Clue, dijital kontraseptif başlatmak için FDA izni aldı


İpucu, femtech kategorisinde saygı duyulan ilk öncü dönem izleme uygulaması Yaklaşık 13 milyon kişi tarafından kullanılan bu ürün, kullanıcılara bir doğum kontrol aracı olarak istatistiksel bir yumurtlama tahmini sunacak dijital bir doğum kontrol yöntemini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

ABD'de Clue Birth Control lansmanı “bu yıl” planlanıyor. Ekip henüz tarih konusunda daha spesifik olmayacak.

Fiyatlandırma "premium" olacak, ancak şimdilik tam maliyeti de gizli tutuyorlar.

Berlin merkezli şirket bugün, 2021'de ABD lansmanının önünü açarak, önümüzdeki ürün için FDA izni aldıklarını duyuruyor.

Avrupa, lansman listelerinde bir sonraki bölgedir, ancak gerekli düzenleyici izinler, piyasaya sürülmenin aşamalı olarak pazara göre değişeceği anlamına gelir.

Başlangıç ​​ayrıca, ABD'de tıbbi cihaz sınıfı düzenlemeye tabi bir kuruluş haline gelmeyi yansıtmak için şirketin liderliği de dahil olmak üzere yakın zamanda bir dizi operasyonel değişiklik yaptı.

Kısa versiyon, kurucusu ve CEO'su Ida Tin'in yönetim kurulu başkanı olmak için yükseldiği, Audrey Tsang (önder üründü) ve Carrie Walter (eski adıyla baş danışman) artık Clue'nun eş CEO'ları.

TechCrunch, son haberleri hakkında bilgi almak için Clue’nun baş tıp görevlisi Lynae Brayboy ile birlikte üç kadınla sohbet etti.

İpucu Doğum Kontrolü

Clue, doğurganlık için istatistiksel bir tahmin sunan bir uygulamayı piyasaya süren ilk firma değil, ancak ilk hareket edenlerden farklı olarak, Doğal Döngüler – hangi kazandı FDA izni 2018'de geri döndü – Clue Birth Control ürünü "tamamen dijital" olarak faturalandırılıyor; aka kullanıcının günlük vücut sıcaklığını ölçmesine gerek kalmadan çalışacaktır.

Diğer bedensel değişikliklerin izlenmesine de gerek yoktur (örneğin servikal sıvının izlenmesi). Yöntem, kadınların düzenli olarak tek bir veri noktası girmesine dayanmaktadır: Adet dönemlerinin başlangıç ​​tarihi.

Bu, Clue'nun benzer etkinlik marjları içinde elde ettiği (aşağıya bakın), pazara ilk giren rakibe kıyasla "kullanım kolaylığı" açısından büyük bir adım gibi göründüğü anlamına geliyor.

Clue’nun algoritmik tahmini, Bayes modellemeye dayalıdır – uygulama, kullanıcının döngüsünün birkaç günü boyunca yüksek riskli bir pencere gösterir ve bu sırada korunmasız cinsel ilişkiye girmek kadının hamile kalmasına neden olabilir. Tersi doğru olduğunda düşük riskli bir pencere gösterir.

Bu pencerelerin uzunluğunun, kullanıcı daha fazla veri girdikçe değişmesi muhtemeldir; risk penceresi daha uzun başlar ve uygulama, kendi bireysel döngü verilerine göre daha kişisel hale geldikçe tipik olarak küçülür.

Bayes modellemesi tıpta birçok farklı uygulama için kullanılmıştır. Bunun yaptığı şey, popülasyon verilerini almak ve bu popülasyon verilerini bir algoritmaya – matematiksel bir model olan – ve [that] temelde, bisiklet ve yumurtlama açısından popülasyonda bulunanlardan ödünç alıyor, ”diye açıklıyor Clue’nun ilk baş sağlık görevlisi olarak geçen yaz atanan Brayboy.

"Bereketli bir penceremiz olmadan önce [i.e. displayed in the Clue period-tacking app to illustrate the stages of a cycle] – bu güvenilir ve test edilmiş bir doğum kontrol modeli değildir. Bu yüzden şimdi bayes modelleme konseptini kullanıyoruz ”diyor. "Zamanla kişiselleşiyor. Böylece, birey döngüsünün birinci gününü koyduğu gibi, yüksek riskli günler ile düşük riskli günlerinin zaman aralığını kişiselleştirebiliyoruz.

"[The high risk window] uzun süre başlayacak… Genellikle döngü içinde 16 gün olur, ancak zamanla kısalır. Muhtemelen 11 günden fazla kısaltılmayacak. "

Ürünün bir kontrasepsiyon işlevi görmesi için, kullanıcıların yüksek riskli günlerde seksten kaçınması veya ek koruma (prezervatif gibi) kullanması gerekir. Bu nedenle, bazı yerleşik doğum kontrol alternatiflerinden daha kapsamlı bir yöntemdir (özellikle RİA'ya kıyasla; rahim içi cihaz). Düşük riskli günlerde Clue kullanıcıları, uygulamanın hamile kalmamak için (düşük) doğurganlık riskine ilişkin istatistiksel tahminine güveniyor.

Clue, ürünün 'tipik kullanım' altında istenmeyen gebeliği önlemede% 92 etkili ve 'mükemmel kullanım' altında% 97 etkili olduğunu gösterdi – doğum kontrol etkinliğini ölçmek için standart araştırma terminolojisine atıfta bulunarak (ikincisi, ürünün tam olarak aynı şekilde kullanıldığı anlamına gelir) kadın her seks yaptığında ve bazı kullanım hatalarını hesaba katan 'tipik' kullanıma karşı talimat verilir).

Bu yüzdelerin pratikte anlamı, tipik kullanımda, Clue’nun dijital doğum kontrolünü bir yıl boyunca kullanan 100 çiftten sekizinin hamile kalacağı tahmin edilmesidir. Bununla birlikte – mükemmel kullanım senaryosunda – başarısızlık oranı, bir yıllık kullanımda 100 üzerinden üç olacaktır.

(Karşılaştırma için Natural Cycles, ürününün tipik kullanımda% 93, mükemmel kullanımda ise% 98 etkili olduğunu söylüyor. Guttmacher EnstitüsüABD araştırması – hap tipik kullanımda% 93, mükemmel kullanımda% 99 etkilidir; ve erkek prezervatifleri tipik kullanımda% 87, mükemmel kullanımda ise% 98 etkilidir.)

İpucu, kaç kullanıcının kaydolmayı beklediğini açıklamıyor – ancak ürünü pazara sürmek için geçen sürenin uzunluğu, Clue Birth Control'ün sürdürülebilir bir kullanıcı tabanı bulacağından emin olduğunu gösteriyor. (En az 2019'dan beri sessizce geliştirme üzerinde çalışıyor – ancak sorduğumuzda ürünün işlerde yalnızca "uzun süredir" olduğunu söyleyecektir.)

Clue’nun dijital kontraseptifini piyasaya sürmek için harcadığı fazladan zaman, iyi harcanan zaman gibi görünüyor. Örneğin, Clue Doğum Kontrolünün temelini oluşturan istatistiksel yöntem, ileriye dönük bir etkinlik yoluyla, sıkı bir pazar öncesi klinik teste tabi tutulmuştur. Deneme hangi sonuçları 2019'da geri bildirdi.

Tsang, "Uzun zamandır geliştirme aşamasında çünkü böyle çalışmak ve bunun gibi bir şeyin etkinliğini kanıtlamak uzun zaman alıyor" diyor. "Ürün açısından da bunların deneyimler olduğundan emin olmak istiyoruz [that are] anlaşılması kolaydır ve bu, bu tür bir ürünün güvenliği ve etkinliğiyle eşleşir. Bu da öyle.

"Kullanılabilirliği de o cephede doğrulanmış bir şey geliştirdiğimizden ve bunu güvenle ve kullanıcıların bunu ne kadar iyi anlayacağını tam olarak anladığımızdan emin olmak uzun zaman alıyor."

Yumurtlama tahmin algoritması, 700'den fazla kadını içeren bir yıllık, tam ölçekli, temsilci (ABD nüfusu), bağımsız bir klinik deneyden geçirildi. Bu, Georgetown Üniversitesi Üreme Sağlığı Enstitüsü'ndeki (IRH) araştırmacılar tarafından, deneme amacıyla DOT (Dinamik Optimal Zamanlama) adlı bir araştırma uygulaması kullanılarak Cycle Technologies adlı üçüncü bir şirketle ortaklaşa gerçekleştirildi.

Clue, DOT'un varlıklarını (hem algoritma hem de uygulama) 2019 yazında edindiğini ve şu anda Clue Birth Control olarak kendi uygulamasına uyguladığı klinik olarak doğrulanmış teknoloji olduğunu söylüyor.

Walter, "Bu, oraya bir ürün koymak, işe yarayıp yaramadığını görün ve verileri toplamak yerine, klinik bir araştırma olarak tasarlanmış, 'uygun', tam ölçekli bir klinik araştırmaydı," diyor. Bu akademisyenler tarafından yapıldı. Ardından algoritmayı ve uygulamayı satın aldık ve uygulamanın özelliklerini Clue'nun bir özelliği olan Clue Birth Control'e uyguladık. "

"Klinik deney size hem algoritmanın ne yaptığını hem de kullanıcının uygulamayla nasıl etkileşim kurduğunu gösteriyor. Algoritma hikayenin sadece bir parçası olduğu için ana kısım, bir kadının neler olup bittiğini anlayabilmesi, takip edip kontrol edip ardından bilgiyi harekete geçirebilmesidir ”diye ekliyor.

Clue Doğum Kontrolü için FDA onay süreci, algoritmanın istatistiksel tahminlerinin etkinliğinin ve ayrıca Clue'nun bilgileri kullanıcılara nasıl sunduğunun incelenmesini içeriyordu. Yani tüm paket regülatör tarafından incelenmiştir. (Açık olmak gerekirse, DOT uygulaması FDA onaylanmamıştı; bunun yerine Clue, klinik olarak test edilen algoritmayı kendi uygulamasında uyguladı ve paketi FDA izni için sundu.)

Walter, "Çok özel bir ürün için tıbbi bir cihaz olarak FDA onayını aldığınızda – o zaman onu alıp onlarla uğraşamazsınız," diyor. Bu yüzden daha fazla yinelemenin olacağından eminim. Bu, yeni bir tür doğum kontrol yönteminden biri olan yinelemedir – ancak şu andan itibaren uygulamamıza giren şey, FDA'nın gördüğü ve onayladığı şeydir. Dolayısıyla, önemli yaratıcı çalışmalara koyduğumuz tek parça, kullanılabilirlik arayüzünün tamamen kullanıcılar tarafından test edilmiş ve güvenli olduğundan emin olmaktı. "

İleriye dönük olarak, Clue’nun iş süreçleri sürekli düzenleyici incelemeye tabi olacak – bu, Tin’in "devasa bir olgunlaşma süreci" olarak tanımladığı girişim için önemli bir değişiklik.

TechCrunch'a "Gerçekleşen işin bir diğer büyük kısmı yaşamak ve denetime tabi bir şirket olmak" dedi. "Bu başlı başına çok büyük bir değişiklik ve çok büyük miktarda iş… Yani bu olması gereken başka bir şey. Yani, kullanıcıların gördüğü pazara sunduğunuz şeylerden biri ancak şirket olarak gerçekten tamamen yeni bir şekilde faaliyet göstermeniz gerekiyor – bu, yaşadığımız çok büyük bir olgunlaşma sürecidir. "

"Bebek yürüyebilir ve konuşabilir gibi ve aslında daha çok bir ergen gibi ve şimdi evden ayrılmak gibi – ve bunu yapabileceğinizi söylüyorum!" femtech girişiminin FDA tarafından denetlenmesini görmenin nasıl bir his olduğu sorulduğunda ekliyor.

Uygunluk

Elbette yoksunluk dışında hiçbir doğum kontrol yöntemi% 100 etkili değildir. Ancak farklı doğum kontrol yöntemlerinin değişen etkinlik yüzdelerini karşılaştırmak, kişisel doğum kontrol tercihlerinin ne kadar olduğu düşünüldüğünde çok yardımcı olmayabilir.

Dijital bir kontraseptifin kesinlikle dikkate alınması gereken bir dizi artı ve eksisi vardır. Ve Clue, ürününün herkes için uygun olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Üst satır: Clue, Clue Doğum Kontrolünün yalnızca düzenli adet gören 18-45 yaş arası kadınlar için uygun olduğunu söylüyor. (Ayrıca şunu da yazıyor: Kullanıcılar ayrıca adet dönemlerini takip edebilmeli; uygulamayı her seks yaptıkları gün kontrol edebilmeli ve prezervatif kullanmaya veya yüksek riskli günlerde hamilelikle sonuçlanabilecek seksten kaçınmaya hazır olmalıdır.)

Açıktır ki, potansiyel kullanıcıların kaydolmadan önce tartmaları gereken düzenli bir döngünün ötesinde çeşitli ek hususlar vardır. En azından belirtilen gebelik riski derecesiyle ilgili rahat olmak.

Bu aynı zamanda doğum kontrolünün tüm FABM (doğurganlık farkındalığına dayalı yöntemler) için de geçerlidir – eski moda, dijital olmayan / manuel izleme sürümü (bazen ritim veya takvim yöntemi olarak adlandırılır) dahil. Ancak Natural Cycles ve Clue Birth Control gibi uygulama tabanlı ürünler şüphesiz FABM'yi daha fazla kadın için erişilebilir hale getiriyor. Bu, uygunluğun iletişim kurmanın – ve hatta zorlamanın – bu kategoride sorumlu ürün geliştirmenin kilit bir bileşeni olduğu anlamına gelir.

Bunun nedeni, doğurganlık bilgilerini değiştirmek için gerekli olan bağlılık düzeyi ve ayrıntılara gösterilen dikkatin FABM'yi bazı doğum kontrol seçeneklerinden daha karmaşık hale getirmesidir. Örneğin bir RİA, bir kadın yerleştirildikten sonra herhangi bir şey yapma ihtiyacı duymadan çalışır. Hap aynı zamanda daha basittir – sadece bir kadının her gün bir tablet almayı hatırlamasını gerektirmesi bakımından.

Aynı zamanda, hormonal kontrasepsiyonun herkes için olmadığı veya herkesin erişemeyeceği de açıktır (örneğin, ABD'li kadınların özellikle burada önemli bir nokta olarak kontrasepsiyona erişme zorluğunun arttığına işaret eden Brayboy). Ve uygulama tabanlı bir kişiselleştirilmiş doğum kontrol yönteminin rahatlığı, yeni nesil kadınları bir alternatif denemeye çabucak ikna etti. (Natural Cycles, geçen yıl dünya çapında yaklaşık 1,5 milyon kullanıcı bildirdi.)

Yine de, uygulama tabanlı rahatlık yanlış adımları da beraberinde getirebilir. Avrupa'da lansmanından sonra 2017 Natural Cycles hızla eleştirildi yanıltıcı ve agresif sosyal medya pazarlaması. Aynı zamanda İsveç'te araştırıldı kendi pazarındaki bir hastane, uygulamayı kullanan kadınlardan bir dizi istenmeyen gebelik bildirdikten sonra. Bu araştırma, gebelik sayısının iddia edilen etkinlik marjı içinde olduğunu doğrulamasına rağmen Natural Cycles, düzenleyici ile anlaştı. Ürününün başarısız olma riskini netleştirmek.

Dolayısıyla, dijital doğum kontrolünün nasıl sunulduğu hayati bir husustur.

Clue, Clue Birth Control için uygunluğu nasıl ilettiği konusunda herhangi bir risk alıyor gibi görünmüyor – potansiyel kullanıcılar, yalnızca söyle hak sahibidirler ancak kendi döngüleri de dahil olmak üzere önemli bilgiler sunarak uygunluklarını kanıtlarlar.

Kullanıcı uygunluğu gösteremezse uygulama, Tsang'ın dediği gibi "önyükleme yapacaktır". Daha sonra bir süre için dışarıda kalacaklarını, böylece geri dönüp farklı cevaplar deneyemeyeceklerini söylüyor. Döngüleri ürünün düzgün çalışamayacak kadar düzensiz hale gelmesine rağmen, benzer şekilde kullanımlarının devam etmesi engellenecektir.

"Clue Doğum Kontrolüne kaydolmaya çalıştığınız anda çok detaylı bir değerlendirme süreci var" diyor. "Size gerçekten soruların kendisinde ve nasıl yanıtladığınız bir dizi soru soruyor – altında bir açılır menü olan bir soru gibi – bunları nasıl ayarladığımızda bile, kullanıcıların gerçekten bunu yapmak zorunda kalmasını sağlıyor. açıkça uygun olduklarını söylüyorlar. Bu doğru / yanlış türden bir durum değildir. Bu 'kaç yaşındasın'?… Bu açık soruları soruyoruz, bu yüzden aslında bu bilgileri kullanıcıdan, düzenlendiği için bu özelliği kullanmaya gerçekten uygun olduklarından emin olabileceğimiz bir şekilde çekiyor. kullanılacak olan."

Walter, “Bu sürecin kendisi FDA tarafından ayrıntılı olarak incelendi” diye ekliyor. "Bu, telefonunuzun mahremiyetinde kullanabileceğiniz bir cihaz – başka hiç kimsenin buna dahil olması gerekmiyor – bu nedenle huninin doğru olması gerçekten önemli ve bu yüzden çok detaylı olarak bahsettiğimiz bir şey.

"Ve bilmeniz gereken bir şey, döngünüzün başladığını fark etmedikçe bu soruları cevaplayamayacağınızdır. Çünkü bilmeniz gereken, genellikle bu kadar uzun döngünüzdür. veya bu kadar uzun. En uzun döngünüz neye benziyor? Son 12 ayda en kısa döngünüz nasıl görünüyor? "

"The [FDA] açıklık, sunulan ürünle ilgilidir. Ürün – tamamen tek bir veri girişine ve istatistiksel tahminlere dayandığı için – açıkça belli bir düzeyde… 'düzensizlik' var, ”diye ekliyor Walter. "Dönemleriniz çılgınca tahmin edilemezse, bu işe yaramayacak. Bilim ekibimiz diyor ki … şu anda bisiklet süren kadınların yaklaşık% 70-80'i bant genişliği kapsamına girebilecek bant genişliği içinde kalıyor.

"20-40 günlük döngüler ve aralarında 9 gün veya daha az değişiklik var. Bu yüzden o güne kadar bilmek zorunda değilsin. "

"Mükemmel olmanın imkansız olduğunu biliyoruz ve bu nedenle insanlara tipik kullanımın% 92 olduğunu söylemeye özen gösteriyoruz ve bu yüzden kendimizi hiç de abartmaya çalışmıyoruz. Ve bu, ABD’deki kullanıcılar tarafından yaygın olarak yapılan birçok şeyi yapmaktan daha iyi, "diyor Brayboy.

"Hap ve RİA'nın çok tanımlanmış riskleri var" diye ekliyor. "Bu nedenle, esasen bu yöntemler kadar etkili olmadığımızı açıklıyoruz, ancak kullanıcılarımızın potansiyel olarak fayda sağlayacağını çünkü bazıları bu yöntemlere herhangi bir nedenle tahammül edemiyor."

"Maalesef pek çok insan, çiftleşme kesintisi ve birçok insan harika olan prezervatiflere güveniyor, ancak etkili olabilmeniz için her seferinde prezervatif kullanmanız gerekiyor. Ve böylece bu bireyler, döngülerinin neresinde olduklarına dair bir fikre sahip olmaktan gerçekten faydalanabilirler ve bu sadece bir fikir değil, evlerinin mahremiyetinde kullanabilecekleri titizlikle incelenen bir algoritmadır ”diye devam ediyor Brayboy.

"Pek çok Amerikalı kadın için doğum kontrolüne gerçekten erişmek gerçekten zorlaşıyor. Biri iş kaybı nedeniyle; ikincisi, yüksek mahkeme tarafından 2020'de doğum kontrol sigortası kapsamından çıkma kararı nedeniyle. Ve bu, sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla işbirliği içinde yapabilecekleri bir şeydir, ancak eczaneye gitmeleri gerekmez ve umarız insanlar bunun kullanımının kolay olduğunu görürler. Kullanımı gerçekten çok kolay. Sen asla [don’t] Bu doğum kontrol yöntemini kaybetmemeniz için telefonunuzu evde bırakın. "

Dijital kontrasepsiyon kullanıcıları için bir diğer önemli husus, korunmasız cinsel ilişkinin cinsel yolla bulaşan hastalıklara (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) karşı hiçbir koruma sağlamamasıdır. ABD'de son yıllarda artıyor.

Bu nedenle Clue, ürününü, birlikte yattıkları insanların cinsel geçmişini bilmeyenler yerine istikrarlı ilişkiler içinde olan ve / veya partnerleri ile birlikte düzenli olarak taranan kadınlar için tavsiye ediyor.

Tin, "Başından beri sadece insanların gerçekten iyi bir ürün olduğu bu ürünü kullanmasını istediğimiz bir tür önermeydi" diyor. "Sanki bu ürünü geliştiriyor gibiyiz çünkü pek çok kişinin ondan yararlanacağını düşünüyoruz ve buna ihtiyaç duyan birçok insan gördük ve bu yüzden özü bu. Yardımcı olmak istiyoruz. İyi bir çözüm olmadığı için insanların onu kullanmasını istemiyoruz. Ve biz onu böyle inşa ettik. "

Clue Doğum Kontrolü için 'mükemmel / ideal' kullanıcının kim olduğu sorulduğunda Brayboy bunu şöyle ifade ediyor: "Bu, bir doktor olarak öngördüğüm gibi, önümüzdeki birkaç yıl içinde hamile kalmak isteyen ancak buna hazır olmayan ve hamile olan biri. Her ne sebeple olursa olsun hormonal doğum kontrolünü kullanmak istemiyor ve halihazırda prezervatif kullanıyor.

"Demek şu anda hamile kalmak istemeyen ama hazırlık yapan, plan yapan ve uzun süre etkili bir şey istemeyen biri."

Ayrıca, en etkili doğum kontrol yöntemlerinin çoğunun (yaklaşık% 99,9 olan "levonorgestrel RİA veya Mirena gibi") dezavantajları olduğunu – kadının rahmine yerleştirilmesi ve çıkarılması gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca, endometriyum üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olabileceklerini öne sürüyor.

"Yani [Clue Birth Control] önümüzdeki birkaç yıl içinde tamam karar verirseniz hamile kalmak istediğinizi kesinlikle bırakabileceğiniz bir şey [following the regime] ve hamile kalabilirsin. Ayrıca aynı zamanda döngüleriniz hakkında daha iyi bir fikriniz var – bu da size ek fayda sağlıyor ”diye ekliyor. "Yine, bizim endikasyonumuz 18-45'tir, ancak 20'li ve 30'lu yaşlarının sonlarında olan birçok insan bunun için ideal aday olacaktır."

Tin ayrıca, ABD ve dünya genelinde "şaşırtıcı miktarda istenmeyen gebeliklere" işaret ediyor ve şu anda birçok kadının, herhangi bir nedenle, herhangi bir doğum kontrolü kullanmadığına dikkat çekiyor. Dolayısıyla, uygulama tabanlı bir doğurganlık tahmini onlar için işe yarayan bir alternatif olabilir.

Brayboy, ABD'de istenmeyen gebeliğin yaklaşık% 45 olduğunu, ancak bazı etnik gruplarda% 69'a kadar çıkabileceğini belirtiyor. Amerikan OBGYN Koleji.

"İstenmeyen hamileliği incelemek de zor çünkü insanlar tipik olarak hamile kalmayı planlamıyorlar ve bu da işi zorlaştırıyor. Ama bu [app-based FABM] bir yol – ayrıca insanlar önümüzdeki birkaç yıl içinde ailemi nasıl planlamak istediğimi gerçekten düşünebilirler mi? Ve bu yüzden, insanların gerçekten ebeveyn olmayı düşünmeye başlamaları için gerçekten güzel bir yol. "

Clue Doğum Kontrolü pazarlaması, Tsang'a göre insanların dijital doğum kontrolünü tercih etmenin "ciddi bir seçim" olduğunu yansıtacak.

“İnsanların hiçbir doğum kontrol yönteminin% 100 etkili olmadığını anlamalarını sağlıyoruz. Ve bu bir seçim – ve bu onların yaptıkları ciddi bir seçim ”diyor. "Pazarlamamızda insanların bu seçimi yapmalarına, kendileri için doğru olan seçimi yapmalarına yardımcı olmayı planlıyoruz. Riskler, nasıl çalıştığı ve ne anlama geldiği konusunda şeffaf olun. "

"Sosyal medya ve etkileyici pazarlama yapmak için büyük planlarımız olmadığını söyleyebilirim" diye ekliyor. "Ancak yine, ikimizin de etiketleme hakkında konuşmamızı sağlayan bu standart işletim prosedürlerine sahibiz, ürünümüz hakkında tam olarak ne olduğunu yansıtacak şekilde konuşuyoruz."

Düzenlenecek yeniden teçhizat

Clue’nun liderlik ekibinde yukarıda bahsedilen değişiklikler, düzenlenmiş bir şirket olarak yeni statüsünün bir yansıması olarak, iç süreçlerinin daha geniş bir şekilde yeniden yapılandırılmasıyla birleştirildi.

"Pek çok insanın farkında olmadığı bir şey, piyasada tıbbi bir cihaz bulundurmanıza izin verilmesi için tüm şirketinizi kapsayan bir kalite yönetim sistemi çalıştırmanız gerektiğidir. Ve bildiğiniz gibi, teknoloji girişimlerini ele alıyorsanız, teknoloji girişimlerinin çalışma eğilimi bu değil! " diyor Walter.

"Bu nedenle, sağlığınızla ilgili önemli yaşam kararları vermek için bir uygulama kullanacaksanız, ürünlerini kalite kontrollü bir şekilde geliştirdiklerinden emin olmak istersiniz. Ve tabii ki piyasada bulduğunuz ve neredeyse% 100 tıbbi cihaz olmayan herhangi bir uygulama bu şekilde çalışmayacaktır. Yapmamız gereken şeylerden biri – ve ürünü pazara sunduğumuzda denetleneceğimiz – tasarımdan yazılım geliştirmeye, test etmeye, kullanıcı testine kadar tüm süreçlerimizi göstermektir. bu şeyler, her adımda kalite kontrolüne tabi tutulur. İşte son iki yılda yaşadığımız büyük değişiklik bu. "

Tin, "Bu gerçekten büyük bir değişiklik" diye ekliyor. "Ve bizim için takımı gerçekten iyi bir şekilde ilerletmek önemliydi – kim olduğumuzu kaybetmemek. Bunu, yeni bir ninja becerisi edinme olarak düşünüyoruz – kim olduğumuza eklediğimiz, yapmayı öğrendiğimiz yeni bir şey – böylece hala kullanıcı odaklı olabilir ve önemsediğimiz ve her zaman sahip olduğumuz tüm nitelikleri koruyabiliriz. önemsiyordum ama şimdi bunu bu kalite yönetim sistemi altında daha yüksek bir seviyede yapıyor.

"Bence bu kim olduğumuzla çok iyi uyuşuyor, çünkü esasen kalite yönetim sistemi, esasen kullanıcılar için kalite, risk ve özenle ilgili – ve insanların gerçekten büyük, önemli şeylerde gezinmesine yardımcı olan bir ürün ortaya koyarken çok fazla sorumluluk hissediyoruz. hamile kalmak, hamile kalmamak gibi, bu yüzden süreçlerimizin bu sorumluluk seviyesine uyduğundan emin olmak konusunda kendimizi iyi hissediyoruz. Bu şekilde takımı ilerletmek kolay oldu ama bunun çok büyük bir iş olduğunu söyleyeceğim.

"Kaç bin sayfalık teknik dokümantasyon gönderdiğimizi bilmiyorum vb. Gerçekten büyük bir revizyon gibi. Bu yüzden, çok yeni bir şekilde çalışırken hala Clue gibi hissetmeye devam edebiliyor olmamız beni oldukça mutlu ediyor. Çünkü çok sıkıcı da olabilirdik – büyük, kurumsal gibi – ama biz bu değiliz ve bu önemli çünkü elbette kullanıcıları önemsemeye devam etmek istiyoruz. "

Tüm ekstra evrak işleri için Tsang, Clue’nun bir şirket olarak misyonunun değişmediğini ve değişmediğini söylüyor.

"Çok değer odaklı. Yüksek kaliteli ve riski değerlendirmek ve riski azaltmak için açık bir prosedüre ve açık süreçlere sahip olduğumuz bir şey ortaya çıkarmak için buradayız. Ve bunların hepsi kadınları sağlıklı seçimler yapma konusunda güçlendiren bir femtech şirketi olmakla uyumlu değerler ”diyor.

"Kimse oraya gidip insanların sağlığı ile hızlı ve gevşek oynadığımızı söyleyemez. Kimse bunu yapmak istemez, ancak üçüncü bir tarafın sizi izlemesine yardımcı olur – ve denetime tabi bir şirket olmanın anlamı budur. Bu, omzunuzun üzerinden bakan ve kontrol eden demokratik olarak sorumlu devlet kurumlarının olduğu anlamına geliyor, ”diye ekliyor Walter.

"Ve bence femtech'in son zamanlarda – yasal olarak – geldiği eleştirilerden bazılarına bakıyorsanız, çünkü orada tamamen düzenlenmemiş her türlü uygulama var, kimse nereden geldiklerini bilmiyor, kimse bilmiyor İş modellerinin ne olduğu, kimse gerçekte ne yaptıklarını bilmiyor. Ve bu, ters yönde güçlü bir harekettir.

"Bundan kaynaklanan kısıtlamaları ciddiye alıyoruz … Ida'nın dediği gibi bu süreçte eğlencemizi kaybetmemeye çalışacağız."

Ekip ayrıca, düzenlenmiş bir kuruluş olmaktan kaynaklanan daha geniş fırsatlar görüyor.

Brayboy, "Bunun misyonumuzu genişlettiğini düşünüyorum" diyor. “Periyot takibi genel sağlık için gerçekten önemli ancak bence bu, bireylerin FABM'yi modern bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor – ve FABM'nin kendisi, bireylerin kendi döngüleri içinde doğurganlıklarını uzun vadede etkileyebilecek şeyleri ve bazı teşhisleri almalarına yardımcı olabilir. erken yaşta doktorlarıyla konuşmak önemlidir, bu yüzden bakıma erkenden başvururlar. Bu nedenle, kullanıcılar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları ile bu ortaklığa sahip olmayı umuyoruz. "

"Yapacak planlarımız yok [comparative studies with other types of contraception] ancak söylemek istediğim şey şu ki, bir pazar sonrası gözetim planımız var ve ortak çalışanlarla çalışmalar yapıyoruz – Clue Doğum Kontrolü çıkmadan önce akademi ile işbirliği yapmaya başladık, bu yüzden bu bizim yapacağımız bir şey yapmaya devam edin ”diyor. "Wgelecekte yapacağımız şey ise klinik toplantılara gideceğiz ve insanların bizimle işbirliği yapmasına olanak tanıyacak ve sunum yapacağız. Ve bence bu, bilim adamlarının, bilim adamlarının ve doğum kontrol araştırmacılarının bize bakmaya devam etmeleri için kapılarımızın açık olması gerçekten önemli. Ve bunu yapmak istiyoruz çünkü tamamen bilimle ilgiliyiz – bilime dayanıyoruz. Ve bu görev yüzünden Clue'ya geldim. "

Tin, "Bizim için, isterseniz verilerle daha fazla ve daha gelişmiş şeyler yapmaya devam etme yeteneği de var" diye ekliyor. “Elbette ki önemli çünkü insanların pek çok ihtiyacı var, eğer onlara cevap verecekseniz bunun düzenlenmesi gerekiyor. Düzenlendikleri doğru. Şimdi düzenlenmiş bir şirket olarak nasıl faaliyet göstereceğimizi öğreniyoruz – biz vardır düzenlemelere tabi bir şirket olarak faaliyet göstermek – bu bize daha derin olan bu ihtiyaçları karşılamaya devam etme yeteneği veriyor. "

Walter, düzenlemesiz uygulamalar denizinde tıbbi bir cihaz olarak yasal gözetime tabi olan bir tüketici uygulaması olmanın rekabet avantajını da vurguluyor.

"Gerçekten önemli olan şey şu ki, ortalama sağlık ve fitness uygulamanıza veya her neyse, temel TPG'leri kapıdan bir ton kullanıcı geçip onlardan para kazanalım. Ve bir ton kullanıcının kapıdan içeri girmesini ve karlı olmasını istemediğimizi söylemeyeceğim – bunu istiyoruz. Ancak düzenlenmiş olduğumuz için, denetleneceğimiz bu piyasa sonrası gözetim yükümlülüğüne de sahibiz. Bu artık bir KPI. Bu hiç hoş değil. Ve bence bu büyük bir fark. Ve bu, tüketicilerin bir uygulamayı kullandıklarında düşünmeleri gereken bir şeydir – çalışanların TPG'leri gibi.

"Ve bu geliştiricinin başka hangi uygulamaları piyasaya sürdüğünü kendinize sormak isteyebilirsiniz? 15 oyun uygulaması ve bir dönem izleyicisi var mı? Peki iş modeli nedir? "

"Ve şirketi kim yönetiyor," dedi Brayboy. "Bu Zoom odasına bakın, hepimizin potansiyel olarak regl dönemleri olduğunu ve bu kararları almaya devam ettiğimizi ve bu nedenle bu kararları vermek zorunda kaldığımızı görebilirsiniz. çok benzersiz bir konum çünkü gerçekten kişisel bir alandan gelen bir empati ve anlayış düzeyine sahibiz.

"Ve küresel sağlık hakkında söylemek istedim [potential] – Bunun için gerçekten heyecanlıyım. Bu da şirkete katılmamın bir diğer nedeni, çünkü kariyerime Batı Afrika'daki Mali Cumhuriyeti'nde başladım ve bireyler için doğum kontrolü almanın ne kadar zor olduğunu ve bu bölgelerdeki insanlara kültürel olarak itilen birçok şeyi gördüm. . Ve bu yüzden bu benim için gerçekten heyecan verici bir olasılığı temsil ediyor… Diğer ülkelerde sadece sınırsız olasılıklar olduğunu düşünüyorum – kültürel uygulamaları ve insanların hormonsuz bir şeyi kullanmak istedikleri eğilimleri gerçekten düşünmedik. "

Yeni eş CEO yapısı hakkında bir soru sorulan Tin, bunun Clue'da teşvik ettiği işbirliğine dayalı liderlik tarzının doğal bir devamı olduğunu söylüyor.

"Clue'nun önemseyeceği en büyük iki şey, düzenlenmiş bir şirket olmak ve sürdürülebilir bir iş kurmak ve işin bu iki parçasını düşünmek için Carrie ve Audrey'den daha iyi iki insan düşünemiyorum … Clue'da işbirlikçi liderlik tarzı, her zaman, çünkü bir şeyleri böyle yapmaktan hoşlanıyorum – ve yine bir yükseltme gibi geliyor. Şimdi iki kişi bunu bir çift olarak yapıyor ve bence bu, liderliğin geleceği olduğunu düşündüğüm şeyin gerçekten harika bir yansıması. Yani bu düzeyde, aynı zamanda eş CEO'lara sahip olmayı seçmemizin bir ifadesidir. "

Tsang, "Bu konuda yeniyiz, ancak son birkaç haftadır gerçekten eğlenceliydi ama bunun merkezinde şeffaf olma konusunda disiplinli olmanın bu değerleri var" diye ekliyor. "İşbirliğine dayalı ve eşit olmak. Ve Clue’nun değerlerinin merkezinde yer alan tüm bu şeyler için birbirimizi sorumlu tutmamızı sağlıyor. Bu yüzden Ida'ya tamamen katılıyorum – daha fazla liderliğin böyle ilerlediğini görmeyi çok isterim ve şahsen bundan oldukça keyif alıyorum. "

"Who'nun başka bir "kahraman CEO'ya" ihtiyacı var, "diye ekliyor Walter. "Başlangıç ​​noktam, yaptığım her sohbetin Audrey içeride olduğunda aslında daha iyi olduğuydu – öyleyse hadi kafamdaki sohbetlerimi bu şekilde yapalım. Düşünme sürecini diyaloğa yükseltelim. Ve sanırım çoğu kararın bir şekilde ortak çalışmayla daha iyi alındığını kabul ettiğinizde – gerçek olalım, doğru; Hepimizin başka insanlarla konuşmaya ihtiyaç duymayacağı kadar deha değiliz – bu yüzden bunu bir kez kabul ettiğimizde soracağımız tek soru nasıl işbirliği yapacağınızdır?

"Ida'nın dediği gibi, her zaman oldukça işbirlikçi bir yönetim ekibimiz vardı ama aslında bunu bulduk – bu sanattaki gibi. En üretken, en yaratıcı ortak çalışmalar nerede – gerçekten sıkı mikro ekiplerde bulunuyorlar. Öyleyse bunu özüne koyalım. Ve elbette bir yönetim ekibi var ve elbette başka uzmanlıklar da var ve şirkette Lynae'nin olması harika ve bilim bileşenine, veri bilimi bileşenine ve tüm bu uzmanlığa sahip olmak, ancak bu ikisinin üretken kalbini gerçekten seviyorum. Karar verme süreci olarak bu diyalog. Bunun bizi daha cesur ve daha düşünceli yapmaması için hiçbir neden yok. "

"Bunu ikinci kez söylemek istiyorum ve belki de Clue'yu bir grup harika adamla birlikte kurduğumu söylemeye değer – onlardan biri benim hayat arkadaşım ve bir şekilde uzun yıllardır çok kapalı bir çift olduk," Tin ekler. "Ve eşitliği anlamak ve o yerden yaşamak için çalışmak ve şimdi bu, bir bakıma, yapının daha da net bir parçası. Temelde Clue'nun başlangıcından beri öğrenmekte olduğumuz bir şeye atılacak iyi bir sonraki adım gibi. "

Bu rapor, Clue başlangıçta bize yüksek risk aralığını "muhtemelen dokuz günden fazla kısaltmayacağını" söylemesinin ardından bir düzeltme ile güncellendi; daha sonra bunun 11 gün olması gerektiğini onayladılar

Erken Aşama yeni başlayan girişimciler ve yatırımcılar için ilk "nasıl yapılır" etkinliğidir. En başarılı kurucuların ve VC'lerin işlerini nasıl kurduklarını, para topladıklarını ve portföylerini nasıl yönettiklerini ilk elden duyacaksınız. We’ll cover every aspect of company-building: Fundraising, recruiting, sales, legal, PR, marketing and brand building. Each session also has audience participation built-in – there’s ample time included in each for audience questions and discussion.