodward: İşlemlerin, bazı şekillerde, paranın, rakamların, dolarların ve sentlerin ikincil olduğunu fark ettik. Bu işlemin etrafındaki kişi veya hafıza hakkında daha çok şey var. Biz de bunu ortaya çıkarmaya çalıştık. Benzer şekilde, aynı ilişkiye dayalı tasarımı aldık ve işletmelere uyguladık. Ve bu çok farklı bir şey. Yani bugün ana ekranımıza baktığınızda, // gördüğünüz şey aslında işletmenin simgesidir. Ve buna dokunduğunuzda, gerçekten yapabileceğiniz o işletme sayfasına yönlendirilirsiniz. Gerçekten, işle ilişkiniz gibi. Sadakat kartınız varsa orada görebilirsiniz, puanlarınızın nasıl ilerlediğini görebilirsiniz. Yani bir dahaki sefere satın aldığınızda, örneğin% 20 indirim alabilirsiniz. Ve biz de bunu oluşturmaya çalıştık… Gerçekten de, Google Pay uygulamasının içindeki tüm faaliyetlerinizin, Gmail gibi, dizili e-posta iletileri gibi, neredeyse tüm faaliyetlerinizin zincirlenmiş bir ilişkisi gibi.

Kuvvetli: Ayrıca, kullanıcıların işlemleri bir web aramasını yansıtacak şekilde sıralamalarına da olanak tanır.

Woodward: Böylece yiyecek aramak gibi şeyler yapabilirsiniz. Ve tüm işlemleri yiyecek satın aldığınız yerlerde alacaksınız ve Google Pay bu restoranın örneğin bir restoran olduğunu anlayabilir. İçeri girip manuel olarak kategorize etmenize gerek yok. Veya daha spesifik olabilir ve Meksika restoranlarını aramak gibi şeyler yapabilirsiniz. Ve sadece Meksika restoranlarının bu alt kümesini alacak. Bu işlemin içinde "Meksika restoranı" ifadesini taşıyan hiçbir parçası yok. Google Pay bu bağlantıyı sizin için yapabilir.

Kuvvetli: Ve bilgisayarla görerek… makbuzların fotoğraflarını sıralayabilir.

Woodward: Google Pay'de yine birisinin izniyle yapabildiğimiz şey, bu özellik varsayılan olarak kapalıdır, şunu söyleyebilirsiniz, makbuzlardan çektiğim tüm fotoğrafların Google Pay'de aranabilmesini istiyorum. Yapmanıza olanak sağlayan şey, makbuzda yazdırılan tek tek öğeleri çok özel bir şekilde aramaktır. Örneğin, birkaç ay önce, Noel'den önce bir gömlek aldım, uh, Lulu'dan bir Noel hediyesiydi. Şimdi Google Pay'e gidip "gömlek" araması yapabilirim. Ve şu Lulu makbuzu geliyor.

Kuvvetli: Kullanıcılara harcamaları üzerinde daha fazla kontrol hissi vermek için tasarlanmıştır.

Woodward: Tam resmi görebileceğiniz bir yer yaratır. Ve gördüğümüz şey bu. Araştırmada ve insanlarla konuşurken, farklı uygulamaların bu resmin farklı dilimlerini sağlaması, ancak hepsini bir araya getirebilmek gerçekten istediğimiz şeydir.

[music transition]

Kuvvetli: Bu, teknolojinin yardımıyla hayatımızın biraz daha kolay ve verimli hale gelmesinin bir yolu daha … Ama aynı zamanda, çok miktarda kişisel verinin toplanması … filtrelenmesi … ve işlenmesi … büyük soruları gündeme getirdi … yüzlerimizle veya jestlerimizle ödeme yapmak gibi şeyler… veya tüm bu verilerin nasıl … diğer devasa veri izlerimizle karışması gibi şeyler.

Ve uzun vadede, Facebook gibi şirketlerin kendi para birimlerini oluşturması ve küresel ödeme sistemini devralması ne anlama gelir?

Tüketiciler olarak mali durumumuz üzerinde gerçekten daha fazla kontrole mi sahip olduğumuzu yoksa şirketler bizim üzerimizde daha fazla kontrole mi sahip olduğumuzu sormaya değer …

[MUSIC IN]

Gelecek bölüm…

[SOT: Siri Promo]

Bennett: Siri veya Alexa gibi bir şeyi hayal edemezdik. Biliyorsunuz, sadece genel telefon sesli mesajlaşma yaptığımızı düşündük… ve 2011'de aniden Siri göründüğünde, "Ben KİM?" [laughing]… "NE??"…

Kuvvetli: Sesi duyurmak için ne gerektiğine ve bunun nasıl hızla değiştiğine bakıyoruz.

[CREDITS]

Kuvvetli: Bu bölüm, Jennifer Strong, Karen Hao, Will Douglas Heaven ve Emma Cillekens'ın yardımıyla Anthony Green tarafından üretildi. Michael Reilly tarafından düzenlendik. Yapay zeka konferansımızda bu bölümün bir kısmını kaydettiği için etkinlik ekibimize özellikle teşekkür ederiz: Emtech Digital.