Surface Duo incelemesi — Orphaned Windows donanımı, zayıf bir Android cihazı yapıyor

Surface Duo incelemesi — Orphaned Windows donanımı, zayıf bir Android cihazı yapıyor


Akıllı telefon tarihinde başlatılan en garip olaylardan birinin ardından Microsoft Surface Duo burada. Microsoft'un ilk Android telefonu (üzgünüz, biz sayılmaz Nokia X) duyuruldu ve tanıtıldı bütün bir yıl önce Piyasaya sürülmesi, Surface Duo'nun başlangıçtan nakliyeye kadar ne kadar uzun ve dolambaçlı bir yol aldığına işaret ediyor. Donanım, görünüşe göre Windows'u telefonlar için yeniden canlandırma planlarına dayanıyor, ancak bu plan düştükten sonra, donanım, yılın en kafa karıştırıcı Android telefonuna dönüştürüldü.

Surface Duo satış konuşması, katlanabilir ekran teknolojisinin henüz hazır olmadığı yönündedir, bu nedenle 360 ​​menteşe ile birlikte tutturulmuş iki sert, 5,6 inç OLED ekrana sahip şu anda yapabileceğimiz en iyi sürümü deneyin. Microsoft, tablet tarzı katlanabilir bir akıllı telefonun yan yana uygulama özelliğine sahip olması ve herhangi bir sarsıntılı ekran teknolojisi olmadan bunu bir "üretkenlik" cihazı olarak adlandırıyor. Microsoft'un web sitesi Ayrıca Duo'nun "insanlara cihazı ceplerinde nasıl kullanmak istediklerini yeniden düşünmeleri için ilham vermek" için tasarlandığını ve şirketin bunu kesinlikle birincil cihaz olarak gördüğünü belirtiyor.

Microsoft'un satış konuşmasını gündeme getirdim çünkü, oğlum, Surface Duo, Microsoft'un iyi olması gerektiğini söylediği şeyleri yapmakta kötü. Telefon, ergonomiye, el boyutuna, cep boyutuna veya iyi bir Android telefon yapan herhangi bir şeye saygı duyulmadan yapılmış gibi hissediyor. İki ekranlı tasarımdan elde edebileceğiniz herhangi bir faydayı ortadan kaldıran sakatlayıcı üretkenlik sorunları var, günlük kullanımda son derece garip ve çok hatalı. Telefon, stratosferik $ 1400 fiyatını sormak için bekleyeceğiniz bir dizi özellik eksik ve buradaki donanım bile en az bir yaşında gibi görünüyor.

Surface Duo, bir plan olmadan birbirine tokatlanmış bir telefon gibi hissediyor ve telefonun geçmişinin raporları gösteriyor gerçekte olan buydu. Microsoft'u Android ekosistemine nazikçe davet etmek istiyoruz, ancak 1400 $ 'lık akıllı telefonları bir eğri üzerinde derecelendirmiyoruz. Microsoft'un bunu parktan çıkarması gerekiyordu. Bunun yerine şirket, gözden geçirme döneminde gerçekten kendimi kullanmaya zorlamak zorunda olduğum, sınırda yetersiz bir akıllı telefon teslim etti.

İçindekiler

En azından çok güzel

Surface Duo'nun sahip olduğu en önemli şey, çok güzel olması. Sofistike inci beyazı ve krom renk düzenine sahip minimalist bir cam sandviç, sadece bakmaktan zevk alıyor. Telefon kesinlikle çok ince ve Moto Razr ile birlikte çirkin bir tuğla gibi görünmeyen nadir katlanabilir akıllı telefonlardan biri. İki serbest eliniz varsa, Duo'yu kitap modunda tutmanın ve sadece rastgele bir şey arasında gezinmenin çok rahat bir yanı var. Microsoft'un tasarım dilinin şoku ve dehşeti, muhtemelen bazı kişilerin cihaza aşık olmasını ve diğer tüm hatalarını görmezden gelmesini sağlamak için yeterlidir. Yani değil ben miTabii ki, ama bazı insanlar.

BİR BAKIŞTA ÖZELLİKLER: Microsoft Surface Duo
EKRAN İki 1800 × 1350 5,6 "OLED ekran
(401ppi, 4: 3 en boy oranı)
işletim sistemi Android 10
İşlemci Sekiz çekirdekli Qualcomm Snapdragon 855
Dört Cortex A76 tabanlı çekirdek (Bir 2.84GHz, üç 2.41Ghz) ve 1.78GHz'de dört Cortex A55 tabanlı çekirdek
Veri deposu 6 GB
GPU Adreno 540
DEPOLAMA 128GB veya 256GB
AĞ OLUŞTURMA 802.11b / g / n / ac, Bluetooth 4.2, GPS,
LİMANLAR USB 3.1 Gen1 Tip-C
KAMERA 11 MP
BOYUT Açık: 145,2 mm x 186,9 mm x 4,8 mm
Kapalı: 145,2 mm x 93,3 mm x 9,9 mm
AĞIRLIK 250 g
BATARYA 3577 mAh
BAŞLANGIÇ FİYATI Microsoft'ta 1400 ABD doları
DİĞER PERKLER Yan parmak izi sensörü

Surface Duo'yu tarif ederken en çok akla gelen kelime "düz". Telefonun gövdesi tamamen düz değil, ancak her iki yarının önünde ve arkasında kesintisiz cam levhalar var. Kamera çıkıntısı yok, kavisli kenar yok, sadece dört cam levha. Kapatıldığında, telefonun dışı da ışık, kamera veya kelime işareti olmadan minimalist bir görünüm verir, yalnızca tek bir yansıtıcı Windows logosu Microsoft logosu. Surface Duo neredeyse elektronik bir cihaz gibi görünmüyor. Bir Surface Duo'ya benzeyen bir Moleskine dizüstü bilgisayarı kolaylıkla yapabilirsiniz. Aslında, bir Microsoft'un Surface Duo'nun boyutlarını aldığı bir Moleskine olduğuna bahse girerim. "Cep" versiyonu Küçük dizüstü bilgisayarın yüzdesi 140mm x 90mm, bir Surface Duo kapalıyken 145.2mm × 93.3mm.

Duo'yu açın ve bir dizi garip karar bulacaksınız. İlk olarak, 4: 3 en boy oranına sahip iki adet 60Hz 5.6 inç ekran var, bu nedenle diğer birçok Android ekranından çok daha geniş ve çok daha kısadır. Ardından, telefonun üstünde ve altında, cihazın dışarıdan yaydığı "dijital Moleskine" titreşimini gerçekten mahveden bazı komik derecede büyük çerçeveler bulacaksınız. Çerçevelerin neden bu kadar büyük olduğu tam olarak belli değil. Kesinlikle onları çok daha ince yapacak teknolojiye sahibiz ve daha sonra da değineceğimiz gibi, kısa, kalın 4: 3 ekranlar ekstra yükseklikten büyük ölçüde faydalanacaktır. Bunun Surface Duo'nun inceliğe verdiği birçok tavizden biri olduğunu tahmin ediyorum.

Cihazın sağ yarısında hemen hemen tüm telefon bitleri. Sağ yarının alt kenarında, USB-C bağlantı noktasını göreceksiniz, sağ kenarda sim tepsisi, bir ses yükseltici, güç düğmesi ve ultra ince, yana monte edilmiş bir parmak izi okuyucu var. Sağ yarım, üst çerçevede bir kulaklık ve altta bir mikrofon yuvası ile telefon görüşmesi görevini yerine getirir. Dahili kısım da bu düzeni yansıtıyor: tüm telefon çipleri telefonun sağ yarısında, sol yarısı ise neredeyse tamamen pil. Sol tarafta başka bir ekranın yanı sıra tek şey, telefonun ekran camının üst kısmındaki bir yuvadan çıkan tek medya hoparlörü. Mono hoparlörü, kulaklık girişi olmayan ve bozuk 4: 3 ekranı ile Surface Duo tam olarak bir medya makinesi değildir.

Sağ tarafın üst çerçevesindeki tek kamera donanımını bulacaksınız: bir LED flaş, çok ucuz görünümlü bir iğne deliği merceğine sahip korkunç bir 12MP sensörün yanında bulunur. 360 menteşe, bunun hem selfie kamerası hem de akıllı olan ana kamera olarak ikiye katlanmasını sağlar. Ancak Surface Duo kadar ince bir cihazda, kameranın hiçbir zaman iyi olma şansı olmadı. Çoğu telefonun kaliteli bir kamera sensörünü (kamera çarpması) sıkıştırmak için ek kalınlığa ihtiyacı vardır ve bugün çoğu akıllı telefon kamera sensörü, Surface Duo'nun 4,8 mm'lik gövdesinden daha kalındır.

Bir yarısında arka kamera çıkıntısı ve diğer yarısında buna karşılık gelen bir boşluk bulunan Surface Duo prototipi. Son cihazın arka kamerası yok.
Büyüt / Bir yarısında arka kamera çıkıntısı ve diğer yarısında buna karşılık gelen bir boşluk bulunan Surface Duo prototipi. Son cihazın arka kamerası yok.

Bu kadar ince bir profile uyan kamera sensörleri için bir pazar yok, bu yüzden Microsoft muhtemelen gerçekten endüstri parçalarını kazmak ve uygun herhangi bir şeye razı olmak zorunda kaldı. Microsoft'un bunu düzeltmek için birkaç fikri tekmelediğini biliyoruz. İlk Surface Duo prototiplerinden biri, cihazın bir yarısının arkasında bir kamera çıkıntısına sahipken, diğer yarısında bir boşluk var, böylece telefon hala düz katlanabilir. Şirketin ayrıca bir patent İnce bir profile sığan ve daha sonra eski usul bir bas-çek gibi kullanımdayken uzayan bir kamera lensi için. Sonunda, kamera darbeleri ve süslü kamera teknolojisi yok, sadece ince, pürüzsüz bir cihaz ve riskli bir kamera var.

Surface Duo menteşe, tam olarak bir dizüstü bilgisayar menteşesi gibi hissediyor. Onu koyduğunuz yerde kalacak kadar sert ama yine de hareket etmesi kolay. Bir dizüstü bilgisayar menteşesi gibi, tüm hareket boyunca hiç yardımcı olmadan sürekli bir direnç vardır, bu nedenle telefonu açıp kapatmayacaksınız ve telefonu açmak için her zaman iki elinize ihtiyacınız olacak. Menteşe tamamen katlanır, böylece çift ekranlı telefonunuzu tek bir ekranı tamamen geriye katlayarak tek bir ekrana dönüştürebilirsiniz. Bu modda da taraf değiştirmek kolaydır – aydınlatmak istediğiniz ekrana iki kez dokunmanız yeterlidir. Menteşe ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz: Telefonu bir kitap gibi tutun, telefonu masaya doğru düzleştirin, bir çadır gibi destekleyin veya mini bir dizüstü bilgisayara dönüştürün.

Menteşe mekanizmasıyla ilgili şaşırtıcı bir şey, kapattığınızda hiçbir şekilde dolgu yapılmamasıdır, ancak kapatma işlemi hala güvenli, yumuşak ve naziktir. Galaxy Fold ve Moto Razr, ekranın çarparak kapanmasını önlemek için lastik ayaklara veya büyük bir plastik çerçeveye sahiptir. Surface Duo'da hiçbir tampon yoktur, bu nedenle kapatmak, bir cam levhayı diğerine bastırdığınız anlamına gelir. Coşkulu bir kapanıştan sonra paramparça bir ses duymayı bekleyebilirsiniz, ancak menteşe biraz yastıklama işi yapıyor gibi hissediyor ve asla telefonu kapatarak nazik olmanız gerektiğini hissetmiyorsunuz.

Microsoft, Surface Duo'yu insanca mümkün olduğu kadar ince yapmak için elinden geleni yaptı. Surface Duo'yu açıkken ölçerseniz, yalnızca 4,8 mm kalınlığıyla tüm zamanların en ince akıllı telefonlarından biri olarak nitelendirilir. Surface Duo gibi kağıt kadar ince bir şey bulmak için 2010'ların ortalarındaki incelik çılgınlığına geri dönmeniz gerekir. 4.75 mm kalınlığında Vivo X5Max, Sanırım hala "dünyanın en ince akıllı telefonu" unvanını taşıyor. (Hatta bir kulaklık jakı bile vardı!) Surface Duo, Vivo X5Max gibi bir kamera çıkıntısına sahip olmadığı için dünyanın en ince ikinci akıllı telefonu veya hatta belki de 1 numara olabilir.

Bu telefonun içi gerçekten inanılmaz ve Microsoft'un olabildiğince inceltmek için her şeyi yaptığını gösteriyor. Normal, modern bir akıllı telefonda amaç, daha büyük bir pil için anakart alanını azaltmaktır ve üreticiler anakartları çok katlı bir ev gibi inşa etmeye başladılar. Tek bir kartın yalnızca üst ve alt tarafında yongalar yoktur, üreticiler birden çok devre kartı katmanını üst üste yığmaya başlamıştır. İPhone 11 gibi bir şeyin üç düzlem çipi vardır. Altta, kasanın arkasına bastırılabilen tek taraflı bir tahta var, ardından bunun üzerine çift taraflı bir tahta istifleniyor. Surface Duo tam tersidir: Aslında tek taraflı olan çok büyük bir ana karta sahiptir. Her bir yonga, tahtanın bir tarafındadır ve arka taraf düz olduğundan yüksekliği mümkün olduğunca azaltır.

2010'ların ortalarında inceliğe yönelik itici güç anlamsız bir numara iken, katlanabilirler için incelik taşınabilirlik için önemli bir faktördür. Sonuçta bu şey cebinize girmeli. İkiye katlamak, kalınlığı ikiye katlamak için büyüdüğü anlamına gelir. Bununla birlikte, Microsoft'un inceliğe olan takıntısı, telefonun katlandığında hala sadece 9,9 mm olduğu anlamına geliyor; bu, hala yalnızca normal akıllı telefon kalınlığının üst sınırında. Akıllı telefon kalınlığı alanında kalmak, diğer bazı katlanabilirlerin tuğla benzeri form faktörüne göre güzel bir gelişme. İncelikten taviz vermeyen Galaxy Z Fold 2, katlandığında 16,8 mm'dir – temelde iki normal akıllı telefon üst üste dizilmiştir.

Microsoft, cihazın inceliğinin malzeme seçimleriyle nasıl çatışacağını tam olarak düşünmedi. Cihazın yanları plastiktir ve iyi görünmesine ve hissetmesine rağmen ince plastik çok güçlü değildir. USB-C bağlantı noktasına ulaşana kadar her şey yolundadır, bağlantı noktası neredeyse tüm telefon kadar kalın olduğundan, onu çevreleyen yalnızca en küçük plastik şeridi vardır. Sadece parmağınızla iterek plastiği ne kadar hareket ettirebildiğiniz endişe verici. Var zaten raporlar USB-C bağlantı noktasının etrafındaki plastiğin çatlaması ve kırılması ve parmağımla kırabileceğimden hiç şüphem yok. Yarım milimetrelik plastik (ölçtüm), USB-C bağlantı noktası gibi yüksek stresli bir nokta bir yana, hiçbir şey için yeterince sağlam değil. Henüz kablosuz şarj olmadığından bahsetmiş miydim?

Surface Duo ile ilgili tuhaf bir şey, tırnağınızla onu ayırabilecekmişsiniz gibi hissettirmesidir. Plastik kenarlar, cam panellerin yanlarını açıkta bırakarak iç veya dış camın etrafına hiç sarılmıyor. Aslında her iki cam ve plastik kenarlar arasında bir boşluk var ve oraya kolayca bir kağıt parçası, hatta bir tırnağı yapıştırabilirsiniz. Bir telefon yapmanın garip bir yolu, normalde camın kenarları hangi malzemeden yapılmış olursa olsun içine gömülür ve boşluklar geçilemez olur. Microsoft, plastik kenarları normal gibi camın etrafına sarmış olsaydı, kolayca kırılan USB-C bağlantı noktasının etrafındaki alan yaklaşık iki kat daha kalın olurdu, ancak genel telefon daha kalın olmazdı, bu da iyi görünüyor fikir! Açıkçası, bu açıklamadan sonra telefon hiçbir şekilde suya dayanıklı değil.

Eksik kablosuz şarj ve su direncine ek olarak, Surface Duo'da 1400 dolarlık bir cihaz için büyük bir ihmal olan NFC de yok. Ayrıca, bu fiyat aralığındaki diğer telefonların çoğu 90 veya 120Hz ekranlar sunarken, çok daha pürüzsüz bir arayüz sunarken yalnızca 60Hz ekran var.