Rocket Report: SpaceX, iniş başarısızlığını açıklıyor, daha fazlası New Glenn gecikmeleriyle ilgili

Rocket Report: SpaceX, iniş başarısızlığını açıklıyor, daha fazlası New Glenn gecikmeleriyle ilgili


Şubat ortasında, bir Falcon 9 fırlatması başarılı oldu, ancak ilk aşama inemedi.
Büyüt / Şubat ortasında, bir Falcon 9 fırlatması başarılı oldu, ancak ilk aşama inemedi.

SpaceX

Rocket Report'un 3.35 Baskısına hoş geldiniz! Bu hafta inanılmaz sayıda lansman haberi var, ancak bununla başlamak istiyorum: SpaceX'in kökenleri üzerine yeni kitabım, Kalkış: Elon Musk ve SpaceX'i Başlatan Umutsuz İlk Günler, bu hafta yayınlandı. İlk incelemeler çok büyük olmuştur ve eğer şirketle ilgileniyorsanız veya sadece eğlenceli bir hikaye istiyorsanız, lütfen bir göz atın.

Her zaman olduğu gibi biz hoşgeldin okuyucu gönderimlerive bir sorunu kaçırmak istemiyorsanız, lütfen aşağıdaki kutuyu kullanarak abone olun (form, sitenin AMP etkin sürümlerinde görünmeyecektir). Her bir rapor, küçük, orta ve ağır kaldırma roketleri hakkında bilgilerin yanı sıra takvimdeki sonraki üç fırlatmaya hızlı bir bakış içerecektir.

Rocket Lab, daha büyük roket planlarını açıkladı. Bu hafta, ABD roket şirketi halka açılmanın yanı sıra, düşük Dünya yörüngesine 8 ton kadar fırlatabilen bir "Nötron" roketi geliştirmeyi planladığını söyledi. Rocket Lab kurucusu ve CEO'su Peter Beck, "Rocket Lab, Electron ile küçük lansmanı çözdü. Şimdi Neutron ile yeni bir kategorinin kilidini açıyoruz," dedi. bir haber bülteninde. Şirket, 2024'te bir ilk lansman yapmayı planlıyor, ancak şimdi yeni bir motor üzerinde çalışmaya başlıyor.

Başka bir uzay SPAC … şirket ayrıca halka açılmayı planladığını söyledi Vector Acquisition Company ile bir Özel Amaçlı Satın Alma Şirketi aracılığıyla. Halka arz, Rocket Lab'in Neutron aracının geliştirilmesi de dahil olmak üzere büyüme planlarını hızlandırmak için gereken fonları toplamasına izin verecek. Ars, Peter Beck ile bu planlar hakkında röportaj yaptı ve ilerideki bir makalede daha derine inecek. (EllPeaTea, platykurtic ve Ken the Bin tarafından sunulmuştur)

NASA, Mars'a tırmanma roketi sözleşmesini ödüllendirdi. Uzay ajansı, Mars yüzeyinden kaya örnekleri alma çabalarının bir parçası olarak, Mars Ascent Propulsion System ihalesini Northrop Grumman Systems Corporation'a verdi. Maliyet artı sabit ücretli sözleşmenin potansiyel görev hizmetleri değeri 60,2 milyon dolar ve maksimum potansiyel değeri 84,5 milyon dolar, NASA dedi.

Yapacak çok iş … Mars Perseverance gezgininin başarılı teması ile birleştiğinde, bu ödül NASA ve ESA'yı Mars Sample Return görevini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor. Bu iki aşamalı roket, Mars Perseverance gezgininin Dünya'ya dönmek için toplayacağı örnekleri alma ve iade etme görevini desteklemede kritik bir unsur olacak. Hala önümüzde uzun bir yol var ve numunelerin 2020'lerin sonundan önce Dünya'ya inmesini beklememeliyiz. Ancak bu, ileriye yönelik olumlu bir adımdır.

Eric Berger'in uzay haberciliğine ayak uydurmanın en kolay yolu, haber bültenine kaydolmaktır, hikayelerini gelen kutunuzda toplayacağız.

Astra, TROPICS görevleri için NASA sözleşmelerini aldı. NASA dedi Ajansın SmallSats Takımyıldızı ile Yağış Yapısı ve Fırtına Yoğunluğunun Zamana Bağlı Gözlemleri veya TROPICS misyonu için fırlatma hizmetleri sağlamak için Astra Space'i seçti. Altı CubeSat takımyıldızının lansmanları önümüzdeki yıl başlayacak.

Fırtınadaki göz … TROPICS misyonu için fırlatma hizmet sözleşmesi 7,95 milyon dolar değerinde sabit fiyatlı sabit bir sözleşmedir ve Astra roketlerinin üç ayrı fırlatılmasından oluşacaktır. CubeSats, kasırgalar oluştukça ve geliştikçe kasırgaların içindeki sıcaklığı, basıncı ve nemi belirlemek için kullanılabilecek, hızlı tazelenen mikrodalga ölçümleri sağlayacaktır. Bu, Astra için güzel bir sözleşme galibiyeti ve muhtemelen diğer potansiyel müşterilerin lansman sistemine olan güvenini artıracak. İlgili: Astra 100 yıllık planını açıkladı SpaceNews'e. (Ken the Bin ve platykurtic tarafından sunulmuştur)

Hindistan 2021'deki ilk görevini başlatıyor. Cumartesi günü, Kutupsal Uydu Fırlatma Aracı Brezilya'nın Amazonia-1 Dünya gözlem uydusunu ve 18 küçük yükü yörüngeye gönderdi. Misyon, Uzay Bakanlığı'na bağlı bir Hindistan Hükümeti şirketi olan NewSpace India Limited'in ilk özel ticari misyonu olarak selamlandı. SpaceNews raporları.

Yolunuza geri dönün … Lansman, COVID-19 salgınından ciddi şekilde etkilenen 2020'yi takiben, Hindistan'ın 2021'deki ilkidir. Satish Dhawan Uzay Merkezi, ilk (ve tek) 2020 görevini, EOS-1 Dünya gözlem uydusunun ve dokuz küçük yükün fırlatılmasıyla Kasım ayında gerçekleştirdi. Hindistan'ın önümüzdeki aylarda ülkenin ilk coğrafi konumdaki Dünya gözlem uydusunun uçuşu da dahil olmak üzere bir dizi görev başlatması bekleniyor. (Platykurtic ve Ken the Bin tarafından sunulmuştur)

SpaceX, hipersonik ısı kalkanı sözleşmesini kazandı. Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı, uzayda hipersonik araçları koruyan ısı kalkanları için gelişmiş malzemeleri ve üretim tekniklerini araştırmak üzere SpaceX'e 8.5 milyon dolarlık bir sözleşme verdi. SpaceNews raporları. Bir AFRL sözcüsü, bunun birden fazla teklif verenin bulunduğu rekabetçi bir program olduğunu söyledi.

Yeniden giriş ısınıyor … Isı koruması, hipersonik araçları ses hızının beş katından fazla uçarken yaşanan yoğun ısıdan korumak için kritik bir teknolojidir. SpaceX, Dragon insan uzay uçuşu kapsülünü ve onun yeni nesil Starship uzay keşif aracını korumak için daha önce gelişmiş ısı koruma sistemleri geliştirmişti. (Rendgrish tarafından sunulmuştur)

Starliner fırlatma fişleri süresiz. Geçenlerde NASA, Boeing'in Starliner uzay aracının Atlas V roketiyle fırlatılmasını 25 Mart'tan 2 Nisan'a ertelediğini duyurdu. Şimdi, Yörünge Uçuş Testi-2 görevi yeni bir tarih belirlenmeden yeniden ertelendi. Bir haber bülteninde, NASA gecikmeyi "Houston'daki kış fırtınalarına ve son zamanlarda aviyonik kutuların değiştirilmesine" bağladı. Bu, programı yaklaşık iki hafta geri aldı.

Birkaç ay uzakta başlatın … Kış fırtınaları piknik değildi (güven bana), ancak yaklaşık üç gün sonra elektrik kaybeden çoğu ev ve işyerine elektrik geri geldi. NASA, "test uçuşundan önce gereken doğrulama ve doğrulama analizi hacmi ve Uluslararası Uzay İstasyonundaki ziyaret aracı programı" da dahil olmak üzere, yeni bir tarih belirlerken tarttığı diğer faktörlerden alıntı yaptı. Kaynaklar, fırlatmanın artık Mayıs ayı sonlarından önce gerçekleşmeyeceğini söyledi. (Ken the Bin tarafından sunulmuştur)

Relativity Space Falcon 9 rakibini planlıyor. 3D baskı roket üreticisi Relativity Space, başka bir büyük iddiaya giriyor: SpaceX'in iş gücü ve kabiliyetine uyacak şekilde tasarlanmış tamamen yeniden kullanılabilir bir roket geliştirmek. Terran R olarak adlandırılan yeniden kullanılabilir roket, şirketin Relativity CEO'su Tim Ellis'in Terran 1 roketinden "gerçekten bariz bir evrimdir" CNBC'ye söyledi.

Terran 1'i atlamamak … "Her zaman yeniden kullanılabilirliğin büyük bir hayranıyım. Nasıl bakarsanız bakın, 3D baskı ile ve maliyeti düşürerek [increasing the] Bir fırlatma aracının otomasyonu, onu yeniden kullanılabilir hale getirmek, bu geleceğin bir parçası olmalıdır. "Şirket, bu yılın sonlarında ilk uçuşu için planlanan daha küçük Terran 1 roketini geliştirmeye hala kararlı olduğunu söyledi. (sunuldu. Yazar: gavron ve Ken the Bin)

Falcon 9 iniş arızasıyla ilgili SpaceX güncellemeleri. 16 Şubat'ta yörüngeye altıncı görevi sırasında, bir Falcon 9 roketinin ilk aşaması, 60 uydudan oluşan yükünü düşük Dünya yörüngesine başarıyla gönderdi. Ancak güçlendirici, Atlantik Okyanusu'ndaki bir insansız hava aracına güvenli bir iniş yapamadı.

Önyükleme deliklerine dikkat edin … Bu hafta, yaklaşan Crew-2 görevi için bir basın toplantısı sırasında, SpaceX'ten Benji Reed olanlarla ilgili bir güncelleme sağladı. Bir Merlin roket motoru bagajı bir delik açtı ve "olmaması gereken yere" sıcak gaz gönderdi. Reed dedive birinci aşama uçuş sırasında kapatıldı. Bu nedenle iniş için yeterli itme kuvveti yoktu. Şirket araştırmaya devam ediyor. (Ken the Bin, platykurtic ve JohnCarter17 tarafından sunulmuştur)

Cape Canaveral fırlatma hava kurallarını değerlendiriyor. Uzay uçuşu artık Bu hafta ABD Uzay Kuvvetleri yetkililerinin fırlatma pencerelerini yerleştirmek ve hava koşullarıyla başa çıkmak için SpaceX gibi şirketlerle çalışacakları uzunluklarla ilgili ilginç bir makale. Bu, hava gecikmelerinden korunmak için belirli bir günde iki farklı başlatma penceresine hazırlanma stratejilerini içerir.

Bazı iyi tahminler … SpaceX danışmanı Hans Koenigsmann, yayına verdiği bir röportajda Uzay Kuvvetleri yetkililerine övgüde bulundu. Cape Canaveral'daki fırlatma hava koşullarını takip eden Uzay Kuvvetleri 45. Hava Filosu'nun "kesinlikle harika" olduğunu söyledi. Koenigsmann, "Aldığımız detay seviyesi olağanüstü, tahminler ne kadar iyi," dedi. "Hava durumu görevlisi ile sürekli çalıştığımız ve doğru zamanı bulmaya çalıştığımız lansmanlar var." Tüm bunlar, Cape'in belirli bir yılda gerçekleştirebileceği fırlatma sayısını artırmak için yapılıyor. (Ken the Bin tarafından sunulmuştur)

Sonraki OneWeb lansmanı yolunda. Bu hafta, Roscosmos dedi OneWeb uydularının bir sonraki lansmanı, bu ayın sonlarında gerçekleşecek, doğu Rusya'daki Vostochny Cosmodrome'dan ikinci tam ticari lansman olacak. Soyuz fırlatma aracı kullanılarak OneWeb için Avrupalı ​​lansman hizmeti tedarikçisi Arianespace tarafından yürütülüyor.

Yakalamak için çabalıyorum … Uydular roketle entegrasyon için zaten uzay limanına ulaştı. Görev, 110 uydunun mevcut OneWeb takımyıldızına 36 uydu ekleyecek. SpaceX, ayda yaklaşık 120 Starlink İnternet uydusunu başlatmaya devam ederken, OneWeb, uydu İnternet hizmetinin uygulanmasını hızlandırmaya çalışıyor.

Starship üçüncü yüksek irtifa test uçuşunu gerçekleştirdi. SN10 adlı Starship prototipi, önceki iki uçuş başarısız olduktan sonra bu kez indi. Yaklaşık 10 dakika orada durdu. Aniden, araç şiddetli bir patlamayla kısa bir süre yukarı kalktı ve tekrar yastığa çarptı. SpaceX mühendisleri, önceki iki iniş girişimini bozan itici yakıt ve Raptor yeniden ışıklandırma ile ilgili can sıkıcı sorunları çözmüş gibi göründüğü için, bu iniş tartışmasız bir ileri adımdı.

Ama yeterli ilerleme var mı? … Bilmediğimiz şey, NASA'nın bunu nasıl göreceği, Ars raporları. Olumlu mu sayılacak? Veya olumsuz olarak, üç uçuşta bir Starship'in üçüncü imhası ile mi? Ajans, Starship programı için SpaceX'e milyarlarca dolar akışını görebilecek veya göremeyecek olan İnsan İniş Sistemi sözleşmesi için önümüzdeki ay alt seçime yaklaştıkça bu önemli. NASA, Blue Origin ve Dynetics liderliğindeki ekipler tarafından geliştirilmekte olan daha geleneksel iniş takımlarıyla gitmeye karar verebilir.

NASA veterineri George Abbey, SLS roketinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. İçinde bir politika özeti Biden yönetimi için, Johnson Uzay Merkezi'nin eski yöneticisi ve uzun süredir etkili bir insan uzay uçuşu lideri olan Abbey, Uzay Fırlatma Sistemi roketine genel bir bakış sundu. Belgenin amacı, ülkenin politika hedeflerini desteklemek için karar vericilere "ilgili ve etkili fikirler" sağlamaktı.

Başlatma maliyetleri önemli olmalıdır … "Kanıtlanmış yük kapasitesine sahip önemli sayıda ticari fırlatma aracının mevcut mevcudiyetinin yanı sıra, endüstrinin önemli ölçüde daha yüksek kaldırma kapasitesine sahip bir fırlatma aracı sağlamadaki ilerlemesi göz önünde bulundurulduğunda, Biden yönetimi, SLS'ye olan ihtiyacı yeniden gözden geçirmelidir. Yıllık bütçe incelemesi sırasında, "şu anda Rice Üniversitesi için uzay politikasında kıdemli bir araştırmacı olan Abbey yazıyor.

New Glenn'in neden geciktiğine dair bazı açıklamalar. Ars sağlar New Glenn'in neden 2023'ten önce piyasaya çıkmayacağına dair perde arkası bir rapor. En büyük paket servisi, Blue Origin'in kurucusu Jeff Bezos'un, arada bir ara adım atmadan, New Shepard'dan New Glenn'e doğrudan atlamak için kritik bir karar vermesidir. Bir kaynak, "Sanki NASA, Alan Shepard'dan Saturn V roketine gitmiş gibi, ancak daha sonra Satürn V'yi yeniden kullanılabilir hale getirmek zorunda kalmış gibi" dedi.

Adım adım, ama her zaman değil mi? … Hikaye ayrıca 2017'de Blue Origin'in CEO'su olan ve hobi mağazasından büyük havacılık şirketlerine bir kültür dönüşümü gerçekleştirmeye çalışan Bob Smith'in yönetim tarzını da tartışıyor. Bazı çalışanlar liderlik tarzıyla mücadele etti ve çok yavaş davrandığından şikayet etti. Gecikmedeki bir diğer faktör de Blue Origin'in şu anda daha yüksek önceliklere sahip olmasıdır, özellikle de United Launch Alliance için BE-4 motorunu bitirmek ve NASA'dan İnsan İniş Sistemi sözleşmesi için rekabet etmek.

Sonraki üç başlatma

8 Mart: Falcon 9 | Starlink-20 | Cape Canaveral, Florida | 03:41 UTC

12 Mart: Uzun Mart 7A | XJY-06 02 | Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi, Çin | 13:34 UTC

20 Mart: Soyuz 2.1a | Astroscale ELSA-d görevini içeren ortak yolculuk görevi | Baykonur Kozmodromu | TBD