Uyarlanabilirliği geliştirmek pandemik bir baş etme becerisidir


Uyumluluğun bilgi çalışanları için kritik bir özellik haline geldiği bir sır değildir. Hızla gelişen bir dünyanın tepesinde kalmak için yeni durumları değerlendirmeli, akıllı kararlar almalı ve bunları etkili bir şekilde uygulamalıyız.

Barclays tarafından 2014 yılında yayınlanan bir araştırma raporu İşverenlerin% 60'ı uyarlanabilirliğin son on yılda daha önemli hale geldiğini ve BBC'nin uyarlanabilirlik adını “X faktörü”Teknolojik değişim çağında kariyer başarısı için.

Ancak en cesur yönetici, girişimci veya serbest çalışan bile küresel bir salgına uyum sağlama mücadelesi için affedilirdi. Koronavirüsün etkisi belirsizdir: kapasitedeki hastaneler, öğrenciler eve gönderilir, konferans iptalleri, envanter tükendi, serbest düşüşte olan pazarlar ve kilitli şehirler.

2020'nin nasıl görüneceğini düşündüğünüz her neyse, yanılmışsınız. Kutu CEO'su Aaron Levie ve Stanford profesörü Bob Sutton’ın Son Twitter borsası her şeyi söyledi:

Bu an yeni beceriler öğrenmemizi, yeni alışkanlıklar geliştirmemizi ve eski çalışma yöntemlerini bırakmamızı gerektiriyor. “Range” kitabında, “deneyimli araçların düşürülmesi” hakkında, deneyimli profesyonellerin belirli davranışları nasıl aşacağını ve yeni bir duruma uyum sağlayamayacağını ayrıntılarıyla anlatan bir bölüm var. Bu zihniyet, itfaiyecilerden havacılık ekiplerine, genellikle ölümcül sonuçlarla NASA mühendislerine kadar herkesi etkiledi ve değişime uyum sağlamanın ne kadar zor olabileceğinin altını çizdi.

Bu eşi benzeri görülmemiş andaki adaptasyonu geliştirmemize yardımcı olmak için beklenmedik yerlerde cevaplar aradım. İşte öğrendiklerim.

Eklerinizi bırakın

Uyarlanabilirlik, öncelikle ve en başta koşullar değiştiğinde gereklidir. Belirli sonuçlara, özellikle de uzun bir süre önceden planlandıklarında veya önemli bir duygusal ağırlığa sahip olduklarında kolayca bağlanabilirler.

Koronavirüs nedeniyle, tanıdığım bir çift düğünlerini Nisan ayına erteliyor. Düğümü sadece bir yıl önce bağladıktan sonra, bunun onlar için ne kadar sinir bozucu olması gerektiğini hayal edemiyorum. Ama doğru karar buydu; gösterinin devam etmesini talep etmek aileleri, arkadaşları ve genel olarak halk için tehlikeli olurdu.

Geçenlerde arkadaşımla konuştum Belinda Ju, uzun süredir devam eden meditasyon uygulaması olan bir yönetici koçu. Bağlanmama, uzun yıllar boyunca izlediği manevi yol olan Budizm'in temel bir konseptidir ve bu fikrin öngörülemeyen koşullara uyum sağlamamıza nasıl yardımcı olabileceğine dair düşüncelerini istedim.

“Bağlanma çalışmıyor çünkü kesinlik çalışmıyor. Geleceği tahmin edemezsiniz ”diye açıkladı. Bir şeye bağlı olmak, “dünyayı sahte bir mercekten görmek. Hiçbir şey sabit değil. ” Ju ve müşterileri için bağlantısızlık, amaçlardan vazgeçmek anlamına gelmez – neyi kontrol edebileceğinize odaklanmak anlamına gelir.

“Ekibinizi ayakta tutmak için X milyon dolar yükseltmek gibi sabit bir hedefiniz olabilir” dedi. “Ancak koronavirüs çağında, yatırımcılar yanıt vermek daha yavaş olabilir. Peki kontrolünüzdeki kollar neler? Sahip olduğunuz seçenekler ve her birinin artıları ve eksileri nelerdir? ”

Puanları benim için eve geldi. NYC merkezli bir başlangıç ​​kurucusu olarak, oyuncular için dijital bir parti sunucusu olan şirketim Midgame için bir sonraki turu yükseltmek için Batı Yakası'na birkaç gezi yapmaya hazırlanıyordum.

Şahsen konuşmayı seviyorum, ama bu olmayacak, bu yüzden video görüşmelerini yeni gerçekliğim olarak kucaklamam gerekiyor. Bunu yaparak, kahve stoklayabilir, çalışma alanımı temizleyebilir ve bir mikrofon kurabilirim, böylece videoya adım attığımda A oyunumu getiriyorum.

Hazır olun

Uyarlanabilirliği düşünmenin başka bir yolu da doğaçlama yeteneğidir. Tiyatroda, iyileştirici sanatçılar önceden yazılmış satırlara güvenemezler ve izleyicilerin önerilerine veya sahne ortaklarının sözcüklerine ve eylemlerine gerçek zamanlı olarak tepki vermek zorunda kalmazlar.

"" İçinde bulunduğunuz sahneyi oynatmak ", içinde bulunduğunuz duruma gelmek anlamına gelen iyileştirmeden gelen bir prensiptir."

İşte bu Mary Lemmer bana söyle. Şikago'daki İkinci Şehir iyileştirme tiyatrosunda bir girişim yapan girişimci ve VC olarak, Lemmer uyum sağlamak zorunda kaldığı bir iki şey biliyor. Bugün eğitim ve atölye çalışmaları ile şirketlere bakış açılarını getiriyor.

İyileştirici bir sanatçı olarak, nasıl gideceğini akılda tutarak belirli bir fikirle bir sahneye başlayabileceğinizi açıkladı, ancak bu hızla değişebilir. “Eğer mevcut değilseniz,” dedi, “o zaman aktif olarak dinlemiyorsunuz ve senaryo olmadığı için detayları kaçırıyorsunuz. İşte o zaman sahneler dağılıyor. ”

Etsy'de Başbakan olduğumda ve büyük bir lansman yaptığımızda, son etkinlik sıralaması hakkında konuşmak için bir odada mühendislik, geliştirme, ürün, pazarlama ve müşteri desteğini bir araya getirirdik. Bunlar her zaman en heyecan verici toplantılar değildi ve e-posta veya sohbetle dikkatinizi dağıtmak kolaydı. Bir defalık mühendislik, neredeyse çatlaklardan geçen önemli bir son dakika sorununu açıkladı. Neyse ki, birisi açıklayıcı bir soru sordu ve hepimiz sorunu en aza indirmek için birlikte çalışabildik.

Lemmer, iş dünyasında olduğu gibi, iyileştirmede insanlar veya durumlar hakkında varsayımlarda bulunamayacağınızı savunuyor. “Bunu yönetim kurulu toplantılarında çok görüyoruz. İnsanlar ‘Sally’ nin her zaman proaktif olacağını veya ‘Jim’ her zaman naysayer olacağını ve ayarlanacağını varsaymaya başlar. ”

Bu tür bir tutum istikrarlı bir ortamda sorunludur, ancak yeni verilerin ve olayların yeni bir dizi zorluk ve fırsat açabileceği istikrarsız bir durumda düpedüz tehlikelidir.

Başlangıçta, bazı uzmanlar koronavirüs krizinin Nisan ayında küresel olarak istikrara kavuşacağını düşünüyorlardı. Şubat ayı başlarında S&P Global, “en kötü senaryoda” virüsün Mayıs ayı sonlarında. Bir ay sonra, bu tahmin zaten çok iyimser görünüyordu.

Zihinsel dayanıklılık oluşturun

Uzmanlar şimdi vakaların Mayıs veya Haziran aylarında zirveye çıkabileceğini söylüyor, bu da herkesin sekiz veya daha fazla hafta boyunca sosyal uzaklaşma ve tecrit için aşağı çekilmesi gerektiği anlamına geliyor. Bir COVID-19 aşısı yeni başladı insan denemeleriancak yan etkileri tanımlamak için yeterince büyük örnek boyutlarında test yapılması ve daha sonra büyük ölçekli üretimi artırması bir yıldan uzun süredir tam olarak kullanılamayabilir.

Başka bir deyişle, bu virüsle uğraşmak bir sürat değil, bir maraton. Hiç kimsenin kaydolmadığı bir maraton.

Bu konu hakkında çok şey bilen biri Jason Fitzgerald. 2:39 maratoncu olan Fitzgerald artık insanların yazar ve koç olarak daha hızlı ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Telefonla konuştuğumuzda, koşmanın, basketbol veya jimnastik dediği gibi, “gönüllü olarak daha fazla rahatsızlık yaşamak istediğiniz” bir spor olduğuna dikkat çekti.

Fitzgerald bu yeteneği “zihinsel tokluğa” dayanma olarak adlandırıyor ve hepimizin inşa edebileceği bir yetenek. Koşucular için, onları korkutacak egzersizler yapmak, geçmişte olduğundan daha yüksek bir mesafe koymak ve düzenli olarak yarışmak gerekir. Aynı zamanda sıkı koşmanın acısını kabul etmek ve hatta kucaklamakla ilgilidir.

Aynı şey adaptasyon için de geçerlidir. Değişime daha iyi yanıt vermek için kendimizi eğitebiliriz (şu anda hepimiz çok fazla pratik yapıyoruz!), Ancak yeni alışkanlıklar geliştirmek ve yeni şekillerde çalışmak her zaman rahatsız edici. Süslü bisikletçi Greg LeMond bir keresinde “daha ​​kolay olmaz, sadece daha hızlı olursun” dedi.

Ayrıca, her seferinde doğru yapmayacağımızı da bilmeliyiz. “Kötü performanslarla ne kadar rahat olursak, onlardan o kadar çok öğrenebiliriz,” dedi Fitzgerald, 2015'te bir ultramarathon'u bitirmemek de dahil olmak üzere kötü yarışlardan payına sahip olduğunu belirtti. “Bazen kötü bir yarışta oturuyorsunuz birkaç günlüğüne, ama sonra unutmanız ve eğitiminize devam etmeniz gerekiyor. ”

Birçoğumuz, son beş yıl içinde olduğundan daha fazla iptal, askıya alma ve seksenli yaşları dolduruyoruz. Ancak, hayal kırıklığı veya hayal kırıklığı duygularımızla kendimizi şaşırtmaya izin veremeyiz. Yeni gerçekliğimizi kabul ediyoruz, ondan neler yapabileceğimizi öğreniyoruz ve devam ediyoruz.

Geçmiş planlarından vazgeçebilecek ve yeni çevreyi kucaklayacak insanların gelişeceği açıktır. Şimdiden şirketlerin canlı etkinliklerden çevrimiçi web seminerlerine geçtiğini görüyoruz ve uzaktan ilk işyerleri yeni normal haline geliyor. Hisseleri yakınlaştırma borsa dayak yemiş olsa bile yükseldi ve eminim ki önümüzdeki haftalar ve aylar içinde diğer kazananlar da ortaya çıkacak.

Ancak uyarlanabilirlik sadece bireyler ve hatta şirketler için önemli değildir, hükümetler için konular. Çin, Tayvan ve Hong Kong için agresif testler ve karantinaya alma çalışmaları sayesinde hayat bir şekilde normale dönüyor. Yeni vakalar azalıyor ve yaşamın yakın gelecekte normale dönme umudu var. İtalya, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere hastalık ilerlemesine verdikleri tepkiyi engelleyen ülkeler artık giderek daha korkunç sonuçlarla karşı karşıya.

Küresel bir pandemiden hayatta kalmak, kariyerinizde bir sonraki aşamaya geçmek veya Mars'a bir görev, oraya ulaşmada uyarlanabilirliğin önemini abartmak zor.Source link