Aile işleri: Herkes Killing Eve S3'te tekrar eve gidemeyeceklerini öğrenir

Aile işleri: Herkes Killing Eve S3'te tekrar eve gidemeyeceklerini öğrenir


Öldürme Arifesi MI6 ajanı Eve (Sandra Oh) ve uzman suikastçı Villanelle (Jodie Comer) arasında oynayan cinsel olarak yüklü kedi ve fare oyunu tarafından izleyiciler ve eleştirmenler tarafından hayran bırakıldığından, 2018'de eleştiriler çekmek için sahneye çıktı. Ne yazık ki, S2'nin bazı güçlü anları varken, genel olarak aynı gergin, bağımlılık odağı yoktu. Ancak dizi üçüncü sezonu için güçlü bir şekilde geri döndü, hikayeyi bazı taze, büyüleyici yollarla sildi. Küçük bir şaşkınlık zaten yenilendi dördüncü sezon için.

(S3'ün ilk altı bölümü için aşağıdaki birkaç büyük spoiler – oraya vardığımızda size bir haber vereceğiz – ancak son iki bölüm için önemli bir açıklama yok.)

S3 açıldığında Havva'nın S2 finallerinde (duh) Villanelle tarafından vurularak hayatta kaldığını öğrendik. Düşük bir profil tutuyor, Londra'daki bir hamur tatlısı mutfağında çalışıyor ve kasvetli dairesinde şok edici miktarda abur cubur üzerinde yaşıyor. Uzun zamandır acı çeken matematik öğretmeni kocası Niko (Owen McDonnell), S2'de Villanelle ile olan karşılaşmasından da kurtuldu (öğretmeni Gemma da yoktu). Şimdi TSSB nedeniyle tedavi gören ve Havva'nın yeniden bağlanma çabalarına aykırı bir hasta.

Bu arada, Villanelle zengin bir varisle evleniyor, ancak yarı emekli lüks bir yaşam için planları Rusya'dan eski akıl hocası Dasha'nın (Harriet Walter) ortaya çıkmasıyla destekleniyor. "Kaleci" ye (üst yönetim olarak da bilinir) terfi karşılığında Oniki olarak bilinen gölgeli organizasyon için çalışmaya başladı.

Havva'nın eski amiri Carolyn (Fiona Shaw), MI6'da lehte, Paul (Steve Pemberton) adında rahatsız edici bir rakip, kendi bölümü üzerindeki eski hakimiyetine meydan okuyor. Carolyn'in yabancı oğlu Kenny (Sean Delaney) MI6'dan ayrıldı ve The Bitter Pill adlı bir çıkış için araştırmacı gazeteci olarak çalışırken, eski Rus paramouru Konstantin (Kim Bodnia) şu anda ülkeden kaçmayı planlıyor. genç kızı Irina (Yuli Lagodinsky).

İçinde benim görüşüm İlk S3 bölümünün, izleyicilerin şok edici bükülmeler bekledikleri ve böylece bu sürpriz unsuru elde etmeyi zorlaştırarak, dizinin üçüncü taksitinde büyük bir zorlukla karşılaştığını belirtmiştim. "Yazarların ve yeni showrunner Suzanne Heathcote'un bizim için çok sayıda heyecan verici bükülme ve şüpheli anlara sahip olduğuna inanıyorum [in S3]Ancak, "Bir sonuca vardım." Ama bir noktada, zaten biraz ince olan temel öncül, tamamen buhardan kurtulacak. Ve sonra asıl soru, dizi oradan nereye gidiyor? "

S3'ün bu meydan okumayı başarılı bir şekilde karşıladığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum, çoğunlukla odağı biraz değiştirerek. Eve ve Villanelle'i (çoğunlukla) ayrı tutmak iyi bir yaratıcı stratejiydi, daha da fazlası, S1'in "avcı kim, av kim" dinamiğinin çok ötesine geçtik. Bu üçüncü sezon gerçekten aile ile ilgili, çünkü her büyük karakter şimdiye kadar kararlarının yüksek kişisel maliyeti ile boğuşmalı.

(Uyarı: Büyük spoiler bu galerinin altında başlıyor!)

Eve hala evliliğini düzeltebileceği, Niko'nın işinin doğasında bulunan risklere maruz bırakarak onu ne kadar hasar gördüğünü ve paramparça ettiğini göremediği için boşuna ümit ediyor. Bu riskler, ancak Villanelle hala hayatta olduğunu keşfeder ve Havva'ya olan tutkusu yeniden canlanır. Ama en sevdiğimiz suikastçimiz, onu "mükemmel öldürme makinesine" dönüştüren ve sonra ona ihanet eden kadın olan ve aniden onu bir yetimhaneye terk eden anneyi çocukken aramak isteyen Dasha'daki kendi geçmişiyle de yüzleşiyor.

Carolyn, ilk bölümün sonunda Kenny'nin (iddia edildiği gibi) ofis binasının çatısından atlayarak intihar ettiği zaman yıkıcı bir kayıp yaşar. Yaşamı boyunca gerçek bir duygu bastırmak için harcanan, şimdi yabancılaşmış dokunaklı kızı Geraldine (Gemma Whelan) ile ortak kederini bağlamaya çalışan bir kadındır. Konstantin kızını güvende tutmaya çalışıyor, sadece sürekli yokluğu, işinin doğası ve Villanelle'nin zararlı etkisiyle daha da kötüleştiğini kendi iç karanlığına sahip olduğunu anlamaya çalışıyor.

Her zaman olduğu gibi, tüm performanslar muhteşem. Dikkatlerin çoğu Oh ve Comer'a odaklanmıştır ve haklı olarak. Villanelle her zamanki gibi aşırı derecede öngörülemez ve büyüleyici (ölümcül bir psikopat yolunda), daha da fazlası ile muhteşem kıyafetler. Asla gözlerini ondan çıkarmak istemezsin; Eve takıntılı kalmasına şaşmamalı.

Ancak destekleyici kadro, özellikle bugünlerde TV'de en zengin, en etkileyici kahkahaya sahip olan Shaw ve Bodnia kadar güçlü. S3 için yeni yüzler arasında, Harriet Walter, zincir sigara içen, ahlaksız seslendirilmiş eski bir Olimpik jimnastikçi Oniki için acımasız suikastçiye dönüşen Dasha (ve yeni nesil acımasız kadın suikastçıların eğitmeni) olarak saf bir zevktir. Game of Thrones hayranları Whelan'ı Yara Greyjoy'u oynadığı günlerden tanıyacaklar ve burada etkileyici serisini bir oyuncu olarak göstermesi için bolca fırsat tanındı. Lagodinsky'nin Konstantin'in erken gelişmiş, alaycı, sert fikirli kızı Irina olduğunu görmeyi çok sevdim.

Çizim geçen sezona göre çok daha sıkı – özellikle Eve son olarak iki bölüm, Havva yol boyunca yığılan cesetleri takip ederek Villanelle'i takip ediyor – ve Villanelle'nin öldürmeleri ilk iki mevsimde kullandığı ürkütücü yaratıcılığı ölçmekle kalmıyor , S3 yazarları çok iyi bir bükülme yapmayı başarıyor. Villanelle'nin Havva takıntısı yüzünden bir kez daha düzensiz davrandığından endişe duyan Oniki, Dasha'dan müdahale etmesini ister. Dasha, Niko'yı öldürüp Villanelle'yi çerçeveleyerek iki kadın arasında bir kama sürmeye karar verir; Havva'nın tam zamanında gerçekleştiği Polonya çiftliğine geldiğinden emin olur.

Çok zeki bir düzenleme sayesinde Kenny'nin ölümünün trajik olmasına rağmen gerçekten şok edici. Ne yazık ki, yazarlar daha sonra gözlerini kırpıştırdı: Niko, ancak anlaşılır bir şekilde, onu hastanede görmeye geldiğinde Havva ile tamamen bağ kursa da, neredeyse hayatta kalmıyor. Karakteri seviyorum, ama saldırının gücünü altüst ediyor. Sanırım yazarlar S4 seçeneklerini Eve ve Niko'nın endişe duyduğu yerde açık tutuyorlar.

Şimdiye kadarki en iyi tek bölüm, Villanelle'nin memleketini Rusya'da ziyaret ettiği ve biyolojik ailesi, özellikle erkek kardeşi Pyotr (Rob Feldman) ve soğuk uzak annesi Tatiana (Evgenia Dodina) ile yeniden bağlandığı "Are You From Pinner". Comer'in sosyal garipliği ve küçük duygularla bile rahatsızlığı, yüksek ve coşkulu hevesli aile üyeleriyle keskin bir tezat oluşturuyor. Komik bir etki yaratmak için Elton John'un "Timsah Kayası" na yemek sonrası şarkıya katılmaya çalışıyor ve yerel Hasat Festivali'ndeki gübre atma yarışmasında yoğun bir şekilde rekabet etmesini ve kazandığında öforesini izlemek çok eğlenceli. ve garip bir şekilde dokunuyor.

Villanelle ait olmak için çok çalışıyor, hatta küçük üvey kardeşi Bor'ka (Temirlan Blaev) ile kısa süreliğine bile olsa, çok fazla hasar görüyor. Ve aynı derecede zarar görmüş Tatiana'nın onu reddetmesi, evine gitmesini ve “karanlığını” getirmemesini söylemesi kaçınılmazdır. Elbette, Villanelle intikamını alır.

Öldürme Arifesi Luke Jennings'in 2018 gerilim filmine dayanıyor Codename Villanelle, 2014-2016 yılları arasında yayınladığı dört e-kitap romanından oluşan bir derleme. 2019'da bir devam filmi yayınladı, Öldürme Arifesi: Yarın Yok, ancak Havva'nın bu unvandaki önemine rağmen, Villanelle açıkça merkezi figür olarak tasarlandı. Bu yüzden, onun arka planında ve menşe ailesiyle ilgili konularda, S3'teki Havva'nınkinden çok daha fazla zaman harcamamız şaşırtıcı değildir, bu da Havva'nın sezon boyunca Villanelle'e yaptığı kendi yolculuğunu karşılaştırmada daha az etkili kılar. İlk iki mevsim, ikisi arasındaki odağı dengelemek için daha iyi bir iş çıkardı.

Ama bu başka türlü mükemmel bir sezon ile küçük bir kelime oyunu. Bu iki kadın, ortak bir sosyal ve duygusal gariplik ve hastalıklı / şiddetli bükülme ile benzer şekilde açıkça zarar görmektedir. Villanelle'nin eğilimleri aşırı fiziksel ve zihinsel istismar yoluyla teşvik edildi ve sömürüldü, Eve ise daha karanlık eğilimlerini hükümet çalışmalarına yönlendirmeyi başardı ve en azından Villanelle hayatına girene kadar Niko ile bir ailenin bir benzerini buldu. Ama hala Havva'nın kendi erken aile yaşamının nasıl olduğu ya da onu nasıl şekillendirdiği hakkında pek bir fikrimiz yok.

Laura Neal, Heathcote'yi showrunner olarak değiştirdiğinde S4 için büyük bir keşif açısı olacağını umuyoruz. Eve ve Villanelle'nin üç mevsim boyunca birbirlerini nasıl şekillendirdiklerini ve değiştirdiklerini incelemek, benim için umut vaat eden başka bir anlatı damarı olacaktır. Belki de bu iki kadın, sonunda birbirleriyle kaybettikleri aileleri, benzersiz bir şekilde bükülmüş bir şekilde bulabilirler.

BBC America tarafından listelenen resim