Zindi, 12.000 Afrikalı veri bilimcisini COVID-19'a çözümler için kullanıyor


Kuruluşundan bu yana, Cape Town merkezli kitle çözme girişimi Zindi Afrika genelinde veri bilimcilerinden oluşan bir veritabanı oluşturuyor.

Şimdi platformunda karmaşık sorunları çözmek için yapay zeka ve makine öğrenimi kullanan 12.000 kayıtlı ve COVID-19'u engellemek için onlara para ödülleri sunacak.

Zindi koronavirüsün yayılmasını ve tahrip edilmesine odaklanan açık bir meydan okuması var ve Nisan ayında bir hackathon getirecek. Şu anki yarışma sponsorluğunda AI4D, bilim insanlarına önümüzdeki üç ay içinde COVID-19'un küresel yayılımını tahmin etmek için veri kullanabilen modeller oluşturma görevi verdi.

Zor olan 19 Nisan'a kadar açık, çözümler gelecek sayılara göre değerlendirilecek ve kazanan 5000 $ alacak.

Yarışma, Zindi’nin özel veya kamu sektörü zorluklarını bir araya getirebilecek ve çözüm arayanları sorun çözücülerle eşleştirebilecek bir platform oluşturma iş modeline uyuyor.

2018 yılında kurulan erken aşama girişimi, şirketlerin, STK'ların veya devlet kurumlarının veri odaklı konularda çevrimiçi yarışmalara ev sahipliği yapmalarını sağlar.

Zindi’nin modeli, Afrika içinde ve dışında bazı önemli kurumsal isimlerin dikkatini çekti. Yarışmalara ev sahipliği yapanlar şunları içerir: Microsoft, IBM ve Liquid Telecom. Güney Afrika hükümeti ve UNICEF gibi kamu sektörü aktörleri de Zindi'yi trafik güvenliği ve tarımdaki aksamalar gibi çeşitli zorluklardan dolayı ele geçirdi.

Cape Town Zindi Ekibi 1

Resim Kredi: Zindi

Girişimin CEO'su bir COVID-19 durumu tam olarak hayal etmedi, ancak bunu Zindi'yi Güney Afrikalı Megan Yates ve Ganalı Ekow Duker ile birlikte kurmasının nedenlerinden biri olarak görüyor.

Lee'nin açıkladığı gibi, Afrika’nın veri bilimi uzmanlığını uygulama yeteneği, COVID-19 gibi karmaşık bir sağlık kriziyle ilgili sorunları çözme yeteneği, TechCrunch Cape Town'dan bir çağrı.

“Çevrimiçi bir platform olarak Zindi, veri bilimcilerini geniş ölçekte, Afrika ve dünya çapında evlerinin güvenliğinden harekete geçirmek için iyi bir konumda” dedi.

Lee, algının birçoğunun Afrika'nın salgın ve hastalığın kurbanı veya kaynağı olduğuna inanmasına yol açtığını açıkladı. “Afrika'nın aslında dünyanın çözümüne katkıda bulunabileceğini göstermek istedik.”

COVID-19 ile Zindi, kurucusunu, çalışanlarını ve dünyasını da etkileyen bir sorunu hafifletmek için istihdam ediliyor.

Lee, Güney Afrika Cuma günü koronavirüs nedeniyle kilitlenmeye başladığı için Cape Town'da yer alırken TechCrunch ile konuştu. Zindi’nin kurucusu, aynı zamanda COVID-19’un küresel yayılımı nedeniyle New York'taki kayınatlarının ve San Francisco’daki ailesinin de benzer koşullar altında yaşadığını açıkladı.

Lee, girişimin yarışmalarının Afrika'daki ülkelerin koronavirüs yayıldıkça dokunabilecekleri çözümler üretebileceğine inanıyor. “Hükümeti Kenya BİT sektöründeki şirketleri dahil ettikleri bir görev gücü başlattı. Bence ilgi olabilir ”dedi.

Nisan ayından itibaren Zindi, COVID-19'a odaklanan altı hafta sonu hackathonlarını başlatacak.

Bu, Afrika'daki COVID-19 trendi zamanında verilebilir. Kıtanın ülkelere göre vakaları Mart ayı başlarında tek haneli idi, ancak bu rakamlar geçen hafta yükseldi – Dünya Sağlık Örgütü'nün Bölge Direktörünü harekete geçirdi Dr Matshidiso Moeti virüsün kıtadaki hızlı evrimi hakkında bir alarm vermek.

Tarafından DSÖ istatistikleri Çarşamba günü Sahra-altı Afrika'da 1691 COVID-19 vakası vardı ve geçen Çarşamba günü 463 vaka ve 10 ölümden virüsle ilgili 29 ölüm oldu.

Afrika'daki koronavirüsün yörüngesi, Zindi gibi ülkeleri ve girişimleri, kıtanın teknoloji sektörünü daha geniş bir yanıtın parçası olarak dahil etmeye teşvik etti. Gana, Nijerya ve Kenya'daki merkez bankaları ve fintech şirketleri, Dünya Sağlık Örgütü'nün nakit paraya karşı daha fazla mobil para kullanımını teşvik etmek için önlemler aldılar. kanal olarak işaretlendi virüsün yayılması için.

Kıtanın en büyük kuluçka makinesi CcHub fırlatıldı fon ve teknoloji projeleri için açık çağrı COVID-19'u ve bunun sosyal ve ekonomik etkisini engellemeyi amaçladı.

Pan-African e-ticaret şirketi Jumia, Afrika hükümetlerine sağlık tesislerine ve çalışanlarına malzeme dağıtımı için son mil teslimat ağını kullanmalarını önerdi.

Zindi’nin CEO'su Celina Lee girişimin COVID-19 ile ilgili yarışmalarının politika yapıcılara virüsün yayılmasıyla mücadele etmeleri için ek araçlar sağlayabileceğini öngörüyor.

“Şu anda açık olan, umarım hükümetleri hastalığın yayılmasını tahmin edebilmek ve bir ülkedeki yüksek riskli alanları daha doğru bir şekilde tahmin edebilmek için bilgilendirmeli” dedi.Source link