Uygulamalarda Bu Hafta: Quibi ölüyor, Snapchat yükseliyor, iPhone 12 için Halide yükseltmeleri


Uygulamalarda Bu Hafta'ya tekrar hoş geldiniz, haftalık TechCrunch serisi Bu, mobil işletim sistemi haberlerini, mobil uygulamaları ve genel uygulama ekonomisini özetlemektedir.

Uygulama sektörü her zamankinden daha sıcak. rekor 2020'de 218 milyar indirme ve 143 milyar dolar küresel tüketici harcaması.

Tüketiciler geçen yıl da harcandı Yalnızca Android cihazlarda uygulamaları kullanarak 3,5 trilyon dakika. Ve ABD'de, uygulama kullanımı canlı TV izlemeye harcanan sürenin ötesinde artış gösterdi. Şu anda, ortalama bir Amerikalı günde 3,7 saat canlı TV izliyor, ancak şimdi mobil cihazlarında günde dört saat geçiriyor.

Uygulamalar sadece boşta geçen saatleri geçirmenin bir yolu değil, aynı zamanda büyük bir işletmedir. 2019'da mobil cihazlara öncelik veren şirketler, kombine 544 milyar dolarlık değerleme, mobil odağı olmayanlara göre 6,5 kat daha yüksek. 2020 yılında yatırımcılar dökülmüş Mobil şirketlere 73 milyar dolarlık sermaye – yıldan yıla% 27 artış.

Bu hafta Başkan Biden’ın göreve başlamasının haber uygulamalarını nasıl etkilediğini, Parler davasındaki en son gelişmeleri ve TikTok’un uygulamasının diğer şeylerin yanı sıra kültürü nasıl şekillendirmeye devam ettiğini araştırıyoruz.

Hakim, Amazon'un Parler'ı AWS'de barındırmak zorunda olmadığını söyledi

AWS (Amazon Web Services) ve Parler için logolar

AWS (Amazon Web Services) ve Parler için Logolar. Resim Kredisi: TechCrunch

ABD Bölge Yargıcı Barbara Rothstein bu hafta Seattle'da Amazon'un web hizmetlerine erişimi Parler'a geri yüklemesi gerekmeyecek. Hatırlayacağınız gibi, Parler Amazon'a dava açtı için önyükleme AWS altyapısından alarak, onu etkili bir şekilde çevrimdışına almaya zorlar. Kendisinden önceki Apple ve Google gibi, Amazon da Parler'a yayılan şiddet çağrılarının hizmet şartlarını ihlal ettiğine karar vermişti. Ayrıca Parler'in, politikacılara, teknoloji yöneticilerine ve daha pek çok kişiye tecavüz, işkence ve suikast çağrısı yapan tehlikeli paylaşımları kaldırmak için "isteksizlik ve yetersizlik" gösterdiğini de söyledi. AP rapor edildi.

Amazon’un kararı Parler için sürpriz olmamalıydı. Amazon, 98 Parler gönderisi örneği bildirdi Kararından önceki birkaç hafta boyunca şiddeti kışkırttı. Parler'e bunların hizmet şartlarının açık ihlalleri olduğunu söyledi.

Ancak Parler'in Amazon aleyhine açtığı dava, sözleşmenin ihlali iddiasıyla devam etti ve hatta antitröst iddialarında bulundu.

Yargıç, Parler’ın, Amazon ve Twitter'ın uygulamayı AWS'den başlatma kararı üzerinde anlaşmaya vardıkları yönündeki iddialarını reddetti. Parler’in sözleşmenin ihlali konusundaki iddiaları da reddedildi, çünkü sözleşme Amazon’un işleri düzeltmek için Parler’a 30 gün vermesi gerektiğini söylememişti. (Parler'ın kendi tarafında da sözleşmeyi ihlal ettiği gerçeğinden bahsetmiyorum bile.) Ayrıca Parler'ın Amazon'un web hizmetlerine erişimi yeniden sağlamak için bir ihtiyati tedbir ihtiyacını göstermekte yetersiz kaldığını söyledi.

Karar, yalnızca Parler'ın Amazon'u dava ilerledikçe onu yeniden barındırmaya zorlamasını engelliyor, ancak devam eden genel davadaki nihai karar değil.

TikTok, bir pop şarkısını Billboard listelerinde 1 numaraya yükselterek Spotify’ın rekorunu kırdı

@hayalhanemersin♬ ehliyet – Olivia Rodrigo

TikTok'un müzik listelerini ve dinleme davranışını etkilemede büyük bir rol oynadığını zaten biliyorduk. Örneğin, Billboard geçen yıl not edildi TikTok, Doja Cat ("Say So") ve 24kGoldn ("Mood") gibi Sony sanatçılarının hitlerini nasıl topladı ve Sony'nin yeni yetenekleri keşfetmesine nasıl yardımcı oldu. Columbia ayrıca Lil Nas X, Powfu, StaySolidRocky, Jawsh 685, Arizona Zervas ve 24kGoldn gibi viral TikTok sanatçılarıyla da anlaştı. Bu arada, Nielsen'de dedim 2020'de TikTok'tan başka hiçbir uygulamanın daha fazla şarkıyı kırmaya yardımcı olmadığı.

Bu ay, bu fenomenin bir başka örneğine daha tanık olduk. Disney + 'ın "High School Musical: The Musical: The Series" dizisinin 17 yaşındaki yıldızı Olivia Rodrigo, son şarkısı "Drivers License" ı 8 Ocak'ta yayınladı. Pop şarkısı ve ayrılık marşının aktrise atıfta bulunduğu düşünülüyor ortak yıldız Joshua Bassett ile olan ilişkisi, şarkının hayranlara daha da çekici gelmesini sağladı.

Şarkının piyasaya sürülmesinin ardından TikTok kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde dinlendi ve bu da onu bir gecede bir tür his haline getirmeye yardımcı oldu. Göre WSJ tarafından hazırlanan bir raporBillboard, piyasaya sürüldüğü hafta ABD'de 76.1 milyon yayın ve 38.000 indirme saydı. Aynı zamanda tarihi bir başlangıç ​​yaptı Hot 100'de 1 numarada, 2021'in ilk büyük hit oldu.

11 Ocak'ta "Ehliyet", 15,17 milyon küresel akışla Spotify’ın günlük çoğu yayın (tatil dışı bir şarkı için) rekorunu kırdı. WSJ, TikTok'ta şarkıyı içeren video sayısının ve gördüklerinin her gün ikiye katlandığını söyledi.

Charli D’Amelio’nun uygulamadaki dansı şu anda yaklaşık 33 milyon görüntülemede 5 milyon "Beğenme" üretti.

@kafadergisi♬ ehliyet – Olivia Rodrigo

Elbette, diğer TikTok hitleri de geçmişte patlak verdi – hatta "Blinding Lights" (The Weeknd) ve "Mood" (24kGoldn) gibi 1 numaraya bile ulaştı. Ancak "Ehliyet" in başarısı, kısmen TikTok’un genç, genç kullanıcı kitlesiyle daha alakalı bir konuya odaklanma biçiminden kaynaklanıyor olabilir. İlk aşklardan ve diğer kız için terk edilmekten bahsediyor. Ve başlığı ve açılışı, birçok yetişkinin unuttuğu bir zamanı ifade ediyor: ehliyetinizi aldığınız önemli gün. Onu tamamen kucaklayan ve hit yapan TikTok kalabalığına son derece yakın.

Platformlar: Apple

 • elma durur iOS 12.5 imzalama, iOS 12.5.1'i iOS'un eski cihazlarda kullanılabilen tek sürümleri haline getiriyor.
 • Bir rapor Apple’ın iOS 15 güncellemesini iddia ediyor A9 çipli cihazlar için desteği kesecekiPhone 6, iPhone 6s Plus ve orijinal iPhone SE gibi.
 • Yeni analiz tahminleri Apple'ın yaklaşan iOS gizlilik değişiklikleri, 2. çeyrekte Facebook için yaklaşık% 7'lik bir gelir artışına neden olacak. Gelir artışı sonraki çeyreklerde devam edecek ve "önemli" olacaktır.

Platformlar: Google

 • Google, Play Store'a "trend" simgeleri ekler. Yeni Üst Sıralar sekmesinde ok simgeleri belirdi, bir uygulamanın indirmelerinin popülerlik açısından yükseliş veya düşüş eğiliminde olduğunu gösterir. Bu, şu anki yüksek konumlarına rağmen grafiklerde hala yükselmekte olan veya gözden düşmeye başlayanlar hakkında erken bir sinyal sağlayabilir.
 • Google üzerinde çalışıyor gibi görünüyor a Android 12 için Kısıtlı Ağ modu. XDA Geliştiricileri tarafından Android Açık Kaynak Projesi'nde keşfedilen mod, tüm üçüncü taraf uygulamaları için ağ erişimini devre dışı bırakacak.

Oyun

 • Goama (veya Go Games) geliştiriciler için bir yol sundu sosyal oyunları uygulamalarına entegre etmek, CES'te görücüye çıktı. Şirket, Asya ve Latin Amerika'ya odaklanıyor ve dijital ödemeler ve iletişim için GCash ve Rappi dahil 15'ten fazla ortağa sahip.
 • Fortnite yapımcısı Epic Games filmlere giriyor. animasyon uzun metrajlı film Gılgamış tanrıya dönüşen kralın hikayesini anlatmak için Epic’in Unreal Engine teknolojisini kullanacak. Film şirket içi bir proje değil, Epic’in 100 milyon dolarlık MegaGrants fonuyla finanse ediliyor.

Arttırılmış gerçeklik

 • Apple’ın AR ve VR çabalarına ilişkin patentler sistemin nasıl olduğunu tarif et FaceID'ye benzer bir şekilde tanımlanabilir, daha sonra oyundaki görünümlerini değiştirme yeteneğine izin verdi veya reddedildi.
 • Pinterest lansmanlar Mobil uygulamasında göz farı için AR denemesi Lens teknolojisi ve ModiFace verilerini kullanarak. Uygulama zaten rujlar için AR denemesi sundu.

Eğlence

 • CW uygulaması 1 numaralı uygulama oldu bu hafta App Store'da, CW’nin Batwoman, All American, Riverdale ve Nancy Drew sezon prömiyerleri sayesinde TikTok, Instagram ve YouTube’un zirvesinde.
 • Spotify'ın sahibi olduğu podcast uygulaması Anchor kullanıcıları, uygulamanın onlara herhangi bir sponsorluk fırsatı getirmediğini söyleyinsöz verildiği gibi, Spotify ve Anchor'un kendisinden gelenlerin ötesinde.
 • Youtube lansmanlar web'deki ve mobil uygulamasındaki hashtag açılış sayfaları. Sayfalara arama yoluyla değil, YouTube'daki hashtag'leri tıkladığınızda erişilebilir ve "en iyi" videoları anlaşılmaz bir algoritma ile garip bir şekilde sıralar.
 • Apple’ın Podcasts uygulaması yeni bir içerik özelliği ekler, Apple Podcasts Spotlight, Apple editörleri tarafından seçilen en iyi podcast'leri sergileyerek podcast dinlemeyi artırmak anlamına geliyordu.

E-ticaret

 • WeChat kolaylaştırılmış Yıllık işlemlerde 1,6 trilyon yuan (250 milyar dolara yakın) 2020'deki “mini programları” aracılığıyla. Rakam 2019'un iki katından fazla.

Fintech

 • Douyin, TikTok'un Çince versiyonu, başlatıldı bir e-cüzdan, Douyin Pay. Cüzdan, mevcut ödeme seçenekleri Alipay ve WeChat Pay'i tamamlayacak ve Douyin uygulamasının desteklenmesine yardımcı olacaktır. büyüyen e-ticaret işi.
 • Neobank Monzo'nun kurucusu Tom Blomfield başlangıçtan ayrıldı, salgın sırasında mücadele ettiğini söyleyerek. "Bence [for] TechCrunch'a verdiği demeçte, dünyadaki pek çok insan… bir pandemiden geçiyor, kilitlenme ve buna dahil olan izolasyonun insanların ruh sağlığı üzerinde etkisi var ”dedi.
 • Yeni tahminler gösteriyor iPhone kullanıcı tabanının (veya 507 milyon kullanıcının) yaklaşık% 50'si şu anda Apple Pay kullanıyor.
 • Samsung’un en yeni telefonları MST için damla desteği, Bu, NFC'yi desteklemeyen terminallerde manyetik şerit öykünür.

Sosyal

 • Hike'ın sahibi olduğu Hint mesajlaşma uygulaması, StickerChat, kapanıyor. Kurucu Kavin Bharti Mittal, Hindistan'ın Batılı şirketleri pazarından men etmediği sürece hiçbir zaman kendi içinde büyüyen bir elçiye sahip olmayacağını söyledi. Hike, bu ay daha fazla potansiyele sahip olduğuna inandığı sanal sosyal uygulamalar Vibe ve Rush'a odaklandı.
 • Instagram başkanı Adam Mosseri, Verge podcast'inde, şu ana kadar Makaralardan memnun olmadığını söyledi ve çoğu insanın muhtemelen Instagram videosu ile IGTV arasındaki farkı anlamadığını nasıl hissettiği. Sosyal ağın fikirleri basitleştirmesi ve pekiştirmesi gerektiğini söylüyor.
 • Facebook ve Instagram erişilebilirlik özelliklerini geliştiriyor. Uygulamaların AI tarafından oluşturulan resim yazıları artık çok daha fazla ayrıntı sunuyor görüntü tanıma sistemlerindeki iyileştirmeler sayesinde fotoğraflarda kimin veya ne olduğu hakkında.
 • TikTok, içerik oluşturucuların metin veya videolar kullanarak hayran sorularını yanıtlamasına olanak tanıyan bir Soru-Cevap özelliği başlattı. Özelliği, seçilen içerik oluşturuculara sunuldu 10.000'den fazla takipçisi ile tüm soruları tek bir yerde görmeyi kolaylaştırır.

Sağlık ve Fitness

 • Avrupa'da sağlık ve fitness uygulaması harcamaları geçen yıl% 70 artarak 544 milyon ABD doları rekor kırdı, bir Sensör Kulesi raporu diyor. Yıldan yıla artış, büyümenin sadece% 37,2 olduğu 2019'dan çok daha fazla. İnsanlar formda kalmak için spor salonları yerine fitness uygulamalarına yöneldikçe COVID-19 bu değişimde büyük bir rol oynadı.

Hükümet politikası

 • Biden’ın açılışı, ABD haber uygulamalarının yükleme sayısını% 170'e kadar artırdı, Sensör Kulesi bildirildi. CNN, App Store'da 530 sıra yükselerek 41. sıraya yükseldi ve indirme sayısında% 170 artış gösterdi. News Break en yüksek ikinci oldu ve 13 sıra yükselerek 65. sıraya yükseldi. Sağcı çıkış Newsmax 43 sıra yükselerek 108. sıraya yükseldi. 2020'de en önemli haber uygulamaları şunlardı: News Break (23,7 milyon yükleme); SmartNews (9 milyon); CNN (5 milyon); ve Fox News (4 milyon). Bununla birlikte, bu ay News Break 1,2 milyon kurulum gördü ve bunu yaklaşık 863,000 kurulumla Newsmax izledi.
 • İrlanda'nın Veri Koruma Komisyonu (DPC) taslak karar gönderdi WhatsApp-Facebook veri paylaşım politikası konusunda diğer AB Veri Koruma Yetkililerine. Bu, konuyla ilgili bir kararın, WhatsApp'ın hangi şeffaflık standartlarını gerektirdiği konusunda bir çözüme yaklaştığı anlamına geliyor.
 • FOSS Patents'tan Alman uygulama geliştiricisi Florian Mueller AB'ye şikayette bulundu, ABD DOJ'si ve dünyanın dört bir yanındaki diğer antitröst bekçileri ve Google'ın COVID ile ilgili mobil oyununu reddetmesi. Her iki mağazanın da yalnızca sağlık yetkililerinin resmi COVID-19 uygulamalarını onaylama politikaları vardı. Mueller, oyunu Viral Days olarak yeniden adlandırdı ve uygulamayı onaylatmak için yeni koronavirüse yapılan referansları kaldırdı. Ancak yine de mağazaların kurallarının yeniliği engellediğini düşünüyor.

Üretkenlik

 • Geçtiğimiz yıl Apple’ın App Store kurallarına karşı UİSA konusunda savaşan Basecamp’tan Hey, iş odaklı bir platform başlattı, Hey for Work, Q1'de halka açık olması bekleniyor. Uygulamanın rakip Superhuman'dan daha fazla App Store puanı var, bir rapor bulundu. Şu anda Hey, 3,3 bin yoruma göre 4,7 yıldızlı derecelendirmeye sahip; Superhuman, yalnızca 274 yorum üzerinden 3,9 puan aldı.

Eğilimler

 • Baby boomer'lar uygulamaları giderek daha fazla kullanıyor. ABD'de Baby Boomers / Gen Xers yıldan yıla% 30 daha fazla zaman harcadı App Annie, en çok kullandıkları uygulamalarında. Bu, Millennials veya Gen Z'den sırasıyla% 18 ve% 16 daha büyük bir artış.
 • Gen Z kadınları için bir giyim satış uygulaması olan Curtsy, 11 milyon dolarlık Seri A topladı Index Ventures liderliğinde. Uygulama, satıcılara nakliye malzemeleri ve etiketleri göndererek ve pazarı yeni ve geçici satıcılar için erişilebilir hale getirerek çevrimiçi yeniden satışla ilgili bazı sorunların üstesinden geliyor.
 • Hikaye anlatma platformu Wattpad tarafından satın alındı 600 milyon dolara Güney Koreli Naver. Hikayeleri kitaba ve Netflix hitlerine dönüşen okuma uygulamaları, Naver’in yayın platformu Webtoon'a dahil edilecek.
 • İsteğe bağlı teslimat uygulaması Glovo ortak oldu 100 milyon € yatırım yapan İsviçre merkezli gayrimenkul firması Stoneweg ile Glovo’nun "karanlık mağazalar" ağını oluşturmak için önemli pazarlarda gayrimenkul inşa etmek ve yenilemek.
 • Pocket Casts uygulaması satışa çıktı. Podcast uygulaması, yaklaşık üç yıl önce en iyi podcast üreticilerinden (NPR, WNYC Studios, WBEZ Chicago ve This American Life) oluşan halka açık bir radyo konsorsiyumu tarafından satın alındı. sahipler artık uygulamayı satmayı kabul etti, 2020'de net bir zarar bildirdi. (NPR’ler Paylaş zarar 800.000 doların üzerindeydi.)
 • Travel uygulaması Maps.me, Alameda Research liderliğindeki bir turda 50 milyon dolar topladı. Fon, çok para birimli bir cüzdanın piyasaya sürülmesine doğru gidecek. Kripto para ödünç veren Genesis Capital ve kurumsal kripto para birimi firması CMS Holdings de tura katıldı, Coindesk bildirdi.
 • Bangalore tabanlı hiper yerel dağıtım uygulaması Dunzo 40 milyon dolar topladı Google'dan yatırım içeren bir turda, Lightbox, Evolvence, Hana Financial Investment, LGT Lightstone Aspada ve Alteria.
 • Londra merkezli yemek dağıtım uygulaması Deliveroo 180 milyon dolar topladı mevcut yatırımcılardan yeni fonlamadaDurable Capital Partners ve Fidelity Management liderliğindeki, işletmeye 7 milyar doların üzerinde değer biçen.
 • Arkadaş Grubu Edinilen İsviçre başlangıcı Once, 18 milyon dolara günde bir maç gönderen bir arkadaşlık uygulaması.

Koruma

Resim Kredisi: Koruma

Fransız içerik denetleme uygulaması Koruma, TechCrunch tarafından detaylandırılmıştır, hizmetini İngilizce konuşulan pazara getirmiştir. Uygulama, Twitter, YouTube, Instagram ve Twitch gibi en iyi sosyal ağlarda görmek istediğiniz içerik denetimi düzeyini seçmenize olanak tanır. Hakaret, vücutta utandırma, ahlaki taciz, cinsel taciz, ırkçılık ve homofobi gibi çeşitli kategorilerde zehirli içeriği gizlemeyi seçebilir ve içeriğin engellenmesi için düşük mü yoksa yüksek öncelik mi olduğunu belirtebilirsiniz.

Çağrı cihazı

Resim Kredisi: Çağrı cihazı

Pebble’ın kurucusu ve mevcut YC Ortağı Eric Migicovsky Beeper adlı yeni bir uygulama başlattı, iMessage dahil 15 farklı sohbet uygulamasını tek bir arayüzde merkezileştirmeyi amaçlamaktadır. Uygulama, mesajları taşımak için çeşitli ağlara bağlanmak için "köprüler" kullanan Matrix adlı açık kaynaklı, federasyonlu, şifreli bir mesajlaşma protokolüne dayanır. Ancak, şirket size ağa bağlantı kurmanız için eski bir iPhone gönderdiği için iMessage desteği daha riskli. Ancak bu sistem erişmenize izin verir Çağrı cihazı Apple olmayan cihazlarda, şirket diyor. Uygulama, ilk talep nedeniyle yavaş yavaş yeni kullanıcıları kabul ediyor. Uygulama, MacOS, Windows, Linux‍, iOS ve Android'de çalışır ve hizmet için aylık 10 ABD doları ücret alır.