Yaratıcı dünyadaki NFT'lerin patlayıcı (ve kapsayıcı) potansiyeli

Yaratıcı dünyadaki NFT'lerin patlayıcı (ve kapsayıcı) potansiyeli


Dijital koleksiyonlar çok büyük bir an yaşıyor. Daha geçen ay, Beeple tarafından hazırlanan bir dijital sanat eseri, çevrimiçi sanat piyasasında 6,6 milyon dolara satıldı. Şık Ağ Geçidi. Bu arada, Linkin Park’tan Mike Shinoda kısa süre önce bir şarkının kliplerini sattı çevrimiçi pazar yeri Zora üzerinden. Dapper Labs’in NBA En İyi Atışında, 200.000'den fazla kişi son zamanlarda 10.631 paket dijital NBA anından birini satın alma şansı için saatlerce bekledi.

Bu pazar yerleri, diğerleriyle birlikte, insanların dijital varlıkları veya blok zincirinde yaşayan fungible olmayan tokenleri (NFT'ler) satın almaya gittikleri yerlerdir. Tüm bu NFT dünyası benim için çok yeni (Şu anda yalnızca birkaç haftadır En İyi Kare kullanıyorum) bu yüzden birkaç NFT oluşturucuyla durumu benim için ayrıştırmak ve aynı zamanda bazı içgörüler paylaşmak için yakaladım. uzayın gittiğini düşündükleri yer ve genel potansiyel.

"NFT'leri açıklamayı sevdiğim şekilde, bunlar gerçek sahiplik ve menşe sahip dijital varlıklardır," Koleksiyoncu Ronin TechCrunch'a söyledi. "Kökenlerini takip edebilirsiniz ve sadece bir kişiye ait olabilirler."

Ben de dahil pek çok insan, bir noktada birisinin neden kısa bir video klibi ödediğini merak ediyor, örneğin, Stephen Curry üç sayılık atış yapıyor ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirdiğinizde.

Ronin, "Kabul etmeyi sevsek de sevmesek de, doğası gereği insanlar bir şeylere sahip olmak isterler," dedi. "Ve bence bu, insan deneyiminin bir parçası olan şeylere sahip olmaktır. Bir şeylere sahip olduğunuzda, bu bir bağlantıdır ve sanki var olmak için bir nedeniniz var ve sahiplikle ilgili benzersiz bir şey vardır. Ve bence günün sonunda, evet, istediğin kadar izleyebilirsin. Ama onu satabilir misin? "

Bu klibi bir NFT olarak kullanarak yapabilirsiniz. Örnek olarak, bir kullanıcı bir LeBron James smaçını birkaç hafta önce 208.000 dolara satın aldı. CryptoSlam'e göre. Geçen ay, Top Shot pazar yeri işlemlerinde yaklaşık 50 milyon dolara ulaştı. Ardından, geçen hafta 24 saatlik bir süre içinde, En İyi Shot 37 milyon dolardan fazla satış elde etti. Cryptoslam'a göre.

Ronin, şu anda neden patladıklarına gelince, bunu birkaç şeye bağlıyor: herkesi bir bilgisayar ekranının arkasına zorlayan salgın ve kolay bir giriş noktası. Örneğin Top Shot, benim gibi avukatların kaydolmasını çok kolaylaştırıyor ve sizin bir kripto cüzdanınız olması gerekmiyor. Sadece kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Aynı şey Nifty Gateway için de geçerli.

Ancak Ronin, Top Shot ve Nifty'nin aykırı olduğunu söyledi. NFT platformlarının çoğu için bir Ethereum cüzdanınız olması gerekir. Audius'un kripto stratejisi lideri Cooper Turley olarak, TC'ye yazdı, "Bu, koleksiyoncuların Coinbase gibi bir borsadan ETH satın alması ve başlamak için uzun bir sayı ve harf dizisinden oluşan gözetim dışı bir adrese göndermesi gerektiği anlamına geliyor."

Bu, dalmaya hazır olmadığım bütün bir şeye benziyor. Ronin, genel olarak erişim engellerinin NFT'ler alanında sorun olmaya devam ettiğini söyledi.

"Projeler şimdi kullanıcı deneyimine dikkat etmeye başlıyor" dedi. Ve sadece zamanında. Clubhouse'da bulunduğum en iyi odalardan biri, temelde tüm dünya izlerken, bunu nasıl alt üst etmeyeceğimizi anlatan bir odaydı. Bu yüzden, Top Shot gibi alması kolay, kaydolması kolay ve satın alması kolay bir ürününüz olduğunda düşünüyorum. Bir kredi kartı kullanmanız gerekiyor, kriptoya ihtiyacınız yok ve herkesin çevrim içi olduğu karışımı bir araya getirin ve sonra Beeple, 3 milyon dolar değerinde dijital sanat satıyorve birdenbire insanlar dikkatlerini vermek isterler. Bence katalizör buydu. "


Ancak NFT'ler için Top Shot'tan daha geniş ve ilginç bir alan, NFT sanatı dünyasıdır. Ameer Carter, bir sanatçı Bu aynı zamanda Sirsu olarak da bilinen, TechCrunch'a geçen yaz bir arkadaşı sayesinde NFT'lere girdiğini söyledi. Teknolojinin dönüştürücü doğasını hemen anladığını söyledi.

O sırada farkına vardı, "Kelimenin tam anlamıyla yaratıcı ölümsüzlüğümüz var," dedi.

Ancak Carter, sanat dünyasının tarihsel olarak Siyah insanlara ve beyaz olmayan insanlara ve özellikle NFT dünyasına karşı misafirperver olmadığını söyledi. Carter, geleneksel sanat sahnesinin elitist olduğunu söyledi. Carter'ın kendisi de klasik eğitim almış bir sanatçı olsa da, geleneksel sanat dünyasına giremedi, dedi.

"Ve bunun sebebi çabalamama da değil," dedi.

Carter, işini seven sanat küratörleriyle bir dizi görüşme yaptığını, ancak bunun "etrafına koca bir müfredat oluşturabilecekleri ve entelektüelleştirebilecekleri bir şey" olmadığını söylediler, dedi. NFT'lerin yaptığı şey, Carter gibi sanatçıların sanatlarını daha önce kendilerine verilmemiş bir şekilde yaratmalarını ve paylaşmalarını sağlamaktır.

Carter, "Ve bu çok daha açık ve erişilebilir bir platform ve bunu yapmaları için bir ortam," dedi. "Ve bu yüzden amacım onlara gerçekten bu tür bir görünürlük kazandırmak ve yaratıcı olmaları için onları güçlendirmek. Benim görevim açlıktan ölen sanatçıların damgasını kaldırmak. Yaratıcılığın ucuz olduğuna inanmıyorum. Zengin olduğuna inanıyorum. Ve zenginleşiyor ve bize neden ilk başta yaşadığımızın nedenlerini veriyor. "

Ancak Carter, siyah sanatçıların halihazırda yaptıkları şeyleri beyazların takdir ettiğini fark etmeye başladığını söyledi.

Carter, "Blockchain'in menşei ile gerçekten ilgili olan insanlar ile daha fazla görünürlükleri olduğu için kendilerini ilk olarak önceden konumlandırmak isteyenler arasında bir itme ve çekiş var" dedi.

Siyah sanatçılara işaret etti Connie Digital, Harrison First ve hayranları için blok zincirinde sosyal belirteçler oluşturan ilk kişilerden bazıları olan diğerleri.

Carter, "Albümleri NFT olarak, EP'leri NFT olarak, tekil şarkılar olarak dağıtan ve satan ilk kişilerden bazıları" dedi. "Ve şimdi bizde Blau bu çıktı ve insanlar bir albümü ilk satanın o olduğunu söylüyorlardı. Ve sanki teknik olarak bu doğru değil. Ama işe yarayan ve çalışmaya devam eden şey, o satışın etrafında çok fazla çember ve çok para olduğu için, bu ilk olarak biçimlendirici şey haline geliyor çünkü en çok gürültü çıkaran oydu. Ve bunu ilginç buluyorum çünkü kelimenin tam anlamıyla somut bir şekilde geri dönebiliyoruz ve durumun böyle olmadığına dair doğrulanabilir bir hash kanıtı var. "

Bunlar Carter'ı bir tür NFT arşivcisi olmaya iten fenomen türleri, dedi.

"Ben mutlaka bir tarihçi değilim, ama sanırım bu alana ne kadar çok dahil olursam, arşivci olmanın baskıcı rolünü o kadar çok hissediyorum," dedi. "Böylelikle, merkezi olmayan ve herkes için işe yarayan bir şey olduğu varsayılan bir alanda bile kültürel olarak silinmiş değiliz."

Carter'ın bir ölçüde Siyah sanatçıların çalışmalarını arşivlemek için The Well'i inşa etmesinin bir nedeni budur. Siyah spor ayakkabı, Örneğin. Kuyu ayrıca Siyah sanatçıların NFT'lerini güvenli, destekleyici ve istismar edici olmayan bir yerde basmaları için bir platform olacak, dedi.

Carter, mevcut platformlarda beyaz sanatçıların siyah sanatçılardan daha fazla promosyon aldıklarını söyledi.

Carter, "Bu tür sanatçıların büyümesini ve gelişmesini hak ediyorlar" dedi. "Yine de onlara benzemeyen birçok diğer sanatçıya verildi."

Carter, Siyah sanatçılara fırsatlar sağlamanın Nifty Gateway, SuperRare ve diğerleri gibi platformların sorumluluğu olmadığını, ancak Siyah sanatçıları fırsatları elde etmek için daha iyi bir konuma getirme yeteneklerine sahip olduklarını söyledi.

Carter'ın başarmayı umduğu kısmen budur Kuyu Protokolü. Carter'ın Juneteenth'de başlatmayı planladığı The Well, NFT sanatçıları, koleksiyoncular ve küratörler için kapsayıcı bir platform ve ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Carter, sanatçıların çalışmalarını sergilemek için sürekli olarak Twitter'dan yararlanmaları gerektiğini hissetmek zorunda kalmamalarını istediğini söyledi. Bunun yerine, çalışmalarını hızlandıran bir ekosistemin tam desteğine sahip olacaklar.

Carter, "Diğer her yerde, diğer sanatçılara bakarsınız ve onların yazıları vardır ve onların haberleri ve bu tür şeyler vardır" dedi. "Ve [Black artists] rekabet edecek çok fazla yol yok. Biliyorsunuz, ben bizim için gerçek eşitlik oluşturma işindeyim, bu yüzden bunun bir parçası ve bir parçası, gelişmemiz için araçları ve ekosistemi geliştirmek. "

Carter, artık sanat sadece zenginler için olmamalı, dedi.

"Bunu tamamen ortadan kaldırma yeteneğine sahibiz" dedi. "Bu yüzden, bu konuda çok, çok, çok dikkatli olmalıyız ve bu şeyin çalışması için ortak bir çaba sarf etmeliyiz, ancak ortama parayla giren ve zaten burada olan insanları silen millet varken bunu yapamayız. Platformların sanatçıların konumlandırılmasına izin vermediği bir yere sahip olamayız. Biliyorsunuz, genel olarak insanlarımız varken, tacirlikten ve diğer sanatçıların bu sistemin bir parçası olmamasını sağlamaya çalışırken buna sahip olamayız. "

Ayrıca, NFT'lerin yalnızca tahsil edilebilir, yatırım yapılabilir nesneler olarak görülmemesinin de önemli olduğunu söyledi.

"Herkes parayı kapmak gibi oyuna giriyor," dedi. "Değil. Burada sanatçıların hayatları ve kariyerleriyle oynuyor. "


Ronin, henüz NFT'ye katılmayanlar için hala zaman olduğunu söyledi. Ronin, NFT'lere artan ilgiye rağmen, hala erken günler olduğunu söylüyor.

"Dürüst olmak gerekirse, erken benimsemeye tam adım attığımızı bile sanmıyorum," dedi. "Her yönüyle sağlam bir deneyim yaşayana kadar erken benimsemekten çıkacağınızı sanmıyorum. Sanırım hala alfa aşamasındayız. "

Bunun bir nedeni, Ronin'in insanların bu teknolojiyle beş veya on yıl içinde yapabileceklerinin bugün olanlara kıyasla sönük kalacağına inanmasıdır. Örneğin Ronin, VR, AR ve XR'yi aşacak bir NFT deneyimi deneyen bir sanatçıyla konuştuğunu söyledi.

"Ve o kadar heyecanlıyım ki benimle çalışmayı seçti ve beni bu işe dahil etti ve beni bir tür danışman olarak kullandı," dedi. "Ve bu teknolojiyle dünyayı değiştirebilir."

Ronin için NFT'ler hakkında gerçekten heyecan verici olan şey bu – teknolojinin hayatınızı ve dünyayı değiştirebileceği fikri, dedi.

"Ve içine girip büyük hayaller kurmakta özgür hissetmeniz ve sonra bu hayalleri nasıl gerçekleştireceğinizi bulmanız gereken bir alan," dedi. “AR, VR, mobil, biliyorsunuz, interneti kullanabilirsiniz – tüm bu yönleri kullanabilir ve alanı aşan, zamanı aşan, hayatımızı aşan bir NFT deneyimi yaratabilirsiniz. Yani süper güçlü bir teknoloji. Ve insanların gerçekten dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. "

Ronin, yolun aşağısında, "Bitcoin'den Ethereum'a ve Bitcoin'den Ethereum'a bir NFT alabileceğiniz yerlere" blok zincirleri bağlamayı da öngörüyor. BALMUMU -e Akış,Dedi. "Bunun gerçekten bu kadar önemli olmasının nedeni olduğunu düşünüyorum."

Carter için, The Well'deki çalışmalarının NFT alanında kapsayıcılık ve erişim için bir emsal oluşturmaya yardımcı olacağını umuyor. Carter'ın aynı zamanda Darphane Fonu ilk NFT'lerini basmak isteyen sanatçılar için giriş engellerini en aza indirmeye yardımcı olmak. Bir NFT'yi basmak, Ethereum ağının ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak 50-250 $ 'lık bir ayar için pahalı olabilir ve Mint Fund bu ücretleri yeni sanatçılar için ödeyecek ve bu da dünyaya çıkış sürecini daha sorunsuz hale getirecek.

"Bunu doğru türde topluluk odaklı düşünme ile doğru şekilde yapmazsak kaybedeceğiz" dedi. "Ve iyi görünmeyecek, çirkin olacak. Ve yine zenginlerin zenginleşmesini ve fakirlerin daha da fakirleşmesini sürdürecek … Bu ekonomide, bu sistem içinde herhangi bir zamanda serveti yeniden dağıtmanın en iyi yollarını bulmalıyız. Bunu nasıl yapacağımızı bilmiyorsak, mahvolduk. En azından bence. "

Alanın etrafındaki boşlukta da konuşmalar var. NFT'lerin basılmasının ekolojik etkisi, bunun için iyi miktarda enerji gerekir. Carter, iki kampın varlığını tanımladı: NFT'leri basan kamp ekolojik olarak çok zararlıdır ve bunun darphane yapanların hatası olmadığını ve onları suçlayamayacağınızı söyleyenler, "bu işlemleri halihazırda işleyecek olan bir sisteme baskı yapmaktan, ister onlar darphane veya değil. "

Carter için ilk kampın doğru olabileceğini düşünüyor, ancak bu noktada çok fazla bağırma olduğunu söylüyor.

"Sanırım toplu olarak, darphane olarak bizler artık hiçbir şey yapamayacak kadar berbat hissetmemeliyiz," dedi.

Carter, eserlerinin bir kısmını basmak ve göndermek için gereken enerjiye de işaret etti.

"Enerji harcaması ve satmam için gereken emisyonlara karşı bastığım bir sanat eserini satmak için, diyelim ki 20 dolardan 1000 baskı" dedi. “Şimdiye kadar bunları 1.000 farklı yerde satın alın ve bu şeyler daha sonra 1.000 farklı eve nakledilsin. Mesela, belki karşılaştırılabilirler, belki değiller. Bu noktada matematik yapmakla pek ilgilenmiyorum. "

Son olarak Carter, uzayda yenilenebilir enerji kaynaklarına daha iyi erişim ve daha yenilikçi donanım olması gerektiğini düşünüyor.

"Ve bu yenilikçi donanımı yaratmanın üretimi de yenilenebilir enerji kaynaklarından gelmeli, tıpkı tüm çerçevenin karbon negatif olması için çalışması gerektiği gibi," dedi. “Mümkün olduğunca karbon nötrden karbon negatife kadar. Ve sadece darphane tarafı değil, madencilik tarafı. Ve bilirsiniz, üretim tarafı. Bu döngüsel bir sorundur. "