Hediye Rehberi: VC'ler ve TechCrunch yazarları tarafından önerilen 2020 için en iyi kitaplar (Bölüm 1)

Hediye Rehberi: VC'ler ve TechCrunch yazarları tarafından önerilen 2020 için en iyi kitaplar (Bölüm 1)


TechCrunch'ın 2020 Tatil Hediye Kılavuzuna hoş geldiniz! Hediye fikirleriyle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Yardım etmek için buradayız! Şu andan itibaren Aralık ayı sonuna kadar hediye kılavuzları sunacağız. Diğer rehberlerimizi burada bulabilirsiniz. Bu, En İyi Kitaplar hediye rehberinin 1. Bölümüdür. Daha fazla seçim içeren 2. Bölüm kısa süre içinde yayınlanacaktır.

2020 hepimiz için zor bir yıldı ama kitaplar için güçlü bir yıldı (bunu ne sıklıkla söyleyeceksiniz?). Kilitlenmeler, can sıkıntısı ve kaçma ihtiyacı nedeniyle satışlar arttı. Yine de 2020, genel olarak medya için bir dönüm noktası oldu, korku tarafından yönlendirilen gerçek zamanlı iletişimin değerini derinden sorgulamaya başladığımız bir dönem.

Kitaplar, bilgi ekonomisinin günlük eziyetine karşı garantili bir panzehir değildir, ancak okuyucuların ve yazarların nefes alması, nerede olduğumuzu ve nereye gittiğimizi değerlendirmeleri için yer sağlar. Şu anda değil, şu anda. Bu ister başka bir gezegendeki kurgusal karakterlerin yaşamlarına kaçmak veya başkalarının hayatlarını kendi başımıza anlamak anlamına gelse de, kitaplar olup biten her şeyi ve daha sonra olacakları yeniden düşünmemize yardımcı olabilecek materyali sağlar.

Bu yüzden, TechCrunch yazar arkadaşlarımdan 2020'de ne okunacağına dair birkaç VC'nin yanı sıra dokuz kitap tavsiyesini paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bazı kitaplar birkaç haftalık, diğerleri birkaç yıllık, ancak hepsi hayatları etkiledi Son hafızalarımızın en zor dönemlerinden biriyle karşı karşıya olduğumuz için bu yıl eleştirmenlerinden.

Bu makale, mevcut olan bağlı kuruluş ortaklarına bağlantılar içerir. Bu bağlantılar üzerinden satın aldığınızda, TechCrunch bir bağlı kuruluş komisyonu kazanabilir.

Dark Mirror: Barton Gellman tarafından Edward Snowden ve Gözetim Eyaleti

Penguin Random House, 2020, 448 sayfa
TechCrunch Siber Güvenlik Editörü Zack Whittaker tarafından önerilmektedir

Karanlık ayna yazarı Pulitzer Ödüllü gazeteci Barton Gellman'ın, eski NSA yüklenicisi olan ihbarcı Edward Snowden sayesinde, bir nesildeki en büyük gizli belgelerden birini rapor etmeye nasıl bulaştığının hikayesini anlatıyor.

Gellman, 2013'te Snowden tarafından taranan "çok gizli" belgelerin önbelleğinin bir kopyası verilen yalnızca bir avuç insandan biriydi. Belgeler, ABD hükümetinin ve müttefiklerinin gözetim yeteneklerinin muazzam ölçeğini ortaya çıkardı. Kitap büyük ölçüde birinci şahıs olarak yazılmıştır ve Snowden'ın açıklamalarına ve ardından gelen hikayelere, yapılan hatalara ve daha önce hiç anlatılmamış yeni ifşalara yepyeni bir ışık tutmaktadır.

Snowden, karakteri ve mizacı, NSA’nın burnunun dibinden binlerce gizli belgeyi nasıl topladığını, Gellman’la ilk kez nasıl "buluştuğunu" ve ihbarcıyı kamuoyuna hangi sebeplerin götürdüğünü öğreniyorsunuz.

Ayrıca, Gellman'ın, araştırmacılar Ashkan Soltani ve Julie Tate'nin yardımıyla, PRISM slaytlarını ifşa etmekten Gellman'ın bir Google, NSA'nın verileri gizli veri merkezi bağlantılarından nasıl gizlice çekip alacağını tasarladı. Gellman, belgeleri saklamada yıllarca süren yolculuğunun hiçbir detayını esirgemez ve kendi mücadelelerini açığa vurmaktan çekinmeyen biri değildir – en azından önbelleği hem içeride hem de dışarıda casuslardan korumaya çalışmak ve onun da yapabileceğinden korkmak. hedef olun.

Gellman, skandalın ardından izlemiş olabileceğiniz anlatıya yeni bir bakış açısı ve geri bakış getiriyor ve dünyanın kargaşa içinde olduğu bir dönemde boşlukları dolduruyor. Yine de birçok hikayenin ilkinden yedi yıl sonra, Karanlık ayna her bölümde daha önce hiç bilinmeyen detayları aktarmaya devam ediyor. Okuduktan sonra interneti bir daha asla kullanmak istemeseniz bile, onun hikaye anlatımı mükemmel.

Fiyat: 20 $ Amazon'dan

Paranın Rengi: Siyah Bankalar ve Irksal Servet Uçurumu, Mehrsa Baradaran

Belknap Basın (Harvard University Press), 2017, 384 sayfa
Urban Us Baş İşletme Sorumlusu Liz Sisson tarafından önerildi

Parayı yöneten, başkalarının geçim kaynaklarına yatırım yapan veya Amerika'da yaşayan herkes okumalıdır Paranın Rengi: Siyah Bankalar ve Irksal Servet Uçurumu California-Irvine Üniversitesi'nde dekan ve profesör olan ve Roosevelt Enstitüsü'nde bir araştırmacı olan Mehrsa Baradaran tarafından.

Baradaran’ın 2017 kitabı, Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik katılım yaratmaya yönelik geçmiş çabaları, bunların nasıl başarılı olamadıklarını ve servet açığını iyileştirmeye yönelik gerçek girişimlerin, diğer çözümlerin yanı sıra sermayeye erişimi iyileştirmek için nasıl gerekeceğini araştırıyor.

Kitap, Amerika Birleşik Devletleri'nde ırksal eşitsizlikler yaratmaktan ve sürdürmekten sorumlu olan finansal kurumları ve politikaları araştırıyor. Baradaran, ırksal servet uçurumunu ve bunun bankacılık ile ilişkisini, ayrıca sermayeye ve dolayısıyla servete erişimi olan uzun süredir var olan ırkçı kurumları sürdüren insanları, siyasi teorileri, politikaları ve insanları kapsar. Kitap ayrıca servetin eşitlikle aynı şey olmadığı fikrine de değiniyor.

Amerika'da medyan beyaz bir aile, medyan Siyah bir aileden 13 kat daha fazla servete sahiptir. Paranın Rengi bu servet uçurumunun neden devam ettiğini ve 1984 ile 2009 arasında neden üç katına çıktığını tarih ve yeniden çizme ve GI Bonoları gibi hükümet politikalarının yanı sıra ayrımcı davranışların incelenmesi yoluyla açıklar.

Baradaran okuyucuya, bu sistemlerde rol oynayan topluluk bankacılığı, Siyah bankalar, ipotek kredisi ve hükümet programları (örneğin CDFI, CRA, GSE, OMBE ve FDIC) gibi finansal kurumların uzun geçmişi hakkında bilgi veriyor. Ayrıca, Yeniden Yapılanma dönemi, Büyük Göç, New Deal dönemi, Jim Crow ve 1970'lerin neoliberal, damlama, küçük hükümet ve uyuşturucu politikalarına karşı savaş sırasında ayrımcılık ve sömürü nedeniyle kapitalizmin sınırlamalarını araştırıyor. 80'ler, 90'lar ve ötesi.

Kitap, Frederick Douglass'tan Martin Luther King Jr.'a ve Siyah kapitalizm yoluyla mali refahın (bankacılık, mülkiyet, önyükleme kayışları ve girişimcilik) eşitliğe cevap olduğunu savunan Başkanlar Nixon ve Reagan'a kadar birçok liderin felsefelerini tanıtıyor. Yazar, bu fikirlerin, ayrımcı hükümet, bankacılık politikaları ve genel olarak kaynaklardan yoksun topluluklar nedeniyle yüzyıllardır süren yoksulluğu ve berbat ekonomik fırsatları düzeltmek için sihirli mermiler olmadığını savunuyor. Kitap, "daha fazla tasarruf edin, çok fazla harcamayın veya kendinizi yukarı çekmeyin" şeklinde kendi kendine yardım dogmasının klişelerini yıkıyor ve zengin olmayanların sadece daha fazla finansal okuryazarlığa veya akıl hocalığına ihtiyaç duyduğu fikrini reddediyor. "Kendi kendine yardım mikrofinansı, makro eşitsizliğin ve sistemik ırkçılığın üstesinden gelemez."

Sermayeyi dağıtmak ve VC'de ve yeni başlayanlarda ekonomik fırsat yaratmak, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırksal servet uçurumunu ve bankacılık, kredi ve sermaye tarihini anlamanın önemli olduğu anlamına gelir. Toplum olarak, gelecek için daha iyi ve adil kararlar almamızı sağlamak için sürekli olarak geçmiş hatalarımızdan ders almalıyız. Paranın Rengi bizi geçmiş yanlışları düzeltmeye iten gerekli bir çalışmadır.

Fiyat: 15 ABD doları Amazon'dan

Sanatçının Ölümü: Yaratıcılar Milyarderler ve Büyük Teknoloji Çağında Hayatta Kalmak İçin Nasıl Mücadele Ediyor by William Deresiewicz

Henry Holt ve Co. (Macmillan), 2020, 368 sayfa
TechCrunch Yönetici Editörü Danny Crichton tarafından önerildi

İnternet, (kapitalist jargon du jour'da genellikle “içerik” olarak etiketlenir) sanat üretimini tamamen altüst etti. İlk kez geniş çapta dikkat çektiğinde, internet, yaratıcılar için sonsuz bir vaatin icadı gibi görünüyordu – bir açık ifade aracı ve dünyanın en parlak zihinlerine daha hızlı ve daha geniş erişim sunan yeni insan bağlantıları ağı. Eski engeller yıkıldı ve siber uzay, iddialı bir sanat çağının yeni temeli olacaktı.

Yol boyunca internet, modern sanat dünyasının ekonomik temellerini de yok etti ve medyanın Kickstarter, Patreon ve Substack gibi platformlara olan saplantısına rağmen, bir zamanlar sanatçılar için mevcut olan eski orta sınıf kariyerlerinin altını çizmek için neredeyse hiçbir şey yapmadı. .

William Deresiewicz, ünlü deneme yazarı Elit Eğitimin Dezavantajları ve kolejlerin nasıl ürettiği üzerine bir kitap Mükemmel Koyun, dikkatini yaratıcı piyasasına ve sanat ekonomisine çeviriyor. Yale'deki on yıllık öğretmenlik görevini serbest çalışmaya gitmek için bırakmış, hem gözlemci hem de katılımcıdır. Kitap için resim ve heykelden yazar ve illüstratörlere kadar çeşitli alanlarda yaklaşık 150 yaratıcıyla röportaj yaptı ve bulduğu şey, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde iç karartıcı.

Kısacası, günümüz sanat ekonomisi korkunçtur. Spotify gibi platformlar sanata çok az ücret ödüyor ve sanatçıların sözde "orta liste" çalışmaları giderek daha fazla değersiz hale geliyor. İnternette milyonlarca içerik oluşturucu olabilir, ancak bu insanlardan çok azına para ödeniyor ve çok az sayıda kişi de iyi para alıyor. Diğer pek çok bilgi alanında olduğu gibi, internette bir avuç sanatçının sahip olabileceği ve neredeyse tüm diğer sanatçıların sahip olmadığı aşırı bir süperstar etkisi var.

Maaşların ve yardımların eksikliğinin açıklamaları kitabın duygusal ağırlığını sunarken, Deresiewicz, Rönesans patronlarından modern hibe ve vakıf parası dünyasına kadar sanatın finansmanının tarihini araştırmaya devam ediyor. mevcut durumumuzu bağlama oturtun. Günümüzün kapitalist yapılarına uyum sağlamayı reddeden sanatçılardan, öğrencilerinin borçluluğundan kazanç sağlayan sanat okullarına kadar herkesi eleştirmeyi başarıyor. Bir polemik bekliyordum ve bunun yerine makul bir analiz dilimi aldım.

Bu, aydınlatıcı bir kitap, ancak zorunlu olarak eksik. Gerçek şu ki, sanat üretmek isteyen çok fazla insan ve onu gözlemlemek ve eğlenmek için para ödemek isteyen çok az tüketici var. Bu arz ve talep uyuşmazlığı yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Yazarın telif hakkı ve ortak fikri mülkiyet haklarıyla ilgili bazı ilginç fikirleri olsa da, gerçek şu ki, sanatçının kötü durumu kesinlikle Silikon Vadisi teknoloji uzmanları tarafından çözülmüş bir sorun değil.

Kitabın çoğu devrim niteliğinde değil, ancak birçok yönden çok az ekonomi sanat içindir. Sanatçının Ölümü Bize, yaptığımız tüketici seçimlerinin, elde ettiğimiz sanat türünü etkilediğini ve gelecekteki öngörünün iyi olmadığını hatırlatır.

Fiyat: 20 $ Amazon'dan

Önemi Olmayan Bir Kadın: Sonia Purnell'in II.Dünya Savaşı'nı Kazanmasına Yardımcı Olan Amerikan Casusunun Öyküsü

Penguin Random House, 2019, 368 sayfa
TechCrunch kurumsal muhabiri Ron Miller tarafından önerildi

İkinci Dünya Savaşı'na dönüp baktığınızda, hiç şüphesiz çatışmanın her tarafındaki erkek liderleri ve generalleri duymuşsunuzdur. Bunlar, tarihin tipik olarak hatırladığı insanlardır, ancak genellikle gölgelerde hareket ederek savaşları kazanan zor işleri yapan isimsiz kahramanları duymazsınız.

Böyle bir kişi, Virginia Hall adında bir kadındır.

Yazar Sonia Purnell, dikkat çekici hikayesini ironik bir başlık altında anlatıyor. Önemi Olmayan Kadın. Görünüşe göre Hall inanılmaz derecede önemliydi ve Nazi işgali altındaki Fransa'da direnişin örgütlenmesine tek başına yardım etti, ülke çapında gizlice hareket etti, sürekli olarak Gestapo ve Fransız yetkililerinden kaçarken, bir şekilde iletişimi korurken ve değerli bilgiler aktarırken İngiltere'ye.

Tüm bunları sadece kadınları ciddiye almayan bir dünyada bir kadın olarak yapmadı, dikkat çekici bir şekilde, bunu da tek ayakla başardı. Hall bir av kazasında bacaklarından birini kaybetti ve tahta protez kullandı, bu da onu sürekli peşinde olan yetkililer için daha da dikkat çekici hale getirdi.

Baltimore'da büyüyen Hall, bir kız olarak yurtdışına çıkmış ve Fransa'ya düşkünlük geliştirmiştir. Av kazasından sonra bile, 1940'ta Almanlar saldırdığında, sadece yardım etmek isteyerek Fransa'da bir ambulans kullandı. Daha sonra Londra'ya döndükten sonra, bir şekilde İngiliz hükümeti tarafından kurulmakta olan yeni bir casus ağına girdi. Fransa'yı tanıyan ve bağlantıları olan personeli yoktu, bu yüzden ona bir şans verdiler. Onları, savaşı değiştirmeye yardımcı olacak bir dizi çalışma ile ödüllendirdi. Daha sonra, Amerika savaşa katıldığında CIA, Stratejik Hizmetler Ofisi'nin öncüsü için çalışacaktı.

Başarıları arasında bir casus ağı, güvenli evler ve tedarik yolları inşa etmek vardı. Sessizce Fransız direnişinin örgütlenmesine yardım etti ve yerine oturduğunda paraları, silahları, yiyecekleri ve eğitimleri olduğundan emin oldu. Bir zamanlar Nazi yetkilileri tarafından iyi korunan bir hapishane kampında esir tutulan meslektaşlarının cesur bir kaçışını tasarladı. Ülkeden kaçmak zorunda kaldığında, engebeli Pirene dağlarının üzerinden derin karda İspanya'da güvenli bir yere tırmandı.

Bu başarılarına ve daha fazlasına rağmen, elbette yol boyunca açık bir cinsiyetçilikle uğraşmak zorunda kaldı ve Purnell, her anlamda aşağılık erkeklere nasıl rapor vermesi gerektiğini anlatıyor. Çoğu zaman sistemi atlayarak ve basitçe işi bitirerek kendi yoluna gitti.

Savaştan sonra ödüller ve övgüler varken, çoğunlukla onları görmezden geldi ve arka planda ameliyat olan biri olmaktan memnun görünüyordu. Daha sonra CIA için çalıştı ve burada yine cinsiyetçilik ve başarılarına genel bir saygı eksikliği ile uğraşmak zorunda kaldı.

Hall, tarih tarafından hatırlanan ve saygı duyulan bir figür olmalı – herkes için bir rol model, inatçı ısrarı, zekası ve anlayışı savaşı kazanmasına yardımcı olan bir kadın. Bu kitabı, onun cüretkar ve cesaret becerileriyle sürekli şaşkına çevirerek ve bu kusursuz araştırılmış kitap için olmasa bile böylesine şaşırtıcı bir kişinin tarihe kaybolmuş olabileceği gerçeğiyle bir kenara bırakamazdım.

Fiyat: 16 ABD doları Amazon'dan

Ayakkabı Köpek: Nike'ın Yaratıcısı Phil Knight'tan Bir Anı

Yazan (Simon & Schuster), 2016, 400 sayfa
Lightspeed Venture Partners'ın ortağı Nicole Quinn tarafından önerildi

Uzun yıllar rekabetçi bir sprinter oldum. Kafamı bu şekilde temizledim ve dengemi sağladım, bu yüzden kuruculara önerdiğim kitap Ayakkabı KöpekPhil Knight’ın kariyerine düşük maliyetli koşu ayakkabıları satarak nasıl başladığını ve onu 160 milyar dolarlık bir imparatorluğa nasıl dönüştürdüğünü anlatan öyküsü.

Okuduğumu hatırlıyorum Ayakkabı Köpek Yayınlandıktan kısa bir süre sonra ilk kez, Stanford'daki Knight Management Center'da, bir yandan kendi girişimimde çalışırken, diğer yandan da derecemi yeni bitirmiştim. Bu bina, MBA derecesini Stanford'dan alan ve 105 milyon dolar bağışladı üniversiteye.

Bu kitapla ilgili sevdiğim şeylerden biri de Knight'ın etkileyici pazarlamanın gücünü ilk keşfedenlerden biri olmasıydı – en ünlüsü Nike'ın Michael Jordan'la 1980'lerde bağlantısı. Anlaşma, gelecek vadeden bir şirket ile yükselen bir süperstar arasındaki eşitlerin ortaklığıydı ve hem spor ayakkabılarının hem de ünlülerin onaylarının dünyasını tamamen değiştirdi.

Knight’ın bu ortaklık hakkındaki açıklaması, kendi ortaklıklarımı asla hafife almamamı öğretti. Gwyneth Paltrow ve Lady Gaga gibi etkileyicilerle sırasıyla Lightspeed portföy şirketleri Goop ve Haus Laboratories'de çalıştığım için kendimi şanslı görüyorum. Bunları gerçek değer ve saygı ortaklıkları olarak ele alarak, Nike ve Jordan'ın onlarınkiyle yaptıklarını başarmayı hedefleyebiliriz.

Ayakkabı Köpek ayrıca ağızdan ağza pazarlamanın inanılmaz önemini benim için destekledi. Knight, ilk tam zamanlı çalışanı Jeff Johnson, bir çift Mavi Kurdele Kaplanı ile ortalıkta dolaşırken neler olduğunu yazıyor: "İnsanlar onu durdurup ayaklarını göstermeye devam ediyor ve onlar gibi düzgün ayakkabıları nereden alabileceklerini soruyorlar."

Portföyümüze katılmak için Calm ve Cameo'yu analiz ettiğimizde, ağızdan ağza kelime üretme potansiyellerini yakından inceledik ve her ikisinden de etkilendik. Nike'ın ilk günlerinde olduğu gibi ağızdan ağza, kalıcı gücü olan bir markanın hala önde gelen göstergelerinden biridir.

Knight’ın kitabı da bize küresel düşünmenin gücünü öğretir. Knight, 1980'de Çin'e doğru genişlemek için Nike’ın Japonya’daki yerini kullanmak için çoktan plan yapıyordu. Bugün, birçok güçlü ABD markası diğer ülkelerde hala düşük performans gösteriyor. Lightspeed'in Çin, Hindistan, İsrail ve Londra'da ofisler açmasının temel nedenlerinden biri, daha küresel bir ayak izi arayan şirketlere öngörü ve tavsiyeler sunmaktır.

En sonunda, Ayakkabı Köpek bugün yeni başlayanlar için sahip olduğumuz tüm finansman seçenekleri için beni minnettar yaptı. 1970'lerin başlarında Knight, Nike'ı küresel bir marka haline getirmeye çalışırken, halka arzlar mutlaka bir kutlama değildi. Organizasyonların bir sonraki seviyeye ulaşmak için ihtiyaç duydukları sermayeyi artırabilmelerinin tek yolu genellikle bunlardı. Knight, "Halka açılmasaydık, her şeyi kaybetme riskini almıştık" diye yazıyor. Halka arz yapmak istemiyordu, ancak şirketi büyütmek için tek seçeneğiydi.

Bu farklı bir evren şu anda yaşadığımızdan, bugün yeni başlayanlar için mevcut olan tüm farklı yatırım turları ve fonlarla, şirketlerin bir halka arz için başvurmadan önce ihtiyaç duydukları kadar uzun süre almalarına olanak tanıyarak, bu yolu seçmeye karar verdiklerini varsayarsak.

Bunlar, tavsiye etmemin nedenlerinden sadece birkaçı Ayakkabı Köpek. Her gün birlikte çalıştığım insanlarda ve şirketlerde gördüğüm girişimci ruhu mükemmel bir şekilde yakalıyor ve bana Knight'ın izinden gitmelerine yardımcı olmama ilham veriyor.

Fiyat: 11 ABD doları Amazon'dan

Bilgi: Bir Tarih, Bir Teori, Bir Sel, James Gleick

Nostaljik (Penguin Random House), 2011, 544 sayfa
TechCrunch Yönetici Editörü Danny Crichton tarafından önerildi

Bilgi – ne olduğu, ne zaman doğru olduğu ve ne için olduğu – son birkaç yılda teknolojinin en kalıcı temalarından biri oldu. Şu anda yanlış bilgi, algoritmik propaganda ve modern dünyanın epistemolojisinde ilerlememize yardımcı olmaya çalışan "sahte haberler" üzerine düzinelerce çalışma var. Yine de bu, insanların bir bilgi devriminden ilk kez geçmesi değil, sonuncusu da olmayacak.

James Gleick yazdı Bilgi neredeyse on yıl önce, ancak kitap her zamankinden daha alakalı geliyor. İçinde, bilgiden ne kastettiğimize, nasıl organize edildiğine ve kişiden kişiye nasıl aktarıldığına dair tam bir tarihsel genel bakış sunuyor. Tarihi incelemek kesinlikle büyüleyici bir mercek ve dünya hakkındaki bakış açımızı yeniden tanımlamak için sentezin gücünün en iyi örneklerinden birini temsil ediyor.

Burada ne var? Alfabenin ve sözlüğün icadı. Tehlikeye işaret etmek ve mesafeler üzerinden iletişim kurmak için davul ve işaret fişeklerinin kullanılması. Telgraf ve telefon. Matematiğin gelişimi ve özellikle bilgi teorisinin matematiği. Kuantum ve klasik hesaplama. Hepsi, insanın evren hakkında daha fazla bilgi ve anlayışa olan ihtiyacı hakkında kapsamlı bir anlatıya sarıldı. Ayrıca, fizik, matematik ve bilgisayar bilimlerindeki en parlak beyinlerden bazılarının da dahil olduğu bir grup aydınla tanışacaksınız.

Gleick, çoğunlukla bu iletişim teknolojilerinin sosyal sonuçlarına ara sıra ara vererek teknolojilerin teorisine ve icatına odaklanır. Her iletişim teknolojisi dalgasında fark ettiğiniz modellerden biri, her birinin indüklediği farklı kısa, orta ve uzun vadeli değişiklikler olduğu için, ikincisini daha çok isterdim. Geçtiğimiz on ya da iki yılda bilgi etrafında ne kadar hızlanma yaşadığımız göz önüne alındığında, halihazırda harekete geçirilmiş olan ne kadar daha fazla değişikliğin geleceğini gözlemlemek oldukça aşikâr.

Kısacası, Bilgi derinlemesine araştırılmış ve cazip bir tarihsel yolculuktur, bizi dünyamızda meydana gelen ezici değişiklikleri bağlamsallaştırmaya teşvik eder.

Fiyat: 16 ABD doları Amazon'dan

Yaşam Süresi: Neden Yaşlanıyoruz ve Neden Yaşlanmak Gerekmiyor? David A. Sinclair ve Matthew D. LaPlante

Atria Kitapları (Simon & Schuster), 2019, 459 sayfa
2048 Ventures'ın yönetici ortağı Alex Iskold tarafından önerildi

Harvard Tıp Fakültesi'nde genetik profesörü olan David Sinclair, hayatını yaşlanmanın araştırılmasına adadı. Ana fikir Ömür, son kitabı, insanların aslında doğası gereği yaşlanmaya ve ölmeye programlanmadığıdır. Bunun yerine Sinclair, kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı, kanser ve diğer başlıca ölüm nedenlerinin tek bir hastalığın – yaşlanmanın – tezahürü olduğunu savunuyor. Daha sonra, önümüzdeki on yıllarda en yeni bilimin nasıl önemli ölçüde yavaşlamaya ve sonunda yaşlanmayı tersine çevirmeye yardımcı olacağını ve insanların 150 yaş ve ötesine kadar yaşamasını sağlayacağını açıklıyor.

Kitap, Sinclair’in araştırmalarının, yaşlanmayı geciktirmeye yönelik pratik tavsiyelerin, sağlık hizmetleri ve tıbbın çıkarımlarının, yaşlanma karşıtı felsefenin ve önemli ölçüde daha uzun yaşam süresinin akıllara durgunluk veren toplumsal çıkarımlarının büyüleyici bir karışımını içermektedir.

Fiyat: 15 ABD doları Amazon'dan

Jonathan Strange ve Bay Norrell, Susanna Clarke tarafından

Bloomsbury, 2005, 864 sayfa
Anthony Ha, TechCrunch kıdemli yazarı tarafından önerildi

Bir kopyasına sahibim Jonathan Strange ve Bay Norrell yıllardır rafımda duruyor, ancak (kelimenin tam anlamıyla) bin sayfalık cildi başlatacak kadar motive olmadım, ta ki yazarı Susanna Clarke, The New Yorker'da birkaç ay önce tanıtıldı.

Oğlum, beklediğim için kendimi aptal gibi mi hissediyorum? Roman başından sonuna kadar mutlak bir zevk ve onu başlatır başlatmaz kendimi 10 sayfa (veya 50 veya 100…) daha okumak için boş zamanlarını çalmaya çalışırken buldum.

Roman, sihrin gerçek olduğu alternatif bir İngiltere'de geçiyor – ya da bize öyle söylendi. 1806'ya gelindiğinde, hikaye başladığında periler ortadan kayboldu ve tek sihirbazlar "teorik" oluyor ve zamanlarını gerçek büyü yapmak yerine büyülü tarihi araştırmakla geçiriyorlar.

Büyü sanatlarında oldukça huysuz ve münzevi bir bilim adamı olan Gilbert Norrell, tüm bunları değiştirir. The Learned Society of York Magicians tarafından meydan okunan Bay Norrell, katedralin tüm heykel çalışmalarını hayata geçirerek güçlerini açığa çıkarır. Daha sonra İngiliz sihir pratiğini canlandırmayı umduğu Londra'ya gider. Sonunda, Jonathan Strange adında eşit derecede yetenekli bir sihirbaz yetiştiriyor – Strange daha genç, daha atılgan ve daha dürtüsel ve çiftin arkadaşlığı kısa sürede bir rekabete dönüşüyor.

Bu, Napolyon savaşlarından her şeyi, sevdiklerinizi ölümden geri getirmenin bedelini ve Kuzgun Kral olarak bilinen gizemli bir figürün tarihini kapsayan hikayenin en çıplak taslağıdır. Jonathan Strange ve Bay Norrell uzunluğunu tamamen haklı çıkarır – herhangi bir şey varsa, tüm bir üçlemenin parselini hızlı tempolu tek bir ciltte toplar.

Bundan sonra ne olacağını keşfetmenin zevkinin ötesinde, Clarke'ın yarattığı karakterlerle ve dünyayla zaman geçirme fırsatını çok beğendim. Jonathan Strange ve Bay Norrell gerçek insanlar gibi görünürken, alternatif tarihi (genellikle eğlenceli dipnotlarda ortaya çıkar) gerçek tarih gibi hissediyor.

Ve hatırlayabildiğim herhangi bir romandan daha çok, Jonathan Strange ve Bay Norrell sihri tarif edilemeyecek kadar garip bir şeymiş gibi gösterir – sadece bir yazar hilesi veya kinaye değil, sadece yetenekli bir sihirbazın (veya yazarın) ortaya çıkarabileceği gizli bir gerçeklik katmanı.

Fiyat: 10 Amazon'dan

Ekshalasyon: Ted Chiang'in hikayeleri

Knopf (Penguin Random House), 2019, 368 sayfa
TechCrunch Yönetici Editörü Danny Crichton tarafından önerildi

Kısa hikaye koleksiyonu üzerine deneysel bir kitap kulübü kurduk Ekshalasyon, bağlantı, insanlık ve biraz zaman tüneli hakkında çeşitli temaları araştırıyor. Çan'ın ilginç olay örgüsü araçları tasarlama ve bunları güzel düşünme ve yansıma fraktallerine genişletme konusunda doğaüstü bir yeteneği var. Kitabı kesinlikle okuyun ve bu yılın başlarında TechCrunch'ta anlattığımız hikaye bazında tartışmamıza göz atın:

Fiyat: 15 ABD doları Amazon'dan