Sekizinci Amazon depo çalışanı COVID-19'dan öldü


Sekizinci Amazon çalışanı COVID-19'dan öldü. Haberler, depo çalışanları arasında daha fazla sayıda enfeksiyon konusunda daha şeffaf olamadığı için şirketin incelemesinde bulunuyor.

Bir sözcü ölüm raporlarını doğruladı ve TechCrunch'a şunları söyledi: “Randall, Ohio'daki sitemizde çalışan bir ortağın kaybından üzüldük. “Ailesi ve sevdiklerimiz düşüncelerimizde ve meslektaşlarını destekliyoruz.”

Şirkete göre, Cleveland dışındaki bir köy olan North Randall'daki işçi, 30 Nisan'da işten eve gönderildi. 8 Mayıs'ta bir haftadan biraz fazla bir süre sonra olumlu bir test aldı. Amazon, ölüm ve meslektaşlarına danışmanlık sağlamıştır.

Virüs için pozitif test eden Amazon işçilerinin toplam sayısı bir sır olarak kalıyor. Şirket, bu tür bilgileri ifşa etmeme kararına tabidir. “Bu sayının süper değerli olduğunu düşünmüyoruz” dedi. TechCrunch'a verilen bir açıklamada şunları ekledi:

Enfeksiyon oranlarımız, faaliyet gösterdiğimiz toplulukların oranlarında veya altındadır. Bunu karantina oranlarımızda da görüyoruz. Karantina oranları, işyerinde neler olduğunu anlamak için kritik bir parçadır – bu, sosyal mesafeyle ilgili sıkı çalışmamızın işe yaradığını göstermektedir. HIPAA'nın ötesinde saklanan diğerlerinden farklı olarak, sitedeki her insanı doğrulanmış bir teşhis olduğunda her zaman uyarıyoruz. Çalışanlara yönelik bu uyarı, doğrulanmış teşhisi olan kişinin binada en son ne zaman olduğunu belirten doğrudan bir kısa mesajdır.

Şeffaflık eksikliği, Amazon’un COVID-19 yanıtını çevreleyen bazı eleştiri kaynaklarından biridir.

Şirket, tekrar yerine getirme merkezlerindeki çalışanları korumak için elinden gelen her şeyi yaptığını iddia etse de, depo çalışanları arasında virüse maruz kalmanın potansiyel KKD ile bile önlenmesi güçtür. Bu aydan daha erken, bir mektup 13 başsavcıdan Amazon'un virüsten etkilenen işçi sayısını açıklamasını istedi.

Mektupta, “Şirket çalışanlarından kaçının COVID-19 ile enfekte olduğu ve kaçının öldüğü hakkında bilgi istedik, ancak almadık. “Lütfen bu bilgilerle birlikte her Şirket için eyalet bazında bir döküm sağlayın.”

Bu haftanın başlarında, New York Times not etti 100'den fazla çalışanın virüs için pozitif test ettiği kuzeydoğu Pennsylvania'da özellikle sert bir depo. Tam rakam bilinmiyor, çünkü Amazon bunu açıklamayacak. Dün, Milwaukee Journal Sentinel yakındaki Kenosha deposundaki en az 30 işçinin virüs için pozitif test ettiğini kaydetti.

Daha evli Amerikalılar teslimatlar için Amazon'a güvendikçe, işçiler büyük ölçüde birçok eyalet tarafından yayınlanan “temel hizmetler” yönergelerine düştü. Mayıs ayı ortalarında, şirket ay sonuna kadar 2 $ 'lık bir saat “tehlike maaş ikramiyesi” ni uzattı. Amazon, Haziran ayında gelecek olan standart maaşlara geri döneceğini doğruladı:

Çalışanlara teşekkür etmek ve artan talebi karşılamak için COVID-19 başladığından bu yana ekibimize ve iş ortaklarımıza yaklaşık 800 milyon dolar daha ödedik ve istihdamın ilk gününden itibaren tam faydalar sunmaya devam ettik. Talep sabitlendiğinde, önümüzdeki ay saatte 15 dolarlık sektör lideri başlangıç ​​ücretimize geri döneceğiz.

Şirket, kriz sırasında işçilere muamelesi konusunda kamuoyunun endişelerini dile getiren birçok çalışanın işten çıkarılması konusunda ek incelemeye tabi tutulmuştur. Amazon, ateşlerin misilleme olduğunu defalarca reddetmiş olsa da, raporlar bu sefer Elizabeth Warren ve Bernie Sanders da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli senatörden başka bir mektubu garanti etmek için yeterliydi.