Dünya gittiğinde, en azından internet hala çalışıyor olacak


İnternet şimdi sinir sistemimiz. Sürekli akış yapıyor, satın alıyor, izliyor ve beğeniyoruz, beyinlerimiz evrensel ve heyecan verici bir düşünce ve duygu yayımı olarak küresel bilgi matrisine kilitlenmiş durumda.

Makine durduğunda ne olur?

E.M. Forster'ın bir asırdan fazla bir süre önce, haklı olarak "Makine Duruyor" adlı kısa öyküsünde yoğun bir şekilde odaklandığı bir soru, bir gün tamamen makinelerle birbirine bağlanan bir insan uygarlığı hakkında.

Bu kesinti korkuları artık sadece bilim kurgu değil. Kesintiler yalnızca izlenmesi gereken bir TikTok klibini kaçırmak değildir. Hastaneler, kolluk kuvvetleri, hükümet, her şirket – medeniyeti oluşturan tüm insan kurumları yelpazesi, artık işleyebilmek için bağlantıya derinden güveniyor.

Dolayısıyla, felaket tepkisine gelince, dünya dramatik bir şekilde değişti. Geçmiş yıllarda, tekil odak noktası kabaca kurtarma ve hafifletme olarak özetlenebilirdi – yıkımın ölçeğini sınırlamaya çalışırken elinizden gelenleri kurtarın. Günümüzde ise en yüksek öncelik, sadece vatandaşlar için değil, aynı zamanda kendilerini korumak, görev hedeflerini takip etmek ve gerçek zamanlı temel gerçeğe sahip olmak için bant genişliğine ihtiyaç duyan sahadaki ilk müdahale ekipleri için gerekliliğinden dolayı internet erişimidir. tehlikelerin pusuda olduğu ve yardıma ihtiyaç duyulan yer.

Süre birinci bölümde öğrendiğimiz gibi satış döngüleri zor olabilir ve veri damlacıkları nihayet akışlara dönüştü ikinci bölümde, başlangıçta bağlantı yoksa bunların hiçbirinin önemi yoktur. Dolayısıyla, teknolojinin geleceği ve afet müdahalesi hakkındaki bu dizinin üçüncü bölümünde, bant genişliğinin ve bağlantının değişen doğasını ve bunların acil durumlarla nasıl kesiştiğini analiz edeceğiz ve telekomların savunma yaparken ağlarında nasıl direnç oluşturduğuna bir göz atacağız. iklim değişikliğine karşı, ilk müdahale ekipleri bağlantıyı operasyonlarına nasıl entegre ediyorlar ve son olarak 5G ve uydu internet gibi yeni teknolojilerin bu kritik faaliyetleri nasıl etkileyeceğini araştırıyorlar.

Dünya yanarken kablosuz esneklik

İklim değişikliği, tüm dünyada daha yoğun hava modellerine neden oluyor ve operasyonlar için çevresel istikrara güvenen endüstriler için ikinci ve üçüncü derece etkiler yaratıyor. Kablolu ve kablosuz altyapısı şiddetli fırtınalarla sık sık bozulan telekomünikasyon şirketleri kadar değişen bağlamda çok az sektörün dinamik olması gerekiyor. Bu ağların dayanıklılığı yalnızca tüketiciler için gerekli değildir – felaketleri hafifletmeye ve en başta ağı yeniden kurmaya çalışan müdahale ekipleri için kesinlikle gereklidir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, telekomünikasyon şirketleri için güce erişimden daha büyük bir sorun yok – enerji yok, çubuk yok. Dolayısıyla, Amerika’nın üç büyük telekomünikasyon şirketi – Verizon (TechCrunch’ın ana şirketi Verizon Media'nın sahibidir, çok uzun olmasa da), AT&T ve T-Mobile – hem kablosuz talebi hem de hava koşullarının neden olduğu artan hasarı telafi etmek için son yıllarda dayanıklılık çabalarını önemli ölçüde artırmak zorunda kaldılar.

T-Mobile'ın ulusal teknoloji hizmet operasyonları stratejisi kıdemli müdürü Jay Naillon, şirketin son yıllarda elektrik şebekesinin mümkün olmadığı durumlarda güvenilebilecek hücre kulelerindeki jeneratörlere yapılan yatırımlarla dayanıklılığı ağ yapısının önemli bir parçası haline getirdiğini söyledi. . "Kasırgaların vurduğu bölgelerde veya kırılgan ızgaralara sahip yerlerde … sabit varlıklarımızın çoğuna yatırım yaptığımız yer burası" dedi.

Her üç telekomünikasyon şirketi gibi, T-Mobile da kesinti beklentisiyle ekipmanı önceden konuşlandırır. Bu nedenle, Atlantik Okyanusu'nda bir kasırga dönmeye başladığında, şirket, potansiyel kesintiler beklentisiyle stratejik olarak taşınabilir jeneratörlerde ve mobil hücre kulelerinde uçacak. Naillon, "Yıl için fırtına tahminlerine bakıyoruz," diye açıkladı ve "birçok önleyici planlama" yapıyoruz. Ayrıca acil durum yöneticileriyle birlikte çalışırlar ve acil bir durumda ağın hangi bölümlerinin en fazla hasar riski altında olduğunu belirlemek için "onlarla çeşitli tatbikatlar yapar ve onlarla etkili bir şekilde yanıt verir ve işbirliği yaparlar". Geçen yıl, şirket StormGeo ile ortaklık kurdu hava olaylarını doğru bir şekilde tahmin etmek için.

Afetler için tahmini yapay zeka, AT&T için de kritik bir ihtiyaçtır. Kamu sektörü ve şirketin FirstNet ilk müdahale ağını yöneten Jason Porter, AT & T'nin, hücre kulelerinin yerleşimini ve önümüzdeki 30 yıl içinde nasıl hava atacaklarını değerlendirmek için bir iklim değişikliği analiz aracı oluşturmak üzere Argonne Ulusal Laboratuvarı ile birlikte çalıştığını söyledi. sel, kasırga, kuraklık ve orman yangınları. "Yapımızı yeniden tasarladık … algoritmalarımızın bize geleceğini söylediklerine dayanarak," dedi ve şirket, en azından bazı hava olaylarına karşı dayanıklılıklarını artırmak için "ayaklar" üzerinde dört ila sekiz fit yükseklikte savunmasız hücre kulelerini yükseltiyor. Bu "kendimize biraz ek tampon sağladı."

AT&T ayrıca, iklim değişikliğinin neden olduğu bir dünyanın kaosu ile güvenilirlik yaratmanın artan karmaşıklığını yönetmek zorunda kaldı. Porter, son yıllarda, "dağıtımlarımızın çoğunun hava ile ilgili olaylardan kaynaklandığını hızlı bir şekilde fark ettik" ve şirketin "son birkaç yılda jeneratör kapsamımızı genişletmeye odaklandığını" söyledi. Ayrıca, taşınabilir altyapısını oluşturmaya da odaklanmıştır. Şirketin ulusal felaket kurtarma ekibinin geçen yıl binlerce olaya yanıt verdiğini söyleyerek, "Temelde bir merkez ofisi ayakta tutabilmemiz için tüm veri merkezlerini kamyonlara yerleştiriyoruz" dedi.

AT&T, özellikle FirstNet hizmetinde, felaketten etkilenen bölgelere bant genişliğini daha hızlı ulaştırmak için iki yeni teknolojiye öncülük etti. Birincisi, gökyüzünden kablosuz hizmetler sunmak için drone'lara yatırım yaptı. Laura Kasırgası geçen yıl Louisiana'yı rekor kıran rüzgarlarla vurduktan sonra, Porter, "hücre kulelerimiz geri dönüştürülmüş alüminyum kutular gibi büküldü … bu nedenle sürdürülebilir bir çözüm uygulamamız gerekiyordu" dedi. Böylece şirket, FirstNet One adını verdiği şeyi – "bir kamyondaki baz istasyonunun kapsama alanının iki katını kapsayabilen ve kelimenin tam anlamıyla haftalarca ayakta kalabilen, bir saatten daha kısa sürede yakıt ikmali yapabilen ve geri dönebilen" bir "zeplin" – çok uzun vadeli, sürdürülebilir kapsam, Dedi.

AT & T’nin FirstNet One cihazı, ilk müdahale ekiplerine havadan internet erişimi sunmak için yönlendirilebilir. Resim Kredisi: AT & T / FirstNet

İkincisi, şirket büyümeye devam ediyor FirstNet MegaRange adını verdiği şey – Bu yılın başlarında duyurduğu, en çok etkilenen afet bölgelerindeki ilk müdahale ekiplerine güvenilir bağlantı sağlamak için kilometrelerce uzaktan, mesela kıyıdan demir atmış bir gemiden gelen sinyalleri dağıtabilen bir dizi yüksek güçlü kablosuz ekipman.

İnternet günlük yaşamı daha fazla özümsediğinden, ağ dayanıklılığı normları her zamankinden daha titiz hale geldi. Küçük kesintiler yalnızca ilk müdahaleyi yapan kişiyi değil, sanal dersler alan bir çocuğu ve uzaktan ameliyat yapan bir doktoru rahatsız edebilir. Sabit ve taşınabilir jeneratörlerden hızlı konuşlandırılan mobil hücre kulelerine ve zeplinlere kadar, telekomünikasyon şirketleri ağlarının sürekli çalışmasını sağlamak için büyük kaynaklara yatırım yapıyor.

Yine de, bu girişimler nihayetinde telekomünikasyon şirketleri tarafından giderek artan bir şekilde yanan bir dünyayla yüzleşen maliyetlerdir. Afet müdahale alanındaki üç telekomünikasyon şirketinin tümü ve diğerleri ile yapılan görüşmelerde, kamu hizmetlerinin iklimi değiştiren bir dünyada kendilerini giderek daha fazla yalıtmaları gerektiğine dair genel bir his vardı. Örneğin, baz istasyonlarının kendi jeneratörlerine ihtiyacı var, çünkü – bu yılın başlarında Texas'ta gördüğümüz gibi – elektrik şebekesinin kendisinin bile orada olması garanti edilemiyor. İnternet kesintileri her zaman önlenemediği için kritik uygulamaların çevrimdışı yeteneklere sahip olması gerekir. Makine çalışıyor, ancak makine de duruyor.

Ön hatlardaki trend çizgileri veri satırlarıdır

Tüketiciler olarak günlük hayatımızda bağlantıya güveniyor olsak da, afet müdahale ekipleri bağlantılı hizmetlere tam olarak geçiş konusunda çok daha tereddütlü davrandılar. Tam olarak bir kasırganın ortasında ve hücre kulesi aşağıda, basılı bir haritanın olması güzel olabilirdi. Kağıt, kalemler, pusulalar – hayatta kalma hareketlerinin eski zımbaları, onlarca yıl önce olduğu kadar bugün de bu alanda önemli olmaya devam ediyor.

Yine de, acil durum müdahalesini iyileştirmek için yazılımın ve bağlantının gücü, saha iletişimlerini yeniden düşünmeye ve teknolojinin sahada ne kadar derinlemesine entegre edildiğini zorladı. Ön saflardan gelen veriler son derece kullanışlıdır ve aktarılabilirse, operasyon planlayıcılarının güvenli ve verimli bir şekilde yanıt verme becerilerini önemli ölçüde geliştirir.

Hem AT&T hem de Verizon, ilk müdahale topluluğunun benzersiz ihtiyaçlarını doğrudan karşılamak için büyük yatırımlar yaptı, özellikle AT&T, Ticaret Bakanlığı'nın İlk Müdahale Eden Ağ Otoritesi ile bir kamu-özel ortaklığı aracılığıyla işlettiği FirstNet ağıyla öne çıkıyor. . Hükümet, yanıt verene özel bir ağın oluşturulması karşılığında Band 14'teki FirstNet otoritesine özel bir spektrum lisansı teklif etti. o ölümcül terörist saldırıların günü. Şimdi, AT&T'den Porter, şirketin yapısının "% 90 tamamlandığını" ve 3 milyon mil kare kapsama alanına yaklaştığını söylüyor.

İlk müdahale ekiplerinde neden bu kadar çok ilgi var? Telekomünikasyon şirketleri buraya yatırım yapıyor çünkü birçok yönden ilk müdahale ekipleri teknolojinin sınırlarında. Uç bilişim, AI / ML hızlı karar verme, 5G'nin bant genişliği ve gecikmesi (birazdan ulaşacağız), yüksek güvenilirlik ve genel olarak, önyükleme yapmak için oldukça karlı müşteriler gerekiyor. Başka bir deyişle, bugün ilk müdahale ekiplerinin ihtiyacı olan şey, genel olarak tüketicilerin yarın isteyecekleri şeydir.

Verizon'da kamu güvenliği stratejisi ve krize müdahale direktörü Cory Davis, "ilk müdahale ekipleri oraya gitmek ve hayat kurtarmak için teknolojiye her zamankinden daha fazla güveniyor" dedi. Kamu sektörü için ürün yönetimini yöneten mevkidaşı Nick Nilan, "Verizon olduğumuzda gerçekten sesle ilgiliydi [and] son beşte ne değişti [years] verilerin önemi. " Durumsal farkındalık, haritalama ve sahada standart hale gelen daha fazlası için araçlara dikkat çekiyor. İlk müdahale ekiplerinin yaptığı her şey "ağa geri dönüyor – ihtiyacınız olan yerde kapsama alanınız var mı, bir şey olduğunda ağ erişiminiz var mı?"

Telekomünikasyon şirketleri için zorluk şu ki, herşey Afet meydana geldiğinde bu ağa erişmek istiyor, bu tam olarak ağ kaynaklarının en kıt olduğu zamandır. Yerdeki ekipleriyle veya operasyon merkezleriyle iletişim kurmaya çalışan ilk müdahale ekibi, arkadaşlarına güvende olduklarını bildirmek için kaçınılmaz olarak bir vatandaşla rekabet ediyor – veya belki de tahliye bölgesinden kaçarken araçlarında bir TV şovunun son bölümünü izliyor. .

Bu rekabet, yalnızca ilk müdahale ekipleri tarafından kullanılabilen cihazlarla kendi özel spektrumuna sahip olan FirstNet gibi tamamen bölümlere ayrılmış bir ağın argümanıdır. Porter, "Uzaktan öğrenme, uzaktan çalışma ve genel tıkanıklık ile," dedi, telekomünikasyon şirketleri ve diğer bant genişliği sağlayıcıları tüketici talebiyle boğulmuştu. "Neyse ki FirstNet aracılığıyla gördük… ilk müdahale ekipleri için 20 MHz spektrumun temizlenmesinin" yüksek öncelikli iletişimler için hatların net kalmasına yardımcı olduğunu gördük.

FirstNet’in büyük vurgusu, kendisine ayrılmış spektrumdadır, ancak bu, ilk müdahale ekiplerine kablosuz hizmetlere her zaman açık ve hazır erişim sağlamak için daha geniş bir stratejinin yalnızca bir bileşenidir. AT&T ve Verizon, son yıllarda ağlarının önceliklendirme ve önceliklendirme temel operasyonel bileşenlerini oluşturdu. Önceliklendirme, kamu güvenliği kullanıcılarının ağa daha iyi erişimini sağlarken, önleme, ilk müdahale ekiplerinin anında erişebilmelerini sağlamak için düşük öncelikli tüketicileri ağdan etkin bir şekilde atmayı içerebilir.

Verizon'dan Nilan, "Ağ herkes için tasarlandı … ancak belirli bir süre ağa kimin kesinlikle erişmesi gerektiğini düşünmeye başladığımızda, ilk müdahale ekiplerimize öncelik veriyoruz." Dedi. Verizon'da önceliklendirme, önceliklendirme ve artık sanal segmentasyon var – "onların trafiğini tüketici trafiğinden ayırıyoruz", böylece bir felaketin ortasında bant genişliği sınırlıysa ilk müdahaleyi yapanların rekabet etmesine gerek kalmıyor. Üç yaklaşımın da 2018'den beri etkinleştirildiğini ve Verizon’un ilk müdahale ekipleri için bant genişliği ve yazılım paketinin, yeni vaftiz edilen Verizon Frontline markası Mart ayında başlatıldı.

Artan bant genişliği güvenilirliğiyle, ilk müdahale ekipleri, on yıl önce bile anlaşılmaz olacak şekilde giderek daha fazla bağlantı kuruyor. Manuel olacak olan tabletler, sensörler, bağlı cihazlar ve araçlar artık giderek daha dijital hale geliyor.

Altyapı kurulduğuna göre, bu çok sayıda olasılığın kapılarını açar. Görüşme konularım, GPS ve 5G aracılığıyla müdahale ekibi hareketlerinin merkezi olmayan koordinasyonu kadar çeşitli uygulamalar önerdi; bir felaketin nasıl ilerleyebileceğine dair güncel risk analizi sunan gerçek zamanlı güncellenmiş haritalar; rotalar dalgalandıkça güncellenen tahliyeler için yol bulma; Kurtarma süreci başlamadan önce bile AI hasar değerlendirmeleri; ve çok daha fazlası. Aslında, hayal gücünün mayalanması söz konusu olduğunda, bu olasılıkların çoğu nihayet önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek – geçmişte sadece pazarlama konuşması ve teknik vaatler olduğu zaman.

Beş, Tanrım

Yıllardır 5G'yi duyuyoruz ve Sadece muhabirlerin kalp krizine neden olmak için arada bir 6G bileama 5G, afet müdahalesi bağlamında ne anlama geliyor? Yıllarca süren spekülasyonlardan sonra nihayet cevaplar almaya başladık.

T-Mobile'dan Naillon, 5G'nin en büyük faydasının, özellikle standardın kısmen kullandığı düşük bant spektrumu göz önüne alındığında "daha fazla kapsama alanı elde etmemize izin vermesi" olduğunu belirtti. Bununla birlikte, "Başvurulara gelince – acil müdahale açısından o noktada gerçekten orada değiliz" dedi.

Bu arada, AT&T'den Porter, "5G'nin güzelliğinin orada gördüğümüz hızdan çok gecikmeyle ilgili olduğunu" söyledi. Tüketiciler genellikle hacimli bant genişlikleri etrafında pazarlamayı görmüşlerdir, ancak ilk müdahale dünyasında, gecikme ve sınır bilişim en çok istenen özellikler olma eğilimindedir. Örneğin cihazlar, ana kablosuz ağa bir ana taşıyıcıya ihtiyaç duymadan videoyu ön hatlarda birbirlerine aktarabilir. Görüntü verilerinin yerleşik olarak işlenmesi, saniyelerin bir görevin başarısı için hayati önem taşıdığı ortamlarda hızlı karar vermeye olanak sağlayabilir.

Bu esneklik, olağanüstü durum müdahalesinde birçok yeni uygulamaya izin veriyor ve "5G dağıtımlarımızdan bazı şaşırtıcı kullanım durumlarının ortaya çıktığını görüyoruz [and] pilotlarımızdan bazılarını başlattık. [Department of Defense], "Dedi Porter. "Gidip bomba sökme veya teftiş ve kurtarma yapacak robotik köpekler" örneğini sundu.

Verizon, yeni uygulamalarda yenilik yapmayı stratejik bir hedef haline getirerek 5G İlk Müdahale Laboratuvarı kendini bu kavşakta inşa edecek yeni nesil girişimlere rehberlik etmeye adadı. Verizon'dan Nilan, kuluçka makinesinin dört farklı kohortta 20'den fazla şirkete sahip olduğunu ve sanal gerçeklik eğitim ortamlarından itfaiyecilerin "duvarların arkasını görmesini" sağlayan AR uygulamalarına kadar her şey üzerinde çalıştığını söyledi. Meslektaşı Davis, "yapay zekanın gitgide daha iyi ve daha iyi olmaya devam edeceğini" söyledi.

Blueforce Lab'ın ilk kohortundan geçen bir şirkettir. Şirket, sensörleri ve cihazları birbirine bağlamak için 5G kullanıyor ve ilk müdahale ekiplerinin en güncel verilerle yapabilecekleri en iyi kararları vermelerine olanak tanıyor. Kurucu ve CEO Michael Helfrich, "bu yeni ağlar sayesinde … komutanlar araçtan çıkıp sahaya girebiliyorlar ve normalde almak için bir komuta merkezinde olmaları gereken bilgileri elde edebiliyorlar" dedi. Klasik kullanıcı arayüzlerine ek olarak, şirketin yanıt verenlere bilgi sunmanın başka yollarını araştırdığını belirtti. "Artık ekrana bakmak zorunda değiller ve [we’re] ses, titreşim ve uyarı ekranı gibi farklı bilişsel modelleri keşfetmek. "

5G, acil durum müdahalelerini iyileştirmek için birçok yeni yol sunacak ancak bu, mevcut 4G ağlarımızın ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Davis, sahadaki birçok sensörün 5G'nin sunduğu gecikme veya bant genişliğine ihtiyaç duymadığını söyledi. "LTE çok daha uzun yıllar boyunca piyasada olacak," dedi ve burada gelecek için önemli bir gelişme olarak Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için LTE-M standartlarından yararlanan donanım ve uygulamalara işaret etti.

Acil müdahale veri platformundan Michael Martin RapidSOS “Elon Musk etkisi” olarak adlandırdığı afet müdahale pazarında “gerçek sorunları çözmek için yenilenmiş enerji varmış gibi hissettiriyor” dedi. Ve bu etki, SpaceX’in uydu bant genişliği projesinde bağlantı söz konusu olduğunda kesinlikle mevcuttur. Starlink devreye giriyor.

Uydu yukarı bağlantılarının tarihsel olarak korkunç gecikme ve bant genişliği kısıtlamaları vardı, bu da felaket bağlamlarında kullanılmalarını zorlaştırıyor. Ayrıca, felaketin türüne bağlı olarak, uydu bağlantılarının kurulması, zemin ortamı göz önüne alındığında şaşırtıcı derecede zor olabilir. Starlink, tüm bu engelleri parçalamayı vaat ediyor – daha kolay bağlantılar, kalın borular, düşük gecikmeler ve küresel olarak ilk yanıt verenlerin kıskandığı küresel bir ayak izi. Ağı hala aktif geliştirme aşamasındadır, bu nedenle bugün afet müdahalesi pazarındaki etkisinin tam olarak ne olacağını öngörmek zordur, ancak önümüzdeki yıllarda yakından izlemek için bir teklif, çünkü bizim yolumuzu tamamen altüst etme potansiyeline sahiptir. eğer vaatleri gerçekleşirse, bu yüzyıldaki felaketlere yanıt vermek.

Yine de Starlink'i göz ardı etsek bile, acil durum müdahalesinde bu on yılda gelecek değişiklik tam bir devrimi temsil ediyor. Bağlantının derinliği ve esnekliği, ilk müdahale ekipleri için denklemi eski araçlara tamamen güvenmekten dijital bilgi işlemin geleceğini kucaklamaya doğru değiştiriyor. Makine artık durdurulamaz.


Teknolojinin Geleceği ve Afet Müdahalesi İçindekiler