Otel Kilidi

Otel Kilidi

otel kilidi, otel kilitleri, otel kilit

otel kilidi kartlı otel kapı kilidi

Günümüzde tüm konaklama sektörünün tercih ettiği otel kilidi, işletme yönetimini kolaylaştırdığı gibi misafirlerinde konforunu artırmaktadır. Sağladığı bir takım avantajlarıyla klasik kilitlere nispeten tercih sebebidir.

Otel kilitleri, gövde, elektronik devre ve motor aksamından oluşan, kart okuma yöntemiyle çalışan pille çalışan, montajı ve yönetimi kolay olmasının yanında son derece pratik bir kullanım imkanı sunan kilitlerdir.

Yazılım vasıtasıyla misafire verilecek olan odada kaç gün konaklayacağı kartın içersine yazılır, otel kilidi kartın içeriğini okuyarak gerekli işlemi yapar. Bu işlem basit bir fonksiyondur fakat misafirin odadan çıkma zamanı, tahsilat, enerji tasarrufu gibi bir çok konuda idarenin işini kolaylaştırmaktadır.

Otel kilitlerindeki temel mantık kilidini belirli süre boyunca açmaktır, yani misafir kiraladığı gün sayısınca odayı kullanabilecektir. Bu kullanım için misafire odanın anahtarı yerine geçecek olan bir kart verilir. İşte asıl kolaylık bu noktada başlar. Misafire verdiğiniz kart akıllı bir kart olunca bu kart ile misafirlerinizi tesis içerisinde dilediğiniz gibi yönlendirebilir, hem onun işini kolaylaştırır hemde tesisisin belirli bir düzen içerisinde işlemesini sağlarsınız.

OTEL KİLİDİNİN TESİS YÖNETİMİNE FAYDALARI

Her şeyden önce pratik bir kilittir, 2 sn içerisinde gerekli anahtar kart yapılır ve misafirin kullanımına hazırlanır, misafirin kartını kilide göstermesi yeterlidir. Anahtar taşıma derdi olmaz, anahtar kaybolması durumlarında kilit göbeği değişimi gibi sorunlar yaratmaz. Kaybolan kartlar resepsiyon tarafından anında iptal edilerek yenisi üretilir dolayısı ile odalar her zaman güvende kalır.

Otel kilidinde 5 dilli Ansi kilit mekanizması vardır, bu sayede kilidi kendi mekanik anahtarı veya kart dışında herhangi bir objeyle kolayca açmak imkansızdır. Klasik kilit sistemlerinde veya topuzlu kilitlerde ise tek dilli bir mekanizma vardır ve bu dili herhangi ince bir oble ile bir kaç saniye içerisinde açmak mümkündür ki bu büyük bir güvenlik açığı oluşturur.

Otel kilitleri bir bilgisayar programı vasıtasıyla yönetilir, kapıyı açabilmek için gerekli olan kartlar resepsiyondaki yazılım üzerinden yapılır ve kayıt altına alınır bu durum tüm resepsiyon hareketlerinin takip edilebilmesi anlamına gelir. Her hangi bir şüpheli durumda resepsiyondaki yazılım üzerinden hangi tarihlerde hangi görevliler hangi odalara kart yapmış ne tür kartlar yapılmış gibi bilgilere ulaşmak kolaydır. Ayrıca otel kilitleri yapılan giriş kayıtlarını hafızalarında saklarlar, yine şüpheli bir durumda kilit üzerindeki kayıtları kontrol edebilir, kapı hangi tarih ve saatte ne ile açılmış gibi bir rapora ulaşabilirsiniz. Bu durum odalardaki istenmeyen kaçak kullanımı minimize eder.

Sistemde kullanılan bir çok kart türü vardır. Mifare kart ile çalışan bir otel kilidi kullandığınızda kilit için yapacağınız kart otel içerisinde bir çok farklı sistemde kullanılabilir. Örneğin kuracağınız tesis içi bir harcama sisteminde kapı kartlarını para kartı olarak kullanabilirsiniz, otoparkınıza koyacağınız bariyeri bu kartla kontrol edebilirsiniz, misafirlerin belirli yetkiler dahilinde kullanmasını istediğiniz bölümlere geçişini yetkiniz dahilinde sağlayabilirsiniz…

Sistemin montajı ve kullanımı oldukça kolaydır, marangozluk işlem dışında alt yapı gereksinimi duymaz. Bu durum eski veya yeni tüm tesislerde sisteme geçişi kolaylaştırır.

Kaynak: www.otelsistemleri.com