Akıllı teleskop girişimleri astronominin uydu sorununu çözmek için yarışıyor


StarlinkElon Musk’ın SpaceX şirketinin uydu şubesi, son aylarda gökbilimcilerin planlanan uydu kümelerinin gece gözlemleri üzerinde yarattığı ve olmaya devam edebileceği olumsuz etkileri konusunda endişeleri yüzünden ateş altında kaldı.

Bir ön rapora göre geçen ay serbest bırakıldı Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından, uydu kümeleri teleskopların uzayın derinliklerine bakma yeteneğine müdahale edecek ve gözlemevleri tarafından gözlemlenen saatlerin miktarını ve çekilen görüntülerin kalitesini sınırlandıracaktır.

Söz konusu riskler yüksektir, Starlink gibi projeler potansiyel olarak küresel internet kapsamının geleceğinin merkezinde yer almaktadır, özellikle yeni altyapı 5G ve edge computing uyguladığı için. Aynı zamanda uydu kümeleri – ister Starlink'ten ister ulusal militanlardan – astronomik araştırmanın temellerini tehdit edebilir.

Musk'ın kendisi yanıtında tutarsızdı. Bazı günler, o işbirliği vaat ediyor sorunu çözmek için bilim adamları ile; iki hafta önce Satellite 2020 konferansında olduğu gibi, beyan “astronomik keşiflerde herhangi bir etkiye neden olmayacağımızdan emin”.

Eleştirmenler, soruna bir çözüm bulmak için birçok yöne parmaklarını işaret ettiler. Bazı gökbilimciler, Musk’ın uzay işletmelerinin şirketlerin çıkarlarına bakmasını talep ediyorlar (Amazon ve Facebook benzer uydu projeleri de geliştirmektedir. SpaceX adlı) . Diğerleri ulusal veya uluslararası yönetim organlarından sorunu çözmeleri için adım atmasını ve düzenlemeler yapmasını ister. Ancak çözüm sağlayabilecek başka bir alan daha var: Küme girişimini telafi edebilen “akıllı teleskoplar” geliştirmek isteyen girişimler.

Sözlerini yerine getirmeleri durumunda, akıllı teleskoplar ve deklanşör birimleri, üretilmesi inanılmaz derecede karmaşık olan görüntüleri koruyarak gözlemevlerine zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.Source link